Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení – Hravá angličtina

 

hrava-anglictina-02

Už už jsem se natahoval a slovo vypadalo, že spinká. Zavíraly se mu škvíry v písmenu „S“, což je obvykle neklamný znak, že usnulo. Jenže takhle slova jsou prohnaná. Dorazily k nám domů z deštivé Anglie a teď nám dělají doma nepořádek. Jediným způsobem, jak je zkrotit, je chytit je a pak je pěkně od začátku do konce přečíst..

Vítejte znovu u čtení, které vás začaruje. Proč? Protože je kouzelné a hlavní roli v něm hraje interaktivní mluvící kniha Hravá angličtina. Jedná se o nový přírůstek do rodiny her, které můžete hrát s bílou tužkou, která se jmenuje Elektronická Albi tužka. Z toho už asi vyvodíte také distributora, kterým je pro Českou republiku právě firma Albi.

Na titulní straně najdeme spokojenou rodinu, která se fotí na nějakém anglickém mostě před jednou z nejslavnějších památek v Londýně – velkým Londýnským okem. Na hráče čeká celkem osm dvoustran plných obrázků. Ty odkazují dohromady na více než 2200 zvuků a textů, které namluvili rodilí mluvčí. Češtinu uslyšíme především v písničkách v podání Veroniky Bellové a Martiny Láskové. Druhá jmenovaná je současně zodpovědná také za grafickou podobu knihy, zatímco texty vytvořila Heather McGadie.

hrava-anglictina-03

Všechny texty si mohou hráči přeložit do češtiny. Celou knihou pak bude hráče provázet rodina Blakeova. Každá dvoustrana obsahuje v pravém nebo levém rohu řadu ikonek pro ovládání. Obrázek knihy umožňuje popis jednotlivých předmětů, které jsou na stránkách zobrazeny. Hráči se tak dozví v rozvinutých anglických větách nejen jména postav a jejich vzájemné vztahy, ale také názvy auta, zrcadla nebo narozeninového dortu. V případě některých předmětů (právě dort) se dozví hráči také, jaký význam předmět má (v tomto případě je připraven na narozeniny jednoho z dětí jménem Lola).

Dokud mají hráči vybranou knihu, dozví se také, co právě některé postavy dělají a proč. Pokud by některé větě nerozuměly, je kniha obloukem spojená se symbolem české vlajky. Ten přepne tužku do češtiny a ženský hlas pak zopakuje větu, ale pouze v češtině.

Vydali jsme se na pouť ikonami zleva doprava, takže se teď dostáváme k bublině. Jejím prostřednictvím můžeme poslouchat, co si zrovna postavy říkají. Rodinní příslušníci jsou vždy rozmístěny po obrázku tak, aby spolu mohli promlouvat. Hráči pak plní roli pozorovatele. I toto druhé použití dvojstrany má svoji českou variantu.

hrava-anglictina-05

Zbytek ovládacích prvků už je po jednom. Vlajky tu už nenajdeme. První je nota, která je hravější a dětem zpestří jejich procházení obrázky a učení. Při dotyku na obrázcích teď bude tužka přehrávat nejrůznější zvuky, písničky nebo básničky. To je ale také první místo, kde tužka nefunguje stoprocentně, protože pokud se hráč dotkne špatného místa, přepne se tužka zpět do popisovacího módu. To dětem znesnadňuje hledání zajímavých zvuků, jako je startování auta, foukání do balónku a další.

A pak jsou na každého hráče samozřejmě nachystané kvízy. Každá stránka obsahuje náhodně generované tři, do kterých se rekrutují úkoly na hledání předmětů. Hráči musí hledat všechno, co je možné najít a pojmenovat při objevování.

Ostatně kniha výborně učí právě hledání, protože i při druhém či třetím čtení budou děti stále nacházet nové předměty. Na každé stránce jich je spousta. A tvoří je dobrá skladba slovíček, která se dětem budou rozhodně hodit i ve skutečném hovoru a životě. Nejsou tu žádné zbytečné předměty. Současně ale slovíček je hodně a některá jsou pokročilá.

hrava-anglictina-01

Kniha je přesto vhodná už od šesti let, kdy si děti mohou na jazyk zvykat a přizpůsobovat se mu. Postupně se tak nenáročnou formou učí slovíčka. Kamarádská tužka s mužským i ženským hlasem je tím provede.

U knihy trochu chybí možnost, kterou známe z výukových pásek. Máme na mysli situaci, kdy jedna věta v obou jazycích následuje krátce za sebou. Možná ale právě tento způsob je lepší, protože dětem nenapovídá a nutí je samotné hledat ve větě smysl a překládat si jednotlivá slovíčka.

Kniha Hravá angličtina je výbornou pomůckou k výuce. Dává svým čtenářům přesně to, co byste od ní očekávali. A právě proto ji můžeme doporučit všem. Jestli je důvodem, proč si pořídit Elektronickou tužku? No vlastně ano, mohla by být, pokud se chcete se svými dětmi začít učit angličtinu. Tohle je jedna z těch nejlepších cest.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Šňůrky a dírky