Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Hravé české dějiny 1

hrave-ceske-dejiny-1-01

Od doby kamenné až po Jana Husa. Česká země sahá svojí historií daleko do minulosti a její události jsou stejně pohnuté, jako kdekoliv jinde. Vzpomínky na minulá století jsou plná králů, náboženství, stěhování, ale i méně veselých věcí. A není důvod je zamlčovat, je to přece všechno historie, ze které bychom se měli poučit.

A nejvíc bychom měli vzdělávat děti, které budou směřovat naši zemí za pár desítek let. Možná právě nová kniha z řady Kouzelné čtení jim může poskytnout ten tolik potřebný základ. Jedná se o sérii z produkce společnosti Albi. Tentokrát z reproduktoru Elektronické tužky Albi uslyšíme Otakara Brouska mladšího, Terezu Bebarovou a Janu Holcovou. Ty si mezi sebe rozdělí vyprávění textů napsaných dvojicí Andrea Šindelová a Ladislava Pechová. O ilustrace se postarala Ladislava Pechová.

Kniha tentokrát nabízí 2300 textů a zvuků, což je opravdu pořádný ranec. Abyste ale mohli začít objevovat historii, musíte nejdříve do tužky stáhnout zvukový soubor z oficiálních stránek kouzelnecteni.cz. Tentokrát je docela velký a má více než 200 megabajtů. Jakmile je nahraný v tužce prostřednictvím kabelu USB, lze tužku spustit, dotknout je špičkou tlačítka pro zapnutí (tím tužce řeknete, jakou knížku má očekávat a jaké zvuky tedy má hrát) a začít prozkoumávat.

hrave-ceske-dejiny-1-03

Vypravěči se při čtení střídají, takže i na jedné stránce se setkáte se všemi třemi. Při tom je ale zvuk dobře namixovaný, takže změna ženského hlasu za mužský nebo opačně nevadí.

V knize se dočkáte spousty zajímavých informací, jako třeba o kostěných nástrojích nebo o keltském umění a soškách. Jak se ale děti propracovávají blíže k současnosti, vymění starodávné artefakty za historické postavy a události. Ty jsou nám už o poznání blíž, takže se na těchto stránkách neskrývá tolik překvapení.

Přesto si zde každý zvídavý čtenář najde spoustu informaci. Je třeba zmínit, že kniha je podle oficiálních informací doporučená už od šesti let. V takovém věku ale dítě většině textů v knize nebude rozumět a nevyužije tedy knihu plně. Místo toho může použít knihu hlavně kvůli obrázkům a jako seznámení se s historií.

hrave-ceske-dejiny-1-08

Jako jedna z mála knih jsou totiž Hravé české dějiny doporučené všem bez rozdílu věku. Horní hranice je totiž nastavena na 99 let.  Teprve starší čtenáři opravdu ocení všechny obsažené informace a v řadě případů jim právě hraní s knihou pomůže místo učení. A s obrázky na stranách se učí všechno mnohem lépe.

Kromě klasických ikon, které dětem řeknou názvy objektů na obrázcích, povypráví k nim řadu detailů nebo dají postavám i zvířátkům hlas, je zde ještě nová ikona s přesýpacími hodinami. Ta každou část obrázku zařadí do časového období a to nejen neolit nebo doba laténskápaleolit, ale i konkrétní číselné vyjádření. Díky tomu mají čtenáři jasno o tom, jak dávno se děj, na který se koukají, odehrával.

Na jednotlivých stránkách ale nechybí ani kvízy. Někdy jsou klasické, jindy mohou dávat řešitelům na výběr ze tří možností. V takovém případě se budou hráčům hodit písmenka A, B a C v levém dolním rohu. Právě jejich dotykem děti zkusí odpovědět. Jindy je na jejich místě sestava tlačítek ANO a NE (tedy fajfka a křížek) pro správně položené otázky. Při tom ale na hráče čekají klasicky probíhající kvízy, tedy pět otázek a poté vyhodnocení úspěšnosti.

hrave-ceske-dejiny-1-10

Cesta knihou poté vede přes Velkomoravskou říši, která je už mnohem více obydlena lidmi. A dozvíme se zde všechno o Sámovi a franckých denárech. Následuje vyprávění o Přemyslovcích, dalších králích i Karlovi čtvrtém. Tím vším děti provází holčička a její pes. Na čtenáře ale čekají ne zrovna veselé výjevy, ať jde o Jana Husa, bitvu u Kresenbrunu nebo Svatého Václava.

Je dobře, že kvízů je pokaždé dostatek. A číslice určují obtížnost. Od nacházení objektů na stránce se tak postupně hráči propracují k hledání konkrétních postav. To už je pořádně těžké. Ale děti mohou v těchto disciplínách velmi dobře soutěžit, protože otázky jsou generované náhodně. A i kdyby narazil někdo jiný na stejný dotaz, nemusí si navzájem své odpovědi hráči ukazovat. Zvukový efekt jasně dá najevo, jestli byl hráč úspěšný nebo ne. Podvádět tedy jednoduše nejde.

hrave-ceske-dejiny-1-05

Nová kniha Hravé české dějiny 1 má obrovský výukový potenciál. Protože dějepis není zrpvna oblíbených školním předmětem, budou určitě děti rády za jakýkoliv zlepšovák, který jim učení na zkoušení zpříjemní. No a tahle kniha, které vlastně nelze vytknout vůbec žádnou slabinu, jim s tím zaručeně pomůže.

Recenze: Kouzelné čtení Hravé české dějiny 1
Hravé české dějiny 1 je opět jedním z důkazů, jak jsou knihy z řady Kouzelné čtení variabilní. Jednou tu máme knížku vhodnou už od dvou let a teď se nám dostal do ruky soubor vyprávění, kterým nepohrdne ani dospělý. Hravé české dějiny 1 jsou výtečným pomocníkem nejen do školy, ale i pro prozkoumávání historie naší země.
Klady:

+ spousta informací
+ tři kvízy na každé stránce
+ časové údaje
+ spousta detailů, které neznají ani dospělí
+ informace pro čtenáře všech věkových kategorií
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ninja All-Stars – rozšíření o nové klany