Naši rodiče odešli bojovat. Ale to neznamená, že bychom se my, děti, bezmyšlenkovitě plácaly ve vodě, hráli si na honěnou nebo jen tak lelkovaly. Místo toho poctivě brousíme svoje meče, mícháme kouzelné lektvary a žádné ráno nezapomeneme na pořádnou rozcvičku. Chceme, aby na nás rodiče byli pyšní.
Trénovat budou s naší pomocí v nové deskové hře Krosmaster Junior, která jde ve šlépějích svého dospělého bratříčka Krosmaster Arena. I za touto novinkou stojí firmy Ankama a Japanime Games, jejich distribuci pak zajišťuje firma Esdevium Games. Novinka vznikla už v roce 2014, ale ve skutečnosti se na trh dostala až v roce 2015.
Na titulce vidíme rozesmáté hlavní hrdiny, na kterých ani není poznat, že si dají za chvíli do čumáčku. Všechny zájemce ale dozajista zaujmou především dvě podlouhlá okénka, která v naležato orientované krabici dávají možnost vykouknout samotným hrdinům ven. A nám všem dovnitř. Figurky tak nejsou žádným tajemstvím a jsou tou hlavní ingrediencí už od začátku.
Ale zatímco po stranách jsou miniatury a čtyři bílé kostky, uprostřed je ta opravdová záplava komponent. Jsou tu nejen základní pravidla, ale také čtyři příručky – pro každého hrdinu jedna jeho vlastní. Když si je ale prohlédnete pořádně, zjistíte, že kromě ilustrací se obsahem vůbec neliší. Naštěstí zklamání rychle opadne, když najdete herní plán, truhly, malé žetony zranění, kamy a také části k postavení totemů či křoví. Nechybí ani žetony kamarádů a jeden záznamový arch. A samozřejmě herní plán, respektive čtyři arény na dvou oboustranných puzzle plánech.
Hra je rozdělena na sedm dobrodružství, které lze hrát v jednom zátahu na body nebo si vybrat pouze některé z nich. První části současně fungují také jako jakýsi tutoriál pro naučení a asi je nebudete chtít opakovat.
Většinou jsou ale hry podobné, ačkoliv úkol je pokaždé trochu jiný. Hráči si vyberou odpovídající stranu desky, zaplní ji žetony kamy, křovím, totemy a případně klecemi s kamarádskými příšerkami. Každý si vybere samozřejmě jednu figurku a postaví ji na startovní místo.
Každá postava má svoje body života, pohybu a akce. Za ně může v první řadě přesouvat svoji figurku po plánu. Tím, že se dostane do výhodné pozice, může využít i akční body k zvednutí nějakého objektu nebo útoku. Postavy mohou kouzlit nebo bojovat zblízka. Všichni účastníci bitvy mají na výběr ohnivou kouli (fireball) s dosahem pět polí nebo možnost dát pořádnou ránu (punch).
V obou případech přichází ke slovu kostky, které umí z obyčejného zásahu udělat kritický a zvýšit jeho poškození (každá schopnost má svoje udávané poškození) o 1. Když na sebe (nebo na svoje malé kamarády) hráči útočí, může jej napadená postava vykrýt, pokud hodí na kostce štít. Pokud se dvě figurky nachází na sousedních políčcích, není pro ně tak snadné je opustit a musí se odpoutat (opět s pomocí hodu kostkou).
Všechny postavy mají svůj počet životů. Kdykoliv srdíčka nějakého krosmastera klesnou na nulu, je z boje vyřazen a může ostatní pouze sledovat. Jakmile zůstane v aréně stát pouze jeden bojovník, stává se vítězem.
Krosmaster Junior určitě mohla být lepší hra, než kterou je. Je totiž opravdu velmi jednoduchá a používá pouze naprosté základy ze svojí velké předlohy. K dokonalosti jí chybí řada věcí, ale to všechno je proto, že hra svůj hlavní smysl existence směřuje k opravdu mladému publiku. Na krabici sice najdeme číslici 7+, ale hratelná je už od šesti. To proto, že úvodní dobrodružství jsou možná až příliš jednoduché.
Zajímavé jsou nakonec poslední tři, z nichž ve dvou posledních lze už používat i střelbu fireballů. Každé dobrodružství má svoje vlastní podmínky. Nejzajímavější je ale motýlí mise s číslem sedm, které představuje do hry démony. Hráči si mohou na speciálních místech plánu nakupovat za nasbírané peníze (kama rozházená po plánu) kamarády, kteří jim v boji pomohou. Hráči tak budou ovládat ne jednu, ale více postaviček.
Vždy je ale nakonec vítěz určen systémem posledního stojícího bojovníka. Nehraje se tedy na žádné kamarádíčkování. Hráči se od začátku do konce musí napadat, ale také využívat pozic svých postaviček. Velkou roli hrají útoky na dálku a schopnost dobře manévrovat.
Krosmaster Junior má výbornou schopnost představit dětem základy her s miniaturami. Postupně krůček za krůčkem je v dobrodružstvích naučí všechno důležité. Nakonec ale zůstanete u posledních tří příběhů. Na dohrání každého z nich budou hráči potřebovat nějakých pět až deset minut podle situace. Dohromady tedy poslední tři dobrodružství dohrajete přibližně za dvacet až třicet minut.
Hra je mnohem zajímavější, pokud je na plánu více figurek. Ve dvou je hra dost nudná a pomalá. Hráči si mohou navzájem mnohem lépe utíkat, zatímco ve vyšším počtu není kam.
Největší starost ale máme o trvanlivost. Pro dospělé je tato hra příliš jednoduchá a i děti z ní vyrostou. Vydrží jim několik let, ale pak ztratí Krosmaster Junior svoje kouzlo. A tady už je záchranou pouze fakt, že figurky lze použít i v Krosmaster Areně! Pro tento případ je součástí krabice také balíček s kartami popisujícími všechny potřebné jedinečné vlastnosti postaviček. Ale s tímto nedostatkem se pojí také vysoká cena, která za hru na rok nebude ochotný zaplatit každý rodič.
Zpracování je opět výborné. Hra vypadá krásně a figurky jsou prostě úžasné. To je ostatně také důvod, proč jsme si všichni Krosmastera tak zamilovali. Děti potěší bláznivé ilustrace a všechno to útočí na jejich smysly.
Krosmaster Junior nenabízí všechna dobrodružství jako plnohodnotná. Ale těch posledních několik je dostatečná motivace pro děti, aby se ke hře vracely. Tedy alespoň do doby, než dorostou do složitějších her. Hra nabízí rozumnou úroveň taktických možností pro malé hráče a navíc exceluje zpracováním. Krosmaster Junior nabízí taktické boje pro děti.
<br><br>
Více o hře.
+ výborné pro děti
+ taktické možnosti
+ postupné učení
+ karty pro Krosmaster Arenu
+ krátká herní doba dobrodružství
+ krásné figurky
- děti ze hry vyrostou
- úvodní dobrodružství si zahrajete jen jednou
- cenovka