Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Krycí jména – agenti, agenti a zase agenti

kryci-jmena-17

Když jsem se hlásil na pozici agenta v utajení, věděl jsem, že je to osamělé povolání bez možnosti navazovat jakékoliv delší vztahy. Ale přesto se mi zdá, že už to trvá příliš dlouho. První rok byl dobrý, druhý už v mých myšlenkách začala vzrůstat nejistota a teď, kdy už počítám dny třetího roku, jsem vážně znepokojený. Moje pozice v infiltrované skupině už je dávno jistá. Podával jsem zprávy, ale nikdo mne nekontaktuje. Mám pocit, jako by se můj styčný důstojník vypařil. Nikdo jiný nezná moji identitu. Nebo ano?

Tím tajným agentem je český autor Vlaada Chvátil, který v tom utajení vytvořil deskovou hru Krycí jména (Codenames). Vznikla pod záštitou společnosti Czech Games Edition a vyšla koncem roku 2015. Distribuci u nás si vzala na starost firma MindOK. K tomu všemu přispěli ilustracemi Tomáš Kučerovský a grafikou Filip Murmak.

Krabička není nějak extrémně velká a ani to není potřeba. Na jejím víku barva přechází z oranžové do tmavě vínové. A vítají nás tam dvě siluety postav, jejichž identitu můžeme pouze hádat. To samozřejmě úzce souvisí s obsahem krabice, kde většinu prostoru zabírají karty. Je jich celkem úctyhodných 265. Velká většina z nich (200 kusů) jsou oboustranné karty krycích jmen, kde každá strana obsahuje pouze jedno označení agenta.

kryci-jmena-05

Svým tvarem pak vyniká čtyřicítka čtvercových karet klíčů. Ty mají na sobě matici pět krát pět čtverečků reprezentující rozložení agentů na stole. Jsou tu červené a modré pozice pro oba týmy a také žluté neutrální pozice a jedna černá nájemného vraha. Když se ale vrátíme zpět k těm malým podlouhlým kartičkám, tak z kartonu jsou vytvořeni jednotliví agenti obou stran (červená / modrá). K osmi agentům patří ještě jeden dvojitý agent (modrý na jedné a červený na druhé straně), sedm náhodných kolemjdoucích a jeden nájemný vrah.

Na začátku to znamená, že se více než čtyři hráči rozdělí na dva pokud možno stejné týmy. Každou skupinku ale čekají její vlastní volby, protože mezi sebou musí vybrat jednoho hlavního špiona. Ten bude mít naprosto jinou úlohu než všichni ostatní, kteří se stanou obyčejnými pěšáky = operativou. Právě podle toho se týmy posadí s hlavními agenty na jedné straně a všemi ostatními přímo proti nim.

Na stole mezi sebe pak společnými silami rozloží náhodnou sestavu pětadvaceti karet s krycími jmény. Šéfové si pak před sebe položí jednu kartu klíče, náhodně natočenou a umístěnou ve stojanu tak, aby na ni viděli jen oni dva. Před sebe si pak položí každý karty osmi agentů své barvy, zatímco někam doprostřed zbývající označení náhodných kolemjdoucích a vraha. Světla na kartě klíče odhalí, kdo dostane kartu dvojitého agenta a bude mít ve hře rovnou devět špionů. Právě tento hráč bude partii začínat.

kryci-jmena-06

Pak už se bude hrát. Na řadě je tedy začínající tým s větším počtem agentů na ploše. Hlavní špión teď má za úkol najít jedno slovo, které se bude nějak vztahovat ke kódovým označením, které patří do jeho týmu (barvy). Svému týmu pak napoví tento výraz, který nesmí odpovídat žádnému slovu ve hře, a k němu připojí číslovku – počet karet, které se tímto pojmem pokusil napovědět.

Nyní je na operativě, aby se podle slova pokusila vybrat karty, které se jim pokusil jejich spoluhráč a nadřízený napovědět. Mohou se nyní domlouvat a vybrat jednu kartu, která jim připadá jako nejjistější volba. Pokud se jim trefa podaří, pak budou moci hádat další až do chvíle, než jejich počet tipů vyrovná číslo, které vyslovil hlavní špión.

Ihned po vyslovení tipu musí šéf operativy vyhodnotit jejich pokus a to vždy překrytím karty, kterou tým tipoval, správnou odpovědí. V situaci, kdy se tým pokusil kontaktovat náhodného kolemjdoucího nebo dokonce agenta soupeřova týmu, pak jejich tah současně také končí.

kryci-jmena-11

V obou případech pak nastává čas, kdy se dostane k akci druhý tým a je na jejich šéfovi, aby pro agenty vymyslel nějakou společnou nápovědu. Týmy se takto střídají až do chvíle, kdy jsou odhaleni všichni špioni jedné barvy, ať už úspěchem jednoho nebo špatným tipem druhého týmu. Skupina hráčů, která dokázala kontaktovat všechny svoje agenty, se stává vítězi partie.

Krycí jména je party hra, která byla ve správnou chvíli na správném místě. Podařilo se jí zachytit nastupující velký zájem o chytré party hry, které načal loňský vynikající koncept. Velký podíl na úspěchu, který není třeba už vůbec zastírat (první místo na největším deskovkovém serveru BoardGameGeek mluví samo za sebe), má samozřejmě také jméno uznávaného autora. Co tedy můžeme dodat k již vyřčenému? Moc ne, ale přesto se s našimi čtenáři podělíme o naše názory.

Role na obou stranách stolu se od sebe naprosto diametrálně odlišují. A přesto jsou zábavné obě strany, stejně jako sledování druhého týmu, jak se snaží rozpoznávat. Cizí kódová označení mohou týmu také do budoucích kol leccos napovědět, takže se vyplatí dávat neustále pozor.

kryci-jmena-16

Hlavní špión má náročnou pozici, protože musí udržet přehled o všech svých osmi slovech. Hledání spojitostí pak chce výbornou představivost a slovní zásobu. Současně si ale musí tento hráč dávat dobrý pozor, aby nijak nenavedl svoje agenty ke kartě s nájemným vrahem. Pokud by totiž vybral tým tuto kartu, pak partie okamžitě končí jejich prohrou.

Je dobře, že autor myslel opravdu na všechno a do krabice zařadil také přesýpací hodiny. Ty leží v průběhu partie stranou a kdykoliv je mohou využít hráči týmu, který právě není na tahu. To ve chvíli, kdy se jim přemýšlení nepřátelského týmu zdá už příliš dlouhé. Obě skupinky si ale musí dávat dobrý pozor na jejich použití, aby se jim nevrátilo v jejich tahu jako bumerang. Po většinu času tak písek zůstane bez pohybu.

Partie je vynikající, ať hrajete v jakkoliv velkých týmech. Stačí dvoučlenné týmy, kdy se ještě žádné domlouvání nebude konat, ale výborně vše funguje i ve vyšších počtech. Jediným problémem tak je fakt, že v jedné partii může být šéfem pouze jeden z hráčů. Ten po celou dobu zná řešení. Při tom právě tato role se stane tak oblíbenou, že si ji bude chtít vyzkoušet každý. Na druhou stranu to je ideální důvod, proč si zahrát hned několik partií po sobě.

kryci-jmena-14

Naštěstí se nemusíte bát ani o to, že hra trvá nějak dlouho. Tahy se střídají rychle a při každém z nich je překryto hned několik karet. To znamená, že se snadno dostanete na konec za pouhých patnáct minut. A to bez ohledu na počet účastníků, protože ti nemají vlastně žádný vliv na celkovou délku.

Někdo by mohl vnímat jako nedostatek to, že rozumný minimální počet účastníků je stanoven na čtyři. Slovo „rozumný“ jsem zvolil proto, že hra obsahuje variantu pro dva i tři. Jedná se ale v podstatě tréninkovou kooperativní variantu, kdy se hráči mohou pokusit překonat počet kol a nápověd, které potřebují k odhalení týmu.

Hra na papíře nevypadá zase tak výjimečně. Jenže když si ji vyzkoušíte a zakusíte tu atmosféru, napětí a obtížnost hledání slovních spojení, oceníte její myšlenku. A právě ten celkový zážitek z ní dělá ten opravdový hit, který budete chtít hrát zas a znovu.

kryci-jmena-12

Krycí jména jsou pro nás takový Aktivity-killer. Samozřejmě, nejsou tu pantomima nebo kreslení, ale to všechno nahrazuje napětí a strach z chyby. Každý omyl hádajícího týmu může být osudný. Největším rozdílem ale zůstává herní doba, která jasně hraje ve prospěch novinky. Krycí jména jsou hrou, která na dlouhou dobu bude dominovat stolům všech, kdo rádi napovídají a hádají v party stylu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVlaada Chvátil
IlustraceStéphane Gantiez, Tomáš Kučerovský, Filip Murmak
VydavatelCzech Games Edition, Asmodee, Boardgame Space, Brain Games, Broadway Toys LTD, Cranio Creations, Cuaca Cerah Games, Devir, DiceTree Games, Enigma (Bergsala Enigma), Fantasmagoria, Feelindigo, GaGa Games, Gaming Library, Gém Klub Kft., Golden Egg Games, Heidelberger Spieleverlag, Hobby Japan, IELLO, Kaissa Chess & Games, Land of Beautiful Mind (سرزمین ذهن زیبا), Lex Games, MINDOK, MIPL, More Fun Co., Ltd., Nordic Games ehf, Nordic Games GmbH, One Moment Games, Ponva d.o.o., Pridemage Games, Rebel Sp. z o.o., SuperHeated Neurons, TWOPLUS Games, White Goblin Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(170 voters)
KategorieCard Game, Deduction, Party Game, Spies / Secret Agents, Word Game
MechanismyCommunication Limits, Memory, Push Your Luck, Team-Based Game
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2018, Codenames: 10 jarig Jubileum bonus set 2020 NL, Codenames: Authors & Games, Codenames: Bonus Pack – Board Gaming (English), Codenames: Bonus Pack – Board Gaming (German), Codenames: Bonus Pack – CGE Games, Codenames: Bonus Pack – Literatur, Codenames: Bonus Pack – Schweiz, Codenames: Bonus Pack – Through the Ages, Codenames: Bonus Pack – Webhallen, Codenames: Bonus Pack – Weihnachten, Codenames: Bonuskaarten 2016, Codenames: Bonuskaarten 2018, Codenames: Bonuskaarten 2019, Codenames: Bonuskaarten 2020, Codenames: Cartes promo – Personnalités, Codenames: Cartes promo – Univers Geek, Código Secreto: Expansão promocional Brasil, Código Secreto: Expansão promocional Portugal, Código Secreto: Expansión promocional Américas, Código secreto: Expansión promocional Andalucía, Código Secreto: Expansión promocional Argentina, Código Secreto: Expansión promocional Chile, Código Secreto: Expansión Promocional México, Deutscher Spielepreis 2016 Goodie Box, Fedőnevek: Magyar bónusz csomag, Krycí jména: Bonusové karty – 10 let MINDOK, Krycí jména: Bonusové karty – Vánoce, Nome in Codice: Carte Bonus Comics and Games 2016, Nome in Codice: Carte Bonus da Torneo, Tajniacy: Agenci na kwarantannie, Tajniacy: Fantastyczne Światy, Tajniacy: Nowi Agenci, Tajniacy: Obcy Agenci, Tajniacy: Sami Nieswoi, コードネーム ボーナスパック COOL JAPAN (Codenames: Bonus Pack – COOL JAPAN), コードネーム ボーナスパック JAPAN2020 (Codenames: Bonus Pack 2 – Japan 2020)
RodinaComponents: 5 x 5 Grids, Components: Sand Timers, Digital Implementations: Apple App Store, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: VASSAL, Game: Codenames, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue, Misc: Watch It Played How To Videos, Word Games: Guess the Word
Alternativní názvyCodenames (کدنیمز), Codenames Afrikaans, Codenames Arabic: رسائل سرية, Codenames Edisi Indonesia, Codenames Québec, Codenames XXL, Codenames: Кодовые Имена XXL, Codi secret, Código secreto, Codinomes, Fedőnevek, Krycí jména, Krycí jména XXL, Krycie mená, Nome in Codice, Nome in Codice XXL, Nume de Cod, Nume de Cod XXL, Tajniacy, Κωδική Ονομασία, Кодови имена, Кодові імена, Кодові імена: гра слів, Кодовые Имена, שם-קוד, الأسماء الحركية, コードネーム, コードネーム XXL, 機密代號, 機密代號: 廣東話版, 行动代号, 코드네임

Více o hře.

Recenze: Krycí jména – agenti, agenti a zase agenti
Krycí jména jsou asi opravdu tou nejlepší čistokrevnou party hrou, ve které proti sobě soupeří dva vícečlenné týmy. Hráči mezi pětadvaceti kartami hledají identitu svých špiónů. To vše na základě jednoslovné nápovědy, kterou jim poskytuje jejich nadřízený. Taková je role pro jednoho z hráčů. Ta je ale tak zajímavá, že by ji nejraději zastával každý. Jinak je hra ale naprosto parádní zábavou a tím se dostávají Krycí jména na seznam věcí nezbytných pro každou správnou party.
Klady:

+ vynikající atmosféra
+ snaha pobavit i dva nebo tři hráče (kooperativně)
+ velká variabilita
+ náročnost napovídání i hádání
+ špatná odpověď má opravdové následky
+ výborná role hlavního špióna
Zápory:

- všichni chtějí být hlavním špiónem
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kraken zuří – chapadla kam se podíváš