Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kufřík pro děti – pohádky v kufru

Michal jde dnes poprvé do školy. S maminkou si pečlivě narovnal sešit a tužku do nové brašny se svým milovaným Bleskem McQueenem. Vedle zasunuli krabičku na svačinu s portrétem Buráka. Jeho nadšení s každou vteřinou rostlo, těšil se na nové kamarády, paní učitelku i to, jak se bude učit spoustu nových věcí. Maminka s tatínkem mu slíbili odměnu, pokud první známka, kterou domů donese, bude jednička.

A netrvalo to ani týden a už hrdě Michal ukazoval doma deníček s velkou podtrženou jedničkou! Byl tak šťastný, jako snad ještě nikdy a ohromně se těšil na ten slíbený dárek. Hrdí rodiče mu podali jakousi zelenou věc, která měla nahoře rukovítko. Malý kufřík. K čemu asi bude?

Necháme malého Michala objevovat taje jeho nového dárku samotného. Ovšem na jeho místě by se určitě rádo ocitlo nejedno dítě, protože Kufřík je ve skutečnosti nová zábavná hra od společnosti Bonaparte.

Má za sebou dvě dospělé varianty, které jsme již dříve chválili: Kufr (recenze) a Kufr 2 (recenze). U obou jsme si stěžovali na horší přístupnost menším dětem. A podobně jako Aktivity (recenze) se teď i český Kufr dočkal dětské verze. Jenže zatímco u zahraniční party hry najdete prostě přídavek Junior, v češtině lze slovo kufr krásně zdrobnit a dostat tak Kufřík. Rovnou ve slově už je obsaženo všechno, co by mohli autoři chtít víc zákazníkovi říct.

Ale na rozdíl od Kufru 2 tentokrát nejde pouze o převléknutí kabátů, ale i v samotné hře došlo k několika změnám. Vezmeme to pěkně postupně, tak jak se sluší a patří. Na první pohled je hra jiná, protože zatímco předchozí dvě verze se držely v rámci barev u serióznějších hnědých a šedých odstínů, tentokrát celé krabici vévodí jasná a veselá zelená.

Samozřejmě už z názvu je patrné, že se ani do třetice nevzdali vývojáři skvělého kufříkového balení. Už u druhého Kufru jsme chválili zlepšení zavíracího mechanismu, kdy se do krabičky už všechny komponenty vejdou mnohem lépe a lze ji bez problémů zavřít. U dětské hry je tato skutečnost ještě důležitější.

Uvnitř je opět hnědá výplň, kterou musíte vysunout. V kapsičkách jsou rozděleny dobře známé komponenty: přesýpací hodiny, obyčejná tužka, bloček, kostka. Důraz však leží teprve na těch posledních dvou, které jsme nezmínili – opravdu pořádný balíček karet a hrací plán.

Karet je celkem 132 a na každé je rovnou čtveřice úkolů. Dohromady to tedy dává 528 úkolů pro děti. Samotné listy karet jsou s tvrdého papíru. Deskou se vine trasa stejná jako u předchozích verzí, jen je jinak barevná a plná jiných políček a ikonek, než jsme zvyklí.

Hru si můžou zahrát děti v případě, že se sejdou alespoň tři. V takovém případě musí postupovat podle speciálních pravidel, kdy hraje v týmu vždy s jedním sousedem a všichni mají svoji figurku. Hlavní verze však je pro dva týmy, které musí mít alespoň po dvou členech.

Týmy postupují na základě hodu kostkou po hracím plánu a vždy plní ten úkol, na kterém zastaví. Pokud jej zodpoví správně, pak mohou hodit kostkou ještě jednou a znovu postoupit a přiblížit se cíli. Pohybují se tak obě figurky, bez ohledu na správnost odpovědí, na úspěšnosti v úkolech záleží jen samotná rychlost posunu.

Úkoly se od starších Kufrů poměrně výrazně odlišují nejen samotným tématem a obsahem otázek, ale také jejich principy. Zcela chybí oblíbená pantomima, se kterou mají děti v tomto věku ještě problémy. Zůstalo klasické mluvení o pohádkových postavách, ale přitom nesmí zmínit její jméno a název filmu. Stejně tak najdete velice oblíbené malování, které navíc u dětí je ještě populárnější než u dospělých. V těchto úkolech napovídáte zbytku vlastního týmu, který se snaží přijít na správnou odpověď ve stanoveném časovém limitu (několik přesypání hodin).

Novinkou jsou pak další dvě ikonky s názvy Časovka a Souboj. Zajímavější z těchto dvou je časovka, která sleduje jedno téma na kartě. Právě podle tohoto nadhozeného oboru musí hráči vyjmenovat co nejvíce pojmů za přesýpání písku v hodinách. Za každý správně vyslovený pojem se posunuje figurka týmu o jedno kupředu.

Souboj pak využívá podobně jako Časovka také témata. Ovšem tentokrát mezi sebou přímo soutěží dva vybraní členové týmu. Každý tým za sebe může vybrat jednoho člena, který jej bude reprezentovat. Někdo z ostatních hráčů přečte účastníkům souboje zadání a ten z protivníků, který vymyslí rychleji slovo na zadaný úkol, souboj vyhrál.

Ve všech čtyřech oborech jsou otázky velmi pěkně koncipované na dětského hráče. V mluvení dostanete za úkol popsat například postavu Hermiony Grangerové, Spejbla, Karkulku, Nastěnku, nebo třeba obecně postavu rytíře. Všeobecně však jsou zastoupeny pohádky, které děti určitě dobře znají.

V Časovce jsou obecná témata, která děti bez problémů zvládnou, ať už jsou to jména, řeky nebo značky aut na určité písmeno. Vždy jsou to takové okruhy, aby opravdu děti zvládly nějaké vyjmenovat.

Souboje jsou na tom podobně jako Časovka, ale obsahují zpěváky, herce, zvířata či ovoce. Opět konkretizované nějakým písmenem. I zde jsou témata pěkně zvolená a závisí pouze na rychlosti odpovědi, protože oba hráči budou určitě odpověď znát.

V kreslení jsou pak jednoduché a legrační věci, jako kostlivec, prak, žárovka nebo trumpeta. Všechny věci jsou vybrané tak, aby byly jednoduché a děti je zvládly nakreslit.

Kufřík zároveň není úplně vhodný pro dospělé, pro které některé úkoly budou příliš jednoduché. Je jasné, že hra byla koncipována čistě pro dětské publikum. Bohužel se přesto nevyhnula jedné nepříjemné chybce.

Samotné provedení Kufříku je velmi pěkné, všechno je kvalitní. V krabici dostanete bloček i tužku, které však dětem příliš dlouho nevydrží. Ale to nevadí, určitě jim rodiče pro tak pěknou hru koupí další záznamník.

Kufřík je výbornou zábavou pro děti zhruba do dvanácti let. Pak začíná už být hra pomalu příliš jednoduchá. Pokud chcete tedy Kufřík pro starší dítě, doporučujeme sáhnout spíše po velkém Kufru, který má těžší témata a navíc obsahuje pantomimu a skvělé otázky ANO/NE.

Ovšem pokud je vaším záměrem potěšit nějaké dítě věkem pod touto hranicí, pak je Kufřík určitě dobrá volba. Musíte počítat s tím, že dítě bude potřebovat další dva kamarády. Pokud to není problém, pak je tato juniorská verze pěkným a krásně vypadajícím dárkem pod stromeček a nejen pod něj.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 30 % za dětský pohled.

Recenze: Kufřík pro děti – pohádky v kufru
Klady:

+ skvělá témata pro děti
+ pěkné barevné grafické schéma
+ nová časovka
+ balení v kufříku
+ volba názvu
+ cena
Zápory:

- nevhodné pro dospělé
- nevyrovnaná hra
- výsledek závisí příliš na náhodě
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Farmerama – hospodaření na farmě s otočnými kolečky