Naše sousedství má nového vladaře. Někdo by čekal, že si svoje právoplatné místo vybojoval lev Erik. Jenže to neznáte lamu Sámu, která je strašně nebezpečná. Všichni se jí bojí, protože její plivané projektily vždycky zasáhnou to nejvíc bolavé místo. A tak se nakonec ani nemusel konat sněm zvířat, protože všichni jednoznačně zvolili Sámu. A naše nová vladařka si chce kolem sebe vytvořit tým poradců. A pořádá na něj konkurz.
A každý správný poradce to umí skvěle s počty. Právě proto v této nové karetní hře Lama budou hráči nejvíc bojovat s čísly. Vytvořil ji Reiner Knizia a vydání jeho novinky si vzali na starost ve společnosti Amigo. Pro všechny hráče u nás je dobrou zprávou, že si malou krabičku pro lokalizaci do češtiny vyhlídla firma MindOK, která ji nyní přináší v našem rodném jazyce.
Na víku se na hráče vesele šklebí titulní postava lamy. Uvnitř čeká jeden balíček karet s duhou na zadní straně a číslicemi od jedné do šesti vepředu. Prostor ale sdílí s kartami také pytlík kulatých plastových žetonů. Ty zůstanou na začátku partie ležet stranou. Balíček karet je třeba dobře zamíchat, aby hráči mohli každý dostat do ruky náhodnou sadu šesti z nich. Jedna další číslice se pak stane startovní hodnotou odhazovacího balíčku.
Ve svém tahu se může hráč rozhodnout, jestli zahraje kartu z ruky nebo si místo toho dobere novou náhodně z hromádky. Vyložení ale není tak jednoduché, protože karty musí následovat jednoduché pravidlo – na číslici může být položena pouze stejná nebo o jedna vyšší hodnota.
Výjimkou z tohoto pravidla je karta lamy, která reprezentuje rovnou nulu a sedmičku současně. Jedná se tedy o nejhodnotnější karty, které si hráči mohou schraňovat v ruce. Z toho by se mohlo zdát, že je dobré držet po celou dobu dostatek karet, aby měl hráč pořádný výběr. Jenže to platí pouze do té doby, než nastane konec kola.
Hráči se totiž mohou kdykoliv rozhodnout skončit a už další karty nehrát ani nedobírat. Při tom mohou stále v ruce držet nějaké karty, to není překážka. Odstoupit ze hry ale musí také hráč, který nemůže zahrát kartu, ale už si nemůže nebo nechce dobrat další kartu.
Pokud zůstává v kole pouze jeden aktivní hráč, může i nadále vykládat karty, dokud se sám této šance nevzdá. Až poté je čas vyhodnotit kolo. Hráči dostanou trestné body za karty a to přesně tolik, jaká je jejich hodnota. Lamy jsou při tom za deset. Následuje další kolo. Hráči se stále snaží zbavovat karet, dokud jeden z nich nenastřádá více než čtyřicet trestných bodů. Partie v tu chvíli končí a vyhrává ten, kdo má bodů nejméně.
Lama je karetní hra, kde si budete skládat čísla pěkně na sebe. Není to poprvé ani naposled. Podobných číselných her jako Lama už tu bylo hodně. A přesto nás právě tahle novinka skvěle baví, protože s sebou přináší velmi zajímavé dilema. Dobrat si ještě kartu a doufat, že vám přijde správná hodnota nebo raději skončit ve správnou chvíli a obětovat vítězství?
Trestné body jsou nastavené záludně a hráči si nikdy nemohou být jistí, co je pro ně lepší. Mohou jen tušit. A z toho plyne napětí, které je tu přítomné s každým dobráním karty. Proto je hlavně důležité si karty dobře rozvrhnout a držet si v ruce ty správné. Ale i hráči, kteří v minulém kole prohráli, se ještě mohou vrátit do boje o celkové vítězství. Pokud totiž vyhrají to další, mohou vrátit do banku žetony v hodnotě deset trestných bodů.
Postupky se i v rámci jednoho kola několikrát protočí. Jakmile se objeví na vrcholku hromádky šestka, je jen otázkou času, než někdo zahraje lamu. A na tu už jde vyložit znovu jednička, která zase všechno to počítání začne od začátku.
Je jasné, že ne všechno můžete mít v takto jednoduché hře pod kontrolou. Karty se dobírají naslepo, takže nikdy nevíte, co dostanete za hodnotu. Pokud tedy máte už na začátku kola smůlu, těžko se z ní dostanete do konce. Jakmile totiž má hráč více karet v ruce, už se manko těžko dohání.
Nápaditost bodovacího systému je doplněná rychlostí jednotlivých kol, ve kterých hráči jednoduše hrají karty na sebe a všechno je měřeno jen balíčkem karet. Jakmile dojde, je všechno během několika dalších okamžiků u konce. Kladně pak hodnotíme i celkovou herní dobu, ačkoliv se počet kol potřebných k získání trestných bodů může lišit. I přesto se doba pohybuje někde nad patnácti minutami. Z hlediska zábavy pak není nijak důležité, jestli jsou hráči dva nebo maximálních šest.
Lama je karetní hra, která má překvapivě co nabídnout, ačkoliv se jedná pouze o vykládání karet se zvyšujícími se hodnotami. Grafika nepřekvapí, protože všemu vévodí barvy a čísla. V kategorii jednoduchých karetních her není co vytknout a velmi rádi Lamu doporučujeme všem, kteří hledají pohodovou zábavu do rodiny nebo na večery s dětmi.
+ způsob udělování trestných bodů
+ hráči musí vědět, kdy skončit
+ postupky se neustále točí
+ hráči musí umět pracovat s kartami v ruce
- místo obrázků jen čísla
- nabídka v ruce je závislá na náhodě
Generally I don’t read article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.