Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lecker oder Gemecker – chutná nebo nechutná?

Co myslíte, může tučňákovi chutnat muffin. A co když před lva postavíte bábovku, bude ji jíst? No vždycky to záleží na vychování. Pokud král zvířat vyrostl v divočině, je pravděpodobné, že sladkou bábovkou pohrdne a dá přednost čerstvému šťavnatému masu. Kdyby ale ten samý král zvířat vyrůstal v lidské rodině, kde si zvířata obvykle rozmazlují, je pravděpodobné, že by si na pocukrované dobrotě pochutnal s velkou radostí.

Zvířecí říše je prostředím, ve kterém se budete pohybovat i ve hře Lecker oder Gemecker, kterou vydala v originále firma Haba. Jedná se o hru z rodiny takzvaných Fex her, které využívají takzvaný Fex-efekt ke zvýšení obtížnosti hry.

A kdo je vlastně Fex? Je to figurka lišáka, který se tak jmenuje. Jeho jméno pochází ze zkratky slov Förderung exekutiver Funkcionen, v češtině tedy Podpora výkonných funkcí u dětí. Stejně jako ostatní Fex hry vznikla i tato v Centru pro neurovědy a učení na univerzitě v německém Ulmu.

Do České republiky hru pod názvem Chutná nebo nechutná? dováží společnost Anna&Viktorie. To nemění nic na tom, že jejími autory je kolektiv tří lidí: Markus Nikisch, Laura Walk a především Dr. Sabine Kubesch. Ilustrace všech zvířátek si vzal na starost Michael Schober, jedinou výjimkou je Fex od Sonjy Hansen.

Všechny herní komponenty jsou ukryty jak jinak než v tvrdé kartonové krabici. Ta není přeložená do češtiny, takže pokud neumíte německy, budete se asi dohadovat, co znamená Lecker oder Gemecker. Ale nebojte, ve chvíli, kdy nadzdvihnete víko s obrázkem lva, krokodýla a tučňáka peroucího se o kuřecí stehýnko, všechno nabere jiné obrysy.

Nahoře v krabici je totiž český návod, který je sice vytištěný na obyčejný papír, ale díky jeho barevnému provedení to nevadí. Rozhodně je to mnohem lepší varianta než bezobrázkové vytištění pravidel například u Tří mušketýrů (recenze).

Pravidla vám ale na začátku k ničemu nebudou, takže odložíte jak české, tak i německý originál a ponoříte se hlouběji do zkoumání krabice. V té najdete především šest kartonových archů, které v sobě sice mají nacvakané čtyři dílky (jeden velký a tři menší), ale žádnou z těchto součástí překvapivě nebudete vyhazovat. Každý arch totiž patří některému z titulních zvířat, které se sjely na hostinu. Je jich celkem šest: krokodýl, slon, medvěd, lev, pes a tučňák.

A protože je každé zvíře jiné, tak také každému z nich některé potraviny chutnají více a některé méně. To určuje nacvakávací talíř s jídlem. Pod ním je na obrázku místo pro trojici žetonů s jídlem.

V krabici najdete ještě dřevěnou kostku s obrázky všech šesti přítomných jídel – ryba, bábovka, banán, kuřecí stehno, muffin a sladké lízátko a hromádku zlatých žetonů, které si musíte vysvobodit z dalšího kartonového archu. Všimněte si, že některé mají obě strany stejné s obrázkem lva na minci, zatímco jiné mají na druhé straně nakreslené nejrůznější šipky.

Hráči připraví partii jednoduchým způsobem. Před každé ze zvířat položí jeden z talířů s pokrmy tak, že jej zacvaknou do připraveného otvoru. Tím náhodně určí jejich chutě pro tuto hru. Všechny karty zvířat musí být na dosah všech soupeřů, stejně jako dřevěná figurka lišky Fexe, jehož místo je obvykle uprostřed mezi kartami. Zapamatujte si již teď, že liška Fex je všežravec a spořádá cokoliv, co mu nabídnete.

Všechny zlaté mince si připravíte do hromádky vedle karet. V základní hře je budete používat pouze jako odměnu za úspěšné nakrmení zvířete. Malé žetonky s potravinami roztřiďte po třech od každého druhu a položte na stůl. Využijete je, jak se budou postupně zaplňovat žaludky vašich svěřenců.

Začínající hráč vezme do ruky kostku a hodí. Všichni by měli bedlivě pozorovat, jaký obrázek padne. V partii Chutná nebo nechutná totiž hrají všichni protivníci současně a vítězí jen ten s nejrychlejším postřehem a uvažováním.

Na kostce padne vždy jedna ze šesti potravin. Úkolem hráčů je nalézt mezi zvířaty to, které má právě tento pokrm jako nejoblíbenější. Každé ze zvířat má na svém talíři obrázky tří jídel – jeden opravdu velký obrázek, jeden střední a jeden malý. Velikost určuje, jak moc zrovna tahle potravina zvířeti chutná.

Musíte tak najít tu postavu, která má největší obrázek potraviny na talíři a zároveň jí ho v předchozích kolech hry již někdo nenabídnul. Taková postava totiž již svoji chuť na dané jídlo zahnala a další porci již nechce. V takovém případě hledáte střední nebo dokonce nejmenší (v případě, že i zvíře se středním již svoji porci dostalo) obrázek třeba zelené bábovky.

Když si je hráč jistý, že našel správné zvíře, kterému bude nejvíce v tomto kole chutnat pokrm, musí na kartu tohoto zvířete co nejrychleji položit svoji ruku. Ten, komu se to podaří, si může za odměnu vzít jednu zlatou minci ze zásoby. Tím se přiblížil o jeden krůček vítězství.

Nakrmené zvíře dostane na svoji kartu vložený malý žetonek s odpovídajícím obrázkem potravy. Tak v příštích kolech hráči snadno poznají, které zvíře ještě jídlo nedostalo. Hráč, kterému se podaří nejdříve nasbírat pět zlatých mincí, se stává vítězem celého krmení.

Jenže co, když už všechny tři zvířátka mají některého z jídel plné žaludky a nemají zájem o další porci? Pak nesmíte váhat a chytit dřevěnou figurku lišáka Fexe uprostřed. Ten totiž, jak jsme si řekli už na začátku, sežere všechno a není vůbec vybíravý. A protože kostka je neposedná, tahle situace se vám určitě čas od času stane. I za nakrmení Fexe dostanete jednu zlatou minci jako odměnu.

Krmení zvířat je od prvního kola vynikající zábava. Hry, které se zaměřují na rychlost a postřeh jsou velice oblíbené a poskytují spoustu interakce a legrace pro všechny zúčastněné. A Chutná nebo nechutná není žádnou výjimkou.

Jak souboj postupuje vpřed, tak se samozřejmě nároky na postřeh, ale i paměť hráčů zvyšují. Všichni musí neustále prohlížet karty jednotlivých zvířat. Protože se však talíře před zvířaty mohou mezi partiemi vyměnit, nestačí si pamatovat, že tučňák má rád kuřecí stehno, bábovku a lízátko.

Musíte se naopak neustále znovu a znovu rozhlížet a orientovat se v chutích zvířat. Výměna talířů a určování pokrmů kostkou zaručuje neustávající zábavu, i pokud budete hrát Lecker oder Gemecker často.

A pochvala variabilního herního systému bude pokračovat. Už při popisu balení jsme totiž zmínili, že některé žetony lvích mincí mají na druhé straně nějaké obrázky se šipkami. Ty jsou určené pro pokročilé hráče, kteří si tak mohou partii ztížit přidáním dodatečných pravidel.

Ze žetonů s přídavnými pravidly na začátku připravíte hromádku a z ní pro každé kolo otočíte jeden žeton. Právě tohle pravidlo platí v daném kole. Celkem existují hned tři typy pozměňujících záludností. První z nich obsahuje jeden malý a jeden velký otazník. Tento žeton zaměňuje oblíbenost malých a velkých jídel. Pokud tedy na kostce padne kuřecí stehýnko a žádné zvíře jej ještě ke svačině nedostalo, musíte najít tu postavu, která má na talíři její obrázek nejmenší (namísto největšího v klasických pravidlech).

Zbylé dva typy žetonů dodatečných pravidel zaměňují zvířata a pokrmy, takže pokud hledáte lízátko, můžete ve skutečnosti hledat bábovku nebo naopak. A pokud má chuť na banán slon, pak jej třeba ve skutečnosti spořádá krokodýl. Fantazii se meze nekladou a tahle pravidla přidávají do hry opravdový zmatek a nutnost mít pozornost neustále napnutou.

Tahle varianta je samozřejmě výrazně náročnější a ocení ji především starší hráči, pro které už je základní příliš jednoduchá. Složitější verze je určitě i zábavnější, protože soupeři se v ní častěji zmýlí při volbě zvířete nebo déle váhají.

Autoři v pravidlech nabízejí hned několik variant samotné hry, protože ta je určena už dětem od čtyř let. Právě proto, aby si užili co nejvíce zábavy, doporučují hráči s takto malými dětmi nehrát současně. Každé dítě si tak hodí kostkou samo pro sebe a musí pouze určit správné zvíře. Tím je hra opravdu přístupná i takto malým dětem, ale zároveň si zachovává v ostatních variacích lákavost i pro dospělé publikum. Dokonce si dokážeme představit její využití na párty.

S počtem hráčů totiž pochopitelně stejně jako u každé postřehové hry stoupá její zábavnost. A pochopitelně také riziko, že více soupeřů bude podobně rychlých. Protože hra kromě figurky Fexe nepočítá s chytáním, ale pokládáním ruky na kartu, lze těžko určit, kdo z hráčů byl rychlejší. Občas tak budou některá kola končit nerozhodnou remízou.

Vzhledem k opravdu krátké hrací době nejspíš nezůstanete u jedné partie. Pokud už jste hru připravovali a rozbalovali, nejspíš budete zvířátka krmit hned několikrát. Děti si zábavu náramně užívají a všemu pomáhá nejen téma hry, ale také veselé a zábavné ilustrace všech karet. Celkový vzhled a provedení hry můžeme ohodnotit jako výborné. Možná menší děti budou mít problém rozlišit mezi potravinami na druhém a třetím místě, protože jejich obrázky jsou podobně velké.

Chutná nebo nechutná? je překvapivě povedenou postřehovou hrou, která klame svým obalem. Ten by ukazoval spíše na jednoduchou dětskou hru. Pod víkem se však ukrývá skvělá zábava pro všechny generace. Pokud máte rádi hry, u kterých musíte nejen být nejrychlejší, ale zároveň také nejrychleji uvažovat, pak je Lecker oder Gemecker od Haby skvělou volbou.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSabine Kubesch, Markus Nikisch, Laura Walk
IlustraceMichael Schober
VydavatelHABA
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyDice Rolling, Pattern Recognition
RodinaSeries: Fex (HABA)
Alternativní názvy¡Bocados o bocazas!, Le festin du lion, Grubs up, who's grumbling!, Gusta o disgusta!, Lekker of Gemekker!

Více o hře.

Recenze: Lecker oder Gemecker – chutná nebo nechutná?
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ oboustranné žetony
+ několik variant obtížnosti
+ už od 4 let
+ baví i dospělé
+ vhodné na party
+ elegantní provedení s kartou zvířat
Zápory:

- na party může vadit dětský vzhled
- nejasné rozlišení druhého a třetího oblíbeného jídla
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride Germany – vláčky pro lidi