Je léto a požáry jsou všude! Jenže než může každá letka vyrazit, musí nejdřív zformovat. Každé letadlo je potřeba a pouze v plném počtu je možné bojovat efektivně s ohněm. Jen, když vypustíme vodu všichni současně, dokážeme žhavý živel přinutit k ústupu.
Hráči tak před sebou budou mít těžký úkol hledání kompletních týmů v dětské hře Letadla 2 Bum Bum (Planes 2 Boom Boom), kterou připravila na náš trh společnost Trefl. Novinku mají na svědomí Slawomir Czuba, Wiktor Fabiański, Piotr Milewski, Grzegorz Traczykowski, Aneta Wróblewska a Jacek Zdybel. Člověk by až řekl, že tolik lidí na vývoj jedné dětské hry ani nemůže být třeba, ale předpokládáme, že jelikož jsou zmínění jako tým, někteří budou zodpovědní za jiné věci než design.
Čtvercová vysoká krabička nám ukáže známé tváře letadel a tedy hlavního Práška, ale i další. Uvnitř krabice to zvoní, protože tu najdeme jeden žlutobílý zvonek, balíček karet (sady různých postav) a také kartonový herní plán s otvorem uprostřed.
Právě tuto desku si hráči rozloží mezi sebe. Poté zamíchají všechny karty a každý si před sebe položí několik hromádek (podle počtu soupeřů) po čtyřech náhodných postavách. Ze zbytku položí hráči také čtyři karty na plán a do jeho středu umístí zvonek.
Jeden z účastníků zazvoní a tím zahájí kolo. Od té chvíle mohou všichni současně vyměňovat svoje karty za ty, které leží ve středu. Hráč ale může držet v ruce vždy pouze jednu ze svých hromádek a může pak libovolně měnit kartu za kartu, ale pouze s těmi, které leží ve středu plánu. Nikdy nelze měnit s ostatními hromádkami.
Když se někomu podaří zkompletovat jeden ze svých balíčků, zazvoní na zvonek a pokračuje ve sbírání karet pro další hromádku. Hráč zvoní vždy tolikrát, kolik týmů požárníků má již pohromadě. Tím současně informuje svoje protivníky o vývoji kola. To končí, jakmile některý z hráčů dokáže sestavit i poslední balíček. Tak získá bod, který je krůčkem kupředu. Vítězem se stane až ten, kdo nasbírá pět bodů.
Letadla 2: Bum Bum je hra určená především pro děti. Proto jde vlastně jen o jednoduchou manipulaci s kartami. Všechno se to děje současně, takže není na nic moc čas. Hráči musí využívat momentu, kdy se uprostřed objeví karty, které shání. Od žádného druhu tu není dost exemplářů, takže je třeba čas od času i změnit taktiku.
Neméně důležitá je ale také paměť. Je potřeba mít dobrý přehled o všech svých hromádkách. Tady se náročnost zvyšuje s tím, jak ubývá hráčů, protože ve dvou musí každý spravovat rovnou šest svých balíčků. A to už je pořádně těžká situace.
Ten, kdo dostane lepší karty na začátku, má znatelnou výhodu. Navíc je třeba mít štěstí, aby hráč měl a vybral si tu správnou postavu ke sbírání. A pak je potřeba ještě, aby ostatní odhazovali karty, které potřebujete. Souhra náhod tu prostě musí být, jinak úspěch nebude.
Hra děti baví díky svému chaosu, který partii prakticky vůbec neopouští. Blázinec, ve kterém si všichni neustále mění karty se středovou plochou, vypadá pro nezaujatého diváka hodně šíleně. Děti si ji ale užívají, protože je opravdu extrémně jednoduchá a navíc má populární téma. Ne, že by zrovna Letadla 2 byl nějak dobrý film, ale svět Aut od Pixaru prostě frčí. Navíc už samotná přítomnost zvonečku je lákavá.
Ale my tu nejsme od toho, abychom hodnotili kvalitu filmů. Tady nás zajímají hry a tahle si bere z licence opravdu pěkné ilustrace. Zábava pro dva až čtyři hráče se tak mění, ale stejně se každý z účastníků soustředí prakticky jen na sebe a svůj výkon. Jednotlivá kola jsou překvapivě rychlá, ale i tak se dočkáte délky partie většinou kolem dvaceti minut.
Letadla 2: Bum Bum není nějak extrémně lákavou dětskou hrou, ale přesto je umí pobavit. Hlavními důvody je přítomnost zvonečku, téma a rychlá hratelnost, kdy všichni bojují současně. Děti si ji užijí, ačkoliv to nebudete tak docela chápat. Pro starší hráče už vhodná není. Letadla 2: Bum Bum jsou tak namířeny opravdu pouze a jen na ty zhruba šestileté prcky.
+ zvoneček zvyšuje přehled
+ výměna karet vyžaduje přehled a paměť
+ děti trénují i rychlost
+ více kol
- není možné mít žádnou taktiku
- plán je vlastně zbytečný
- náhoda (rozdání karet) rozhoduje o úspěchu v kole