Ještě teď si pamatuji ten výjev, když jsme přijeli k Subterra Bravo. Dorazili jsme tam jako první zásahová jednotka a viděli jsme vybíhat ven lidi. Měli hrůzu v očích a někteří z nich byli ošklivě potrhaní. Jeden muž ke mně přiběhl a podával mi ženskou ruku, kterou držel v náručí jako dítě. Nebyla jeho, ale neměl jsem tu sílu se jej zeptat, komu patřila. Mlčky jsem ji od něj převzal a sledoval, jak zmateně odchází dál. Co za peklo nás může čekat uvnitř?
Pořádná atmosféra na teď již opuštěné stanici, kde se prováděly, kdo ví jaké pokusy, na nás čeká v deskové hře LEVEL 7 [OMEGA PROTOCOL], která navazuje na předchozí hru LEVEL 7 [ESCAPE]. Ovšem pouze příběhem. Jejím autorem je opět (stejně jako u předchozího dílu) Will Schoonover a vydal ji pod záštitou společnosti Privateer Press.
Celá hra se nachází v rozměrné krabici přeplněné různými horrorovými komponentami. Tím nejdůležitějším jsou samozřejmě velké kartonové dílky, jejichž složením získáte mapu stanice. Ta bude rozdělena na čtverečky, po kterých se budou hrdinové pohybovat. Velké desky doplňují i menší označující dveře, úzké chodby a speciální prvky na mapě. Po té se budou pohybovat podařené miniatury představující nejen členy komanda, ale i jejich nepřátele. Podobně vypadají i propojovací puzzle dílky, které budou vyvolávat nové příšery do Subterra Bravo.
Ke každému hrdinovi patří také jeho karta, která v průběhu partie ukazuje jeho aktuální statistiku. Nejdůležitější ve hře je adrenalin a život, ale také postoj představovaný kartami. Žetonů je ve hře samozřejmě mnohem víc a znázorňují také zranění, adrenalin, čas či klíče. Stejně tak v balíčku karet najdeme ještě statistiku nepřátel, popis výbavy nebo místností. Většina z nich na sobě má především textový popis a několik ikon popisujících schopnosti. Výjimku tvoří karty příšer, které mají i životy, rychlost, obranu a schopnosti.Ve hře pak nechybí ani důležité kostky.
Začátek každé partie je stejný, ale ve své podstatě odlišný. Hra se řídí devítkou připravených misí, která každá má speciální přípravu i úkoly pro obě znepřátelené strany. Nejdříve si tak musí zvolit všichni stranu. Jeden se stane zlým overseerem (pánem příšer) a všichni ostatní si mezi sebou rozeberou figurky hrdinů. Počet kontrolovaných postaviček se liší podle množství hráčů, kteří se účastní partie.
Poté už hráči sestaví dílky a připraví mapu s vchodem pro jednotky podle instrukcí, včetně žetonů průzkumu rozložených po stanici. Vedle ní pak položí všechny hromádky žetonů a také zamíchané balíčky průzkumnických karet. Poblíž mapy je třeba položit také kartonové počítadlo tahů. Každá místnost dostane také svůj balíček karet určený pokyny pro scénář.
Hrdinové si pak rozeberou desky svých postav (na nichž jsou natištěné výchozí zbraně na blízko i na dálku), dvě sady karet (výbava a postoje) a také figurku, která se rovnou připraví na vstup do stanice na vchodovém dílku. Nyní je třeba si zvolit výbavu pro danou misi z nabídky karet pro danou postavu a to v celkové hodnotě šesti bodů. To overseer sestaví svoji bojovou desku (dashboard) z dílku daných instrukcemi dané mise. Po mapě může rozložit dílky dveří podle svého uvážení (mohou mít speciální efekty) a do začátku dostane určitý počet žetonů adrenalinu.
Hráči v roli komanda se střídají v pevně daném pořadí podle hodností a teprve po nich následuje akce overseera. Ve hře se všechno točí kolem adrenalinu. Na začátku každého kola odevzdají hrdinové žetony vyprodukovaného adrenalinu nepříteli, který je později může použít. Poté mohou zvolit postoj, který určí jejich statistiku pro dané kolo.
Poté mají postupně všichni bojovníci možnost se pohybovat, otevírat dveře, útočit, ale třeba i léčit nebo prozkoumávat okolí. Při každé činnosti ale v této hře tělo hrdinů vyprodukuje adrenalin, který si vezme z banky. Tím vlastně sami hráči volí, kolik kontroly dají nepřátelskému pánovi jeskyně.
Všechno pak probíhá tak, jak jsme zvyklí. Postavy se pohybují napříč úrovněmi za jeden bod, některé horší terény jsou na adrenalin náročnější. Pokud mají na dohled nepřítele, mohou využít svoje útočné zbraně a pokusit se jej zranit. K tomu použijí kostky určené kartou zbraně a v případě zásahu přesahujícího obranu cíle uštědří nějaké to zranění. Naopak sami mohou být příšerami také zraněni a to až do takové míry, že budou sraženi na zem (downed). V tu chvíli jsou pak schopni pouze pohybu a nemohou do vyléčení (nebo zabití, ke kterému stačí jedna rána) pomáhat svým spolubojovníkům.
Velmi zajímavý je koncept zavřených místností. Hrdinové netuší až do otevření dveří, co na ně overseer připravil. Po otevření dveří se jednak aktivuje přímo jejich vlastnost, ale především jsou vyhodnoceny všechny karty místnosti, které se nachází uvnitř. Ty odhalí obsah místnosti, ať už se jedná o jedovatý mrak nebo příšery.
Pak se dostane ke slovu samotný overseer, který dostal od návštěvníků jeho stanice určitý počet žetonů adrenalinu. Přitom ale vždy má určité minimum, které získá bez ohledu na akce soupeřů. Právě s využitím těchto žetonů může používat svoje vlastní schopnosti. Mezi ty patří samozřejmě především pohyb monster, útočení, ale také jejich vyvolávání například z všudypřítomné ventilace. Ta může sloužit i k urychlení pohybu.
Každý scénář má svoje pevně nastavená pravidla. Ta zahrnují úkoly pro obě znepřátelené strany. Teprve poté, co je daný úkol splněn, mise končí. Nesmíme ale zapomenout zmínit, že mise má i svůj časový limit, který dále nutí hrdiny spěchat vpřed.Závěr může dopadnout buď jako úspěch hrdinů nebo vítězství jediného obránce a hráče v jedné osobě – overseera.
LEVEL 7 [OMEGA PROTOCOL] je vlastně ve své podstatě klasickým dungeon crawlingem, tedy hrou, ve které hráči prochází společně nějakou kobku a bojují proti příšerám, jež ukrývá. Na druhé straně opony než hrdinové i tentokrát stojí pán jeskyně (dungeon master), který má monstra pod svojí kontrolou a jeho vítězné podmínky jsou zcela odlišné.
Naštěstí tahle nová sci-fi horrorová hra přináší do žánru dostatek novinek, aby zaujala i hráče, kteří již mají zkušenosti třeba s Descentem. Tou největší je adrenalin. Overseer nemá pevně daný počet akcí, ale místo toho jsou jeho možnosti závislé na aktivitě samotných hrdinů. Čím více se činí v kole, tím víc energie mu připutuje do zásoby. Přitom ale není možné praktikovat zdržovací taktiku, protože zde je minimální množství.
Hru skvělým způsobem dále rozšiřují také postoje. Před každým kolem si hráči mohou zvolit svoji taktiku a tím ovlivnit svoje vlastnosti. Je to vlastně takové soustředění v kombinaci s opravdovým zaujetím postoje.
Samotná příručka pravidel je pojatá velmi netradičně (a dobře). Samotnou oblast Playing the Game najdete až na osmnácté straně, ale mezitím po čtení znáte již většinu hlavních konceptů. Z toho ale také plyne, že hra není zrovna jednoduchá, ať už na naučení z pravidel (angličina) nebo na výuku ostatních spoluhráčů. Obsahuje řadu drobných detailů a pravidel.
Hra obsahuje také řadu dalších drobných vychytávek, které potěší. Mezi nimi jsou třeba klíče nebo úkoly. Přitom ale základní koncepty boje, pohybu i dohledu zůstávají stejné, jako jsou hráči zvyklí. Hra je proto pro ně velmi přístupná.
Role overseera je zajímavá. Hráč má především v úvodu partie velkou moc, protože může rozestavit libovolně dveře po stanici. Současně může také podle svého uvážení rozmístit hromádky karet místností. Ty samotné jsou velmi zajímavou myšlenkou, jak vyřešit takzvanou mlhu války (fog-of-war) a zajistit, že hráči neznají už dopředu všechny objekty na stanici, jejíž mapa před nimi leží. Bohužel současně není role záporáka tak zábavná, jak by mohla být a většině hráčů připadala výrazně zábavnější pozice hrdinů. Pro zábavu kamarádů se tak bude muset někdo obětovat.
Partie má ohromující a tíživou atmosféru, kterou mají ve velké míře na svědomí scénáře. Délka hry se tak liší podle jednotlivých misí, ale těžko máte šanci dostat se na udávaných šedesát minut.
Na hře se (s výjimkou zmíněné role overseera) opravdu těžko hledají nějaké nedostatky. Tím jediným je snad delší a náročnější příprava partie a zpracování kartonových komponent, které mohlo být o chloupek lepší. Ale to určitě není tak výrazná překážka, protože v krabici najdete takovou záplavu součástek, že budete spokojení i tak. Samotná grafika pak je kvalitní a výborně dokresluje atmosféru celé partie.
Nemá smysl to už dále zastírat. LEVEL 7 [OMEGA PROTOCOL] nás opravdu bavil a některé z nás dokonce nadchnul. Podobných sci-fi her ještě nedávno byl velký nedostatek a teprve teď jich začíná opravdu přibývat. A tahle hra bude v čele těch průkopníků, protože si to zaslouží. Nabízí skvělý a nový zážitek pro všechny, kteří chtějí dobrodružství se dvěma znesvářenými stranami. LEVEL 7 [OMEGA PROTOCOL] by měl patřit do základních požadavků každého sci-fi fanouška.
Více o hře.
+ geniální mechanismus s adrenalinem
+ jedineční hrdinové
+ možnost změny postoje v každém kole
+ skvělá atmosféra
+ dostatek zajímavých misí
+ pořádná sci-fi
+ výborný mechanismus odkrývání místností
+ ve hře plyne čas
- delší příprava
- výrazně odlišná herní doba od krabice
- tenčí kartonové komponenty
- role overseera není dostatečně zábavná