Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lexeso – lenivé pexeso?

Lexeso - balení

Myslíte, že je to pravda? To ani náhodou, protože s leností to v této hře daleko nedotáhnete. Lexeso totiž je zcela něco jiného. Vymyslel jej Jaku D. Kočí a vydal prostřednictvím nakladatelství Altar v roce 2014.

Pexes jsou plné obchody. Ptáte se tedy, v čem je tohle jiné? To se dozvíme už brzy, jen co vystříháme kartičky z archů a začneme hrát. Ale už když budete s nůžkami kroužit kolem 120 čtvercových kartiček, všimnete si určitě jejich netradičního vzhledu. Na přední straně je písmeno na mramorovém povrchu, zatímco na zadní straně je slovní instrukce nebo barevně podbarvené samohlásky a souhlásky.

Na začátku jsme vám to trochu zatajili, ale hra vlastně s pexesem nemá nic společného, kromě vzhledu rozložených kartiček. Vytváří tak svoji vlastní kategorii her. Celá hra se točí kolem vytváření slova. Ale nejdříve musí hráči kartičky zamíchat a vytvořit z nich čtverec šest krát šest karet. Zbytek vytvoří dobírací hromádku. Všechny dílky musí ležet písmenem nahoru.

Lexeso - připravená hra

Začínající hráč odhalí jednu z kartiček z dobíracího balíčku a přečte instrukci na zadní straně. To je první zadání. Od té chvíle se snaží hráči mezi písmeny ležícími na stole ve čtverci najít takové slovo, které odpovídá zadání. Ale není to žádná osmisměrka. Písmena spolu nemusí sousedit, ale stačí, když se na stole opravdu nacházejí.

První, komu se úkol podaří splnit, získá možnost si slovo vzít a obodovat. Za samohlásky je jeden bod, za souhlásky pak rovnou dva body. Bonusovou hodnotu mají písmena se zeleným nebo červeným pozadím. Svůj zisk si poznamená hráč na papír a přečtením instrukce z posledního písmene složeného slova partie pokračuje.

Do partie zasáhnou omezení v podobě vyřazení některých písmen nebo minimální délky hledaného slova. Souboj ale vždy trvá do chvíle, kdy dojdou kartičky, a není možné složit slovo podle zadání. Vítězem se stává hráč, který nastřádal nejvyšší skóre.

Lexeso - rozehraná hra

Lexeso je zajímavým počinem, který trochu klame názvem. Každý by na první pohled přísahal (i podle klasického vystřihování), že má co do činění s dalším pexesem. Ale tentokrát je všechno jinak a tahle hra netrénuje paměť. Místo toho se zaměřuje na slovní zásobu, postřeh a rychlé reakce. Na rozdíl od pexesa jsou v této hře lepší dospělí. Možná za to může lepší slovní zásoba nebo rychlejší schopnost se zorientovat ve změti písmen.

Ovšem děti, které umí číst, hru zvládnou také. Musí ale hrát se sobě rovnými. Jednotlivá hledání slov jsou vždy velmi napínavá, ale rychlá. Písmena lze skládat libovolně, takže je to někdy trochu i o štěstí. Zadání jsou velmi variabilní a hledat budete nejen slovní druhy, ale třeba i rostlinu, křestní jméno nebo zeměpisný termín. Většina zadání není ale náhodná a opakuje se. A právě tady leží největší výtka – zadání jsou ve výsledku hodně obecná a je jich málo.

Lexeso - rozehraná hra

Hra je trochu i o taktice a schopnosti riskovat. Můžete vidět slovo o třech písmenech, které vám přinese třeba pouze pět bodů. Místo toho se ale rozhodnete dál hledat a zkusit najít něco hodnotnějšího a to vše ještě dřív, než ostatní vykřiknou a zastaví hru.

Bonusové barevné dílky s dodatečnými pravidly hru příjemně ozvláštňují. A protože pokaždé je na stole jiné složení písmen, musí hráči přicházet se stále novými slovy. Navíc lze upravovat obtížnost hledání zvětšováním a zmenšováním čtverce s písmeny (a tedy i jejich počtu).

Lexeso - kartičky

Lexeso pro nás bylo příjemným překvapením. Zprvu proto, že se vůbec nejedná o paměťovou hru a odhalování druhé strany kartiček tu má zcela jiný smysl. Hra ale funguje a je dobře vymyšlená. Děti se k ní rády vrací a dospělí s nimi. Možná především kvůli vědomí, že jejich ratolestem pomůže vylepšít slovní zásobu. V tom je Lexeso opravdu dobré.

Recenze: Lexeso – lenivé pexeso?
Lexeso bere pár písmenkových dílků a nechá vás z nich sestavovat slova na body. Ale úkol budou všichni hráči plnit současně a písmenka na sebe při tom nemusí navazovat. Hra tak trénuje skvěle postřeh a slovní zásobu, čímž se stává velmi dobrou volbou pro rodinnou zábavu. Lexeso je levná a zábavná hra, která nemá nic společného s pexesem, ale jde si svojí vlastní cestou.
Klady:

+ zajímavé pojetí slovní hry
+ všichni hledají současně
+ hledání mezi písmeny je napínavé
+ je třeba umět zariskovat
+ každé kolo má náhodné zadání
+ bonusové dílky
+ cena
Zápory:

- příliš obecná zadání
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Meuterer – vzpoura na obchodní lodi