Orčí válečné bubny se nesou nad bitevním polem. Zelená horda pod vedením mocného válečníka Gonka Longtoottha se šikuje na jedné straně údolí. Ozývá se válečný řev a chřestění zbraní, orci nabíjejí mohutné katapulty, válečná prasata ryjí v zemi. Na křídle se šikují gobliní jezdci na gigantických pavoucích.
Na druhé straně se chystají v železe zakutí trpaslíci, klan z Divokých hor vedený udatným Krobem Klouthammerem. Sekery jsou nabroušeny, do mohutných balist založeny šípy, zuřiví psi se vzpínají na vodítkách. A proslýchá se, že do bitvy zasáhnou i udatné trpaslice.
Zazněl válečný roh, bitva započala.
Tuto a další bitvy mezi různými armádami můžete zažít v karetní hře Lords of War. Hra je určená pro 2 hráče, jde o rychlou a dynamickou hru na 30-45 minut, kterou vytvořili dva angličtí učitelé Martin and Nick. Hru si vybral obchod Svět deskových her jako svůj první počin pro lokalizaci. Od začátku roku 2016 je tedy hra dostupná i v češtině!
A my se teď na ní podíváme podrobně.
Hra se prodává v krabičkách vždy po dvou armádách. V krabičce najdete vše, co potřebujete pro hru – pravidla, herní plán (mapa bojiště), 2 různé armády – každá po 36 kartách.
K dispozici jsou následující základní armády v těchto sadách:
- Orkové pro trpaslíků – vyšlo v češtině
- Elfové proti Lizardmenum (ještěrům) – vyšlo v češtině
- Templáři proti Nemrtvým
Dále pak byly v druhé vlně vydané znovu balíčky Orků a trpaslíků a Elfů a Lizardmeni tentokrát doplněné magií. Pro recenzi jsem měl k dispozici první 2 vyjmenované lokalizované balíčky, tedy bez magie.
Každá armáda je složena podle podobného klíče. Armádě velí generál a několik dalších nižších velitelů. Zbytek armády se pak podle síly dělí na další hodnosti – specialista, elita, veterán, četař, zelenáč.
Dále se pak karty dělí dle typu jednotek na pěchotu, jízdu, kopiníky, střelce a beserky. V základních pravidlech jsou speciální pravidla pro kopiníky a střelce, další typy jsou použity v rozšiřujících pravidlech.
Karty jsou běžné kvality, celobarevné, pěkně graficky vyvedené. Jediné, co bych vytkl je, že znak jednotky a hodnosti se střídá někdy v levém rohu a někdy v pravém, což trochu znepřehledňuje držení karet v ruce.
Balíčky orků, trpaslíků, elfů i ještěrů jsou velmi podobné, poslední krabička – Templaři a nemrtví přidali do hry nový prvek – pohyb karet po hracím plánu.
Každá karta ve hře představuje jednoho bojovníka. Dominantou celé karty je obrázek bojovníka, dole je pak jeho jméno. V levém dolním rohu je barevný štít s číslem – to prezentuje vojákovu odolnost – obrannou hodnotu. V horním rohu (někdy levém, někdy pravém) je značka typu jednotky a erb s hodností. Nejdůležitější jsou šípky, které vedou k z některých stran nebo rohů karty – toto prezentuje sílu útoků, kterými tato postava kolem sebe útočí. U střeleckých jednotek je ještě doplněna tabulka s dostřelem a sílou střely. U karet nemrtvých s Templářů je na některých kartách vyznačena šipka, kterým směrem se mohou pohybovat.
Na začátku hry si každý hráč vybere jednu z armád, z balíčku odloží kartu generála a zbytek karet zamíchá. Do ruky si vezme 5 karet a přidá k nim generála. Hráči mají mezi sebou hrací plán, kde jsou označena políčka pro položení prvních karet čísly 1 a 2. Toto představuje výzvu k boji. Poté si hráči doberou po jedné kartě.
Hráči se v jednotlivých tazích střídají, tah každého hráče se skládá ze tří fází – rozmisťování, vyřazování a posílení. Během první fáze generál vysílá do bitvy nového bojovníka. Hráč musí na herní plán umístit jednu kartu z ruky tak, aby aspoň jedna šipka útoku mířila na jednotku protivníka. Výjimku z tohoto pravidla mají podpůrné jednotky (kopiníci a střelci), kteří nemusí být umístěni do kontaktu s nepřítelem, ale pak musí sousedit se spřátelenou jednotkou.
Jakmile hráč umístí nového bojovníka do bitvy, okamžitě se vyhodnotí všechny souboje – na blízko, střelecké i jejich kombinace. Pokud na bojovníka míří šipky v součtu větší hodnoty, než je jeho obranná hodnota, je zabit. Vyhodnocení probíhají současně, tzn., že jednotka může podniknout sebevražedný útok, při kterém zabije soupeře, ale sama také zemře.
Po vyhodnocení útoků je čas na přivolání posil. Máte 2 možnosti – můžete si dobrat kartu do ruky z balíčku armády nebo zpět do ruky povolat bojovníka z bitevního pole. Toto můžete provést za předpokladu, že nejde o bojovníka, kterého jste v tomto tahu vyložili, bojovník se neúčastnil útoky, při kterém byl zabita nepřítel a bojovník není pod útokem (nemíří na něj nepřátelské šipky).
Vítězství ve hře lze dosáhnout 2 způsoby. Vyhrává hráč, který jako první zabije 20 soupeřových jednotek, nebo ten z hráčů, který zabije soupeři 4 velitele (mezi které se počítá i generál), což způsobí chaos a rozpad nepřátelské armády.
V rámci testování hry jsem měl k dispozici 6 armády – orky, trpaslíky, elfy a ještěry, nemrtvé a tempáře. Každá armáda má trochu jinak sestavený balíček např. někde je více střelců, bojovníci útočí třeba slaběji a do více směrů apod.. Tomu musíte tomu přizpůsobit způsob vedení boje a nenechat se zatlačit do nevýhodné pozice.
Ohledně vyvážení jednotlivých armád je to tak, že první 4 armády – orci, tpraslíci, elfové a ještěři jsou rovnocenné. Karty z podsledního balíčku – hlavně nemrtví jsou ale silnější – mají především více karet, které mají obranné číslo větší než 5, což znamená, že už je nelze porazit jedné karty, ale je nutné karty kombinovat.
Vlastní partie pak byly v případě obdobně schopných hráčů velmi vyrovnané, hodně musíte reagovat na to, co vám přišlo na ruku a podle toho kombinovat – probírat postupně balík nebo naopak stahovat karty z bojiště.
Přestože hra je doporučená 12+, hrál jsem hru se syny 9 a 7 let a hra je baví. Zde jsem s výhodou využil toho, že armády nemrtvých i templářů více vydrží a hrál jsme tedy s mírným hendikepem. Oba syny partie bavily, pravidla díky jednoduchosti snadno pochopili a stali se rovnocennými soupeři (tomu mladšímu jsme musel občas poradit).
Celkově tak jsou Lords of War příjemným a povedeným karetním počinem, který si určitě místo na českém trhu zaslouží a můžu je jen doporučit všem, kteří mají rádi karetní hry.
<br><br>
Více o hře.
+ jednoduchá pravidla
+ karty bez textu
+ vyrovnané armády
+ krabička do kapsy
- ne každý snáší hru pod tlakem
- válečné štěstí se střídá, chvíli válcujete soupeře a pak se štěstí otočí