Hranice mezi Zeměmi jsou sice jen čáry na mapě, ale ve skutečnosti to jsou opravdové vzdušné zámky, které uzavírají jednotlivé národy uvnitř. Dnes už to neplatí až tak doslovně, jako tomu bylo před rokem 1989, ale přesto je tato linie stále důležitá a zřejmá. Všichni ji známe, ať už ji označuje značka u cesty, patník nebo plot, na tom nezáleží.
Každá hranice má dva póly – dvě země, které spojuje. A je na vás, abyste je spojili a vytvořili tak nový řád světa, ve kterém spolu budou ale sousedit stále stejné státy. Tedy alespoň takový úkol na vás čeká ve hře Mapominoes: Europe, která je přiznanou variací na domino, což v podstatě plyne i z jejího názvu.
Hra vyšla v distribuci společnosti Wild Card Games s podtitulem The Ultimate Geography Game, tedy ultimátní zeměpisná hra. S tímto označením si dovolíme nesouhlasit, protože se jedná naopak o jednoduchou hru zaměřenou spíše na děti a také na neškodnou výuku zeměpisu. Nejedná se o žádnou novinku, protože vznikla už v roce 2007.
Při výrobě map sloužila jako konzultant společnost Encompass Graphics Ltd, asi proto, aby čáry hranic odpovídaly skutečnosti. V České republice hru najdete zásluhou společnosti Angličtina hry, která provozuje stejnojmenný internetový obchod. Od Wild Card Games jsme již hráli a recenzovali velice povedenou (také!) cestovatelskou hru Backpacker (recenze).
Pozitivní zprávou je, že krabička se hrou nebyla vyrobena v Číně, jak je dnes zvykem, ale přímo ve Velké Británii, odkud pochází vydavatel. Balení je velikosti trochu nadstandardní na karetní hru, mohou za to obsažené přesýpací hodiny. Ovšem nejedná se o žádný velký rozměr, jen o kapku větší, než jsme zvyklí. Zato je vyrobena z kartonu. Na jejím víku najdete Evropu pokrytou vlajkami států.
Kromě již zmiňovaných červených hodin s pískem zasazených do papírové vložky najdete v obdélníkovém otvoru položených celkem 55 karet, které vás budou provázet hrou. Deset z nich je naprosto stejných a jmenují se Transit Cards, tedy přepravní karty. Ty slouží jako takové žolíky.
Všechny ostatní karty mají sice stejné rozložení, ale každá obsahuje jednu ze 45 zemí evropského kontinentu. Karty lze číst částečně bez ohledu na to, jestli je držíte správně nebo vzhůru nohama. V obou případech je správně napsané jméno země a k tomu ještě dodatečná informace o hlavním městě a o rozloze státu, nebo o počtu obyvatel. Uprostřed pak je vyobrazená země a její rozloha je vyplněná národními barvami z vlajky. Kolem po stranách jsou pak vypsaná jména všech států, se kterými sousedí.
Na rozdíl od oblíbené a jednoduché cestovní hry Vlaadi Chvátila s názvem Bez hranic (recenze), tady nebudete potřebovat rychlost a orientaci a dokonce ani rozložení států. Musíte jen dobře plánovat, mít štěstí a pokládat karty na výhodná místa.
Na začátku partie dostane každý hráč dvě karty tranzitu, tedy dva žolíky. Ty si položí před sebe a může je použít kdykoliv ve hře. Všechny ostatní karty zemí se rovnoměrně rozdají mezi všechny účastníky, což obvykle znamenám, že hráči mají více než deset karet každý.
Při rozdávání vám často nějaké karty zbudou. Jednu z nich položíte do středu stolu jako začínající kartu, ale co s těmi zbylými? Můžete je buď položit stranou, nebo jimi znevýhodnit silnější hráče (třeba rodiče), kteří tak dostanou o jednu kartu navíc.
Když na vás přijde řada, váš úkol je jednoduchý – umístit jednu ze svých karet tak, aby sousedila se svým opravdovým sousedem. Musíte tedy vybrat stát, který sdílí alespoň malý kousek hranice s některou již vyloženou zemí. Na začátku tedy máte na výběr pouze jednu náhodně vybranou zemi. Některé státy sousedí s mnoha zeměmi, zatímco jiné pouze s jednou.
Zatímco ale musíte dodržet pravidlo sousední hranice, nezáleží už, na jakou stranu kartu zahrajete. Můžete klidně Polsko zahrát na jih od České republiky a bude se jednat o správné umístění.
Kromě klasických karet zemí máte k dispozici již zmiňované žolíky, které tak mohou propojit dvě země, které sdílejí stejný oceán nebo jinou zemi – můžete tak vynechat jednu zemi, kterou nemáte. Představují vlastně jakýsi váš přelet s letounem. Tím si můžete vypomoci z jinak pro vás bezvýchodné situace v pozdějších fázích partie.
Cílem všech hráčů je samozřejmě zbavit se co nejrychleji všech svých karet. Pokud přikládáte kartu tak, že bude sousedit s více kartami na stole, musí vaše země sousedit se všemi z nich. V případě, že v takovém umístění uspějete, dostanete za odměnu jeden bonusový tah, takže se podobná komba vyplatí vyhledávat.
Mapominoes je jednoduchá karetní hra založená na principu domina. Jako od takové od ní nemůžete očekávat žádné úchvatné výkony a překvapení. Přesto příjemně překvapí jednoduché a elegantní naroubování dominového systému na geografii.
Autoři ale neponechali nic náhodě a kromě samotné geografie přidali na karty i další zajímavé informace, které můžete v průběhu partie pochytit. Dozvíte se tak, jak malé je Švýcarsko i kolik obyvatel má Moldávie. A nesmíme zapomenout i na zdánlivě samozřejmá hlavní města, ale víte, jaké vládne třeba Černé hoře?
Pro hráče samozřejmě může být částečnou nevýhodou, že karty jsou v angličtině. Ovšem současně vás to trénuje, abyste si spojovali české názvy s jejich anglickými a mnohdy velice odlišnými ekvivalenty.
Tranzitní karty nejsou žolíky v tom pravém slova smyslu a nemůžete vedle nich položit jakoukoliv kartu bez rozmyslu. Pokud je ale využijete dobře, můžete hodně získat a zjednodušit si situaci.
Nejdůležitější taktikou je ale využívání dvojitého tahu. Hráč, kterému se podaří položit kartu tak, aby sousedila se dvěma státy, se může zbavit ve stejném tahu ještě jedné karty, což je často velice výrazná výhoda.
Mapominoes je průměrnou hrou, která má základ v oblíbené hře. Pokud vás zajímá zeměpis, chcete ho trénovat sami nebo s dětmi a navíc se chcete dozvědět pár základních informací o zemích, pak vás svojí jednoduchostí zaujme.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | (Uncredited) |
Vydavatel | Wild Card Games (Board Game) |
Rok vydání | 2007 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Card Game, Educational, Travel |
Mechanismy | Tile Placement |
Rodina | Continents: Europe, Series: Mapominoes |
Více o hře.
+ jednoduchý princip
+ zajímavé základní geografické informace
+ každý hráč má dva žolíky, kteří ho dostanou z úzkých
+ zařazení moří do možností propojení
+ pěkné provedení
+ přenosné
- je to jen domino
- hra na cesty, ale přitom náročnější na prostor