Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Matik – počty a kostičky

Šachovnice je místo, kde se mohou potkat nejen figurky. Snadno tu na sebe narazí také kostičky různých barev. Nebudou se ale nijak agresivně vyhazovat nebo na sebe útočit, stačí jim jen tak ležet a vyzařovat svoji auru důležitosti.

S kostičkami a čísly si hraje novinka názvem Matik, kterou si pro všechny přemýšlivé připravil Jacek Szram a o grafiku se postaral Gerard Lepianka. Krabička dostala finální podobu v laboratořích firmy Granna a my se jí dočkali v češtině zásluhou značky Pygmalino.

Krabička je sice menší, ale to nevadí. Její rozměr určuje v podstatě hlavně herní plán přeložený na čtvrtinu. Ten totiž potřebuje trochu netradiční rozměry sedm krát sedm políček, je oboustranný – jedna strana má políčka očíslovaná, druhá ne. Hráči si v rámci přípravy mohou vybrat, kterou z nich si zvolí. Pro začátečníky je doporučovaná strana bez čísel, která znamená nižší obtížnost.

Po volbě strany plánu dostanou všichni účastníci také sadu čtyř kostiček zvolené barvy a také sestavu pěti žetonů s různou barvou, symbolem na jedné straně a číslem na druhé. Po rozdání se dohodnou na variantě hry, tedy jestli budou hrát na symboly nebo čísla. Všichni hráči mohou adekvátně podle toho otočit své žetony, aby viděli správnou stranu.

Ve svém tahu hráč má na výběr dvě akce – buď položí na libovolné volné světlé políčko kostičku své barvy nebo umístí na libovolné volné tmavé políčko žeton dohodnutou stranou nahoru. Tím postupně začne na ploše vznikat spousta barevných kostiček obklopených žetony.

Právě kameny jednotlivých hráčů jim pomohou sbírat body a to ze všech žetonů, které s danou kostičkou sousedí. V závislosti na tom, jakou variantu hráči zvolili, si přičtou do svého skóre buď součet všech destiček ve čtyřech směrech (nahoře, dole, vlevo a vpravo) nebo počet jedinečných barev.

Jakmile hráči umístí všechny své kostičky a žetony, partie končí. V tuto chvíli si hráči obodují všechny své kostičky v závislosti na žetonech kolem. Ten hráč, který má ve výsledku nejvíce bodů, se stává vítězem partie.

Matik je počtářskou hrou, ale sčítání budete potřebovat až na konci partie. Nejdříve se k vítězství budete muset propracovat prostou logikou a hledáním co nejvhodnějších již vzniklých kombinací na plánu.

V úvahu ale musíte brát také svoje ještě neumístěné žetony a volné pozice. Pokládáním žetonů s nižší hodnotou nebo duplicitní barvou můžete kazit protivníkům jejich snažení. Nezapomínejte ale na to, že potřebujete také jejich žetony, abyste na konci mohli stanou jako vítězové.

Mechanismus hry je opravdu chytrý, jednoduchý a chytlavý. Staví před hráče těžké rozhodnutí a to hned ve dvou úrovních – kterou ze dvou dostupných akcí využít a kam danou kostičku nebo žeton přiložit.

Druhá strana plánu dále zesložiťuje rozhodování, protože hráči navíc k již zmiňovanému skórování dostávají body také za to, kde se jejich kostičky nachází. To dává hlubší smysl i pozicím, které by jinak sousedily s méně výhodnými čísly nebo duplicitními kombinacemi. Hráči tak mají na výběr ještě více čísel, se kterými musí pracovat, aby vyhodnotili, která pozice se jim vyplatí.

Zpracování je hodně jednoduché, ale funkční. Nečekejte žádnou rozevlátou pohádkovou grafiku, ale spíš abstraktní pojetí. Při tom hra je určená už pro malé školáky od sedmi let, protože i těm už logika a počítání něco přinese.

Matik je ale kromě toho také pěknou zábavou. Nesmíte se ale zaleknout potřeby nad každým tahem se zamyslet a někdy počkat, než se zase rozmyslí soupeři. Ve vyšším počtu se to čekání může natáhnout, ale není to nic nepřekonatelného, protože těch možností k položení zase nebývá v jednu chvíli nepřeberně mnoho. Matik se nám líbí, protože objevuje možnosti počítání zase trochu jiným a originálním způsobem.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Modrý kód – doktoři jsou taky detektivové