Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Melimagic – králíci z klobouku

Melimagic - balení

Králík, kterého kouzelníci vytahuje z klobouku, se na první pohled má dobře. Každý den dostane dobrou mrkvičku, spíš v teple a všichni by si ho chtěli nejraději pohladit. Jenže je to všechno iluze, přesně jako čarodějná kouzla na jevišti. Ve skutečnosti si jej někdo všímá jen ve chvíli, kdy je na pódiu. Jinak žije zavřený v kleci a často na něj s jídlem úplně zapomenou. A o hlazení si může nechat jen zdát.. Věřte nám, nechtěli byste být kouzelným králíkem.

Možná nastal čas změnit jejich životní podmínky. Založíme tedy organizaci na jejich ochranu, která se bude starat o rovné podmínky všech králíků bez ohledu na barvu. Abyste na to všechno zvládli dohlédnout, přichází k nám na stůl desková hra Melimagic od francouzské firmy Djeco. Jejím autorem je Thiery Chapeau. V naší zemi můžete hru koupit s českými pravidly zásluhou společnosti HRAS, která nám také poskytla recenzní vzorek.

Hra se zjeví u vás na stole trochu čarovně v nízké krabici se spoustou podivně se tvářících králíků. Někteří se jen tak vznáší, další vykukují z klobouku, ale na nás je, abychom se podívali do nitra krabice. Uvnitř najdeme celkem 45 karet, které ale nejsou obyčejné. Papírové karty v případě této hry nahradily silnější, kartonové o síle blížící se jednomu milimetru.

Melimagic - připravená hra

Na polovině z nich je nakreslený klobouk a králíka, který se v něm ukrývá a jehož chcete zkontrolovat, najdete na druhé straně karty. To zbývající karty jsou začarované magickou hůlkou a schovávají vždy dvojici králíků, kteří se hledají. Teprve pak budou oba šťastní.

Všimněte si, že králíci mají různé barvy sahající od modré, přes zelenou a růžovou až po žlutou. Králíci se naštěstí liší také vzhledem, protože každá barva má jinak natočená ouška. Tak je od sebe poznají i hráči, kteří mají s rozeznáváním odstínů problémy.

Kromě karet se v krabici ukrývají také dvě přerostlé dřevěné kostky s opakující se trojicí symbolů. No a pak tu jsou pravidla a půlky kouzelných hůlek, které jsou pro hraní i kouzlení nezbytné. Tentokrát vám ale poslouží jako stojánky na karty a udrží je v tajnosti před ostatními hráči. Tedy alespoň na chvilku, protože jejich odhalení je součástí hry, jak si za chvilku povíme.

Melimagic - rozehraná hra

Abychom ale mohli začít hrát, nejdříve si musí hráči před sebe jeden takový stojánek položit. Do něj zasunou tři náhodně rozdané karty klobouků. Identitu králíka uvnitř ale nesmí znát nikdo kromě nich samotných, takže si dejte dobrý pozor, jak karty do stojánku vkládáte. K tomu dostanou protivníci také jednu kartu z druhého balíčku a položí ji před sebe obrázkem dvojice králíků nahoru. Tato informace je veřejná pro všechny soupeře.

Ve chvíli, kdy na hráče přijde řada, hodí nejdříve dvojicí kostek. Symboly, které padnou, určí možnosti, které může provádět. Je tu prohazování karet s ostatními, dobírání nových (králíky lze měnit za nové, stejně jako úkoly), ale především odhalování karet. Záleží ale pouze na vás, jestli otočíte karty ve svém nebo soupeřově stojánku.

Svoje se samozřejmě budete před chtivými soupeřivými pohledy uchránit a současně se budete chtít dozvědět, jaké králíky mají ostatní. Proč? Protože vaším cílem je získat do svého stojanu králíky právě dvojice barev, jako jsou nakreslení na obrázku karty s magickou hůlkou ležící před vámi. Pokud takovou sadu máte na konci tahu, můžete úkol otočit obrázkem zlaté hůlky nahoru. Získáváte bod a nahradíte bodované karty králíků novými. Tak pokračuje partie do té doby, než některý z hráčů získá čtvrtou hůlku. Tím se stává okamžitě nejlepším kouzelníkem.

Melimagic - rozehraná hra

Melimagic je další z řady paměťových her, ačkoliv tak příliš z popisu pravidel nevypadá. Přitom ale právě přehled o tom, kdo má před sebou jaké karty, je zásadní pro celkový úspěch. Obvykle tuto informaci nepotřebujete ihned, ale spíše v dlouhodobém plánování, když vyměníte (nebo dostanete) novou dvojici hledaných králíků.

Samotné téma napovídá, že je hra zaměřena především na menší děti. Tomu odpovídá i kvalitní zpracování, ale nemusíte se bát, že by se u partie dospělý nudil. Hra má neustálý vývoj a do zábavy jsou zapojení i hráči, kteří zrovna nejsou na tahu. A to je základním stavebním kamenem, jak pobavit děti.

Proto ani tolik nevadí, že hru dost ovlivňuje náhoda. Ten nejevidentnější dopad má pochopitelně házení kostkou, která vám určí akce, jež můžete provést. S trochou smůly můžete vyjít třeba i dvakrát po sobě naprázdno s činností, kterou nepotřebujete, rovnou na obou kostkách. V případě hozené dvojice bychom navrhovali přidat možnost jedenkrát přehodit kostky, protože ze tří symbolů se vám obvykle pak podaří vybrat něco užitečného.

Melimagic - karty

Druhou náhodou jsou losování karet ze zamíchaných balíčků, které vám často může nečekaně pomoci. Stačí jen dostat úkol, k jehož splnění zrovna máte obě potřebné karty. Vzhledem k celkovým pěti různým barvám tu je ta pravděpodobnost docela vysoká.

Ve hře je překvapivě hodně útoků na ostatní. Hráči si mezi sebou kradou karty, vyměňují je za méně výhodné a nakukují navzájem na svoje králíky. Rovnou dvě ze tří aktivit to přímo předpokládají, ačkoliv často si budete chtít kartu skrýt. Pro její další využití ve hře nebo zkompletování úkolu ale natočení nemá vliv.

Důležité je hlídat ostatní, protože znáte kombinace, o které jim jde. Často se vyplatí spíš vyměnit úkol než složitě losovat nové králíky, kteří mohou být úplně stejní, jako ti původní. Ovšem velkou výhodou pak je, že protivníci najednou nevědí, co máte za karty. Ale vzbuzení zvědavosti může být také zdrojem nepříjemností v příštích kolech.

Melimagic - karty

Partie je opravdu rychlá, což asi nikoho u takto jednoduché hry nepřekvapí. Souboj se vejde do dvaceti minut a příliš nezáleží na tom, v kolika soupeřích hrajete. Čarodějnické zářezy postupně přibývají a hráči se všichni společně blíží k vítězství. Ve dvou je hra jednodušší na pamatování a více se soustředí na sběr samotných karet. Nejlépe pak vynikne ve čtyřech, protože hráči na sebe teprve pak opravdu poctivě útočí a berou si navzájem králíky.

Moc se nám líbí samotné provedení hry. Především opravdu pevné a tvrdé karty, s nimiž se však současně nese i nevýhoda snadného pomačkání. Taková karta je pak snadno rozeznatelná a v případě králíka může pokazit celý zážitek. Právě díky svojí konstrukci ale karty skvěle drží ve stojánku a pohodlně se s nimi manipuluje.

Melimagic je dětskou hrou, které kralují králíci v klobouku. Ale ne ti čeští, kteří procestovali svět. Tady jsou ti obyčejní, utiskovaní, chlupatí tvorečkové s vytahanýma ušima. Výsledek hry závisí nejen na taktice, ale částečně také na náhodě. Nakonec ale nabízí příjemný zážitek s důrazem na paměť.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThierry Chapeau
VydavatelDjeco
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game, Memory
MechanismyDice Rolling, Memory
RodinaAnimals: Rabbits

Více o hře.

Recenze: Melimagic – králíci z klobouku
Melimagic kouzlí králíky všude kolem nás. Dá nám do ruky čarovnou hůlku a klobouk a nechá jen na nás, jakou barvu hopsálků si vybereme. Odhalováním soupeřových králíčků v jejich stojanech, výměnou karet a dobíráním nových se hráči snaží získat sadu, která odpovídá jejich kartě úkolu. Hráči si ale navzájem mohou dobře svoje snažení kazit a kromě taktiky ovlivňuje partii výrazně i náhoda v podobě kostek akcí. Přesto se na cestě k vítězství neobejdete bez paměti, což potvrzuje určení hry pro děti. A těm se určitě čarodějnické téma bude líbit. O to lepší zprávou je, že hratelnost téhle jednoduché zábavy také není špatná.
Klady:

+ poctivé zpracování
+ rychlá hra
+ dětské téma
+ hodně útočná hra
+ k vítězství potřebujete paměť
+ cena
Zápory:

- náhoda určuje šance na vítězství
- ohnuté karty naruší hratelnost
Prozkoumávejte dál
Recenze: Disko švábi – trsání v záři reflektorů