Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Memofant – sloní paměť

memofant-01

Sloni mají vynikající paměť. Přesně to se povídá, ale je to pověra, která není vůbec pravdivá. Všechno je to založené na setkání s jediným stvořením, které se pouze podobá slonovi. Ve skutečnosti je to bájné zvíře jménem memofant!

A právě podle tohoto slona pamatováka pojmenovali svoji novou hru ve společnosti Cheatwell Games, kde v roce 2018 hra Memofant poprvé vyšla. Ve stejném roce ji ale na evropském kontinentu vydala firma Piatnik a to i s kompletním českým překladem.

Na víku modré krabice spokojeně sedí právě to ohrožené slonisko. Aby se k němu mohl jeden z hráčů posadit, musí si to nejdříve zasloužit a vyhrát souboj. Jeho příprava začíná vyložením velkého herního plánu se spoustou čtverečků vedoucích kolem dokola. Ke každému políčku s písmenkem hráči položí jednu náhodnou destičku, na které může být číslo, zvíře nebo ovoce. Každý z účastníků si vybere barvu a dostane odpovídající žeton. Startovací místo pro něj je v rohu herního plánu nejblíže samotnému hráči. Všichni účastníci dostanou také sadu karet životů, které před sebe rozloží stranou se zelenou fajfkou vzhůru.

memofant-09

Ještě než se hráči pustí do hry, jejich pozornost se upře k náhodnému rozmístění destiček s obrázky. Měli by si zapamatovat jejich rozložení, protože ještě než všechno vypukne, překryjí hráči všechny destičky zajímavými plastovými dílky. Ty mají výstupek, aby se s nimi lépe posouvalo, aniž by bylo možné omylem odhalit jejich obsah.

Aktivní hráč dostane do ruky kostku, která určí posun jeho figurky. Nakonec o všem rozhodne políčko, na kterém zastaví. Jeho symbol pak rozhodne, který obrázek má hráč vylovit v paměti a pokusit se jej najít. Svoji domněnku pak jednoduše ověří nadzvednutím překryvného dílku. Pokud má hráč pravdu, je všechno v pořádku. V případě chybné odpovědi ale ztrácí život a musí tedy otočit jednu ze svých karet na červenou stranu.

memofant-03

Většina políček ukazuje právě jeden obrázek, který musí hráč najít. Jsou tu ale také speciální místa, která po hráčích chtějí rovnou odkrýt obrázky konkrétního druhu nebo třeba říct, co se nachází na políčkách s konkrétním písmenkem.

Jenže to není všechno. Někdy hráči budou ve svém tahu ušetření hádání, což jim ale přinese mnohem víc vrásek na čele. To proto, že to obvykle znamená záměnu některých políček a tedy změnu pozice obrázků. Někdy taková výměna závisí na volbě hráče, jindy na zadání z plánu.

Ať už hráči dávají sebelepší pozor, dřív nebo později udělají chybu. A jak se jedna chyba vrší na druhou, ani se nenadějí a dojdou jim životy. Takoví hráči okamžitě vypadávají z boje o vítězství. To čeká na jediného hráče, který jako poslední vydrží s nějakými kartami životů, zatímco ostatní už byli eliminováni.

memofant-07

Memofant je zajímavou paměťovou hrou. Těch je ale nyní na trhu jako máku. Každá se naštěstí snaží přijít s něčím svým, novým a zajímavým. A to je i případ této novinky, která se soustředí hlavně na neustálé výměny mezi pozicemi obrázků.

Hráči tak musí dávat stále pozor, protože omyly tu nejsou nic neobvyklého. Naštěstí jedna chyba porážku neznamená, ani žádnou nevýhodu. To je právě ten nejlepší prvek této hry, že máte prostě stanovený počet pokusů a to shodný se všemi ostatními hráči. Každý si prostě může dovolit i více omylů.

memofant-13

Chyby se dějí neustále. Na začátku musíte pobrat pozice všech dvanácti obrázků, což se často nesetká se stoprocentním úspěchem. A když už máte pocit, že v tom všem máte konečně jasno, najednou se dílky začnou přesouvat a všechno je zase jinak. V téhle paměťovce totiž není nic předem jasného.

Ale přesto má na výsledku výrazný podíl náhoda. To proto, že každému tahu předchází hod kostkou, který určí hledaný předmět. A to může být pro hráče šťastný výsledek, ale také nemusí. Záleží jen na tom, jakým směrem se štěstěna přikloní.

memofant-16

Hra má vlastně i nastavitelnou délku, kterou určíte počtem životů. Ty dostávají hráči do začátku, a čím více jich je, tím více chyb musíte udělat. A to znamená, že se můžete s herní dobou pohybovat mezi dvaceti minutami na nějaké čtyři až pět karet a čtyřiceti minutami s kompletní sadou sedmi životů. Při tom samozřejmě hraje důležitou roli také počet hráčů, ačkoliv ve dvou se nemění tolik pozice obrázků od vašeho minulého tahu, takže není ani tak snadné udělat chybu.

Samotný herní plán je obrovský a přehledný a plastové dílky kvalitně zpracované. S grafikou už to je horší, protože ve hře narazíte pouze na několik obrázků, včetně toho titulního slona. A protože děti mají obvykle lepší paměť než dospělí, dovolujeme si hru doporučit dokonce už od šesti let oproti doporučeným sedm na krabici.

memofant-18

Memofant je hra zajímavá ne tou manipulací s obrázky, to už tu bylo, ale především počtem životů. Hráči se tak mohou ze svojí chyby poučit a jeden zbytečný omyl je nevyřadí z boje o vítězství. Hra sice nemá žádné výrazné grafické zpracování, ale vládnou jí barvičky, které jsou současně i součástí zadání. Díky tomu hra děti baví a současně je i učí něco užitečného. Memofant tak je solidní dětskou a rodinnou hrou.

Recenze: Memofant – sloní paměť
Memofant je hra, která odpouští chyby. U testování paměti se prostě čas od času splete každý, takže hráči určitě ocení, že o vítězi rozhodne až větší počet omylů. Mezitím se ale obrázky začnou na herní ploše pohybovat a všichni tak musí dávat dobrý pozor. Hra je to zajímavá, i když nepřináší veskrze nic originálního ani extrémně graficky lákavého. Memofant je ale i tak solidní dětskou zábavou, která současně něco i naučí.
Klady:

+ více životů (místo pro chyby)
+ kvalita zpracování
+ míchání obrázků nutí dávat neustále pozor
+ nastavitelná délka
Zápory:

- kostka určí zadání pro tah
- není zcela originální
- průměrná grafika
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Millennium Blades – simulátor sběratele karet