Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Meta-Forms – když kolečka, trojúhelníky a čtverečky tančí logické tango

Meta-Forms - balení

Zámek. Je tu před vámi. Neprostupný. Vy sedíte na zemi a koukáte na trezor, který má takové zabezpečení, jaké jste ještě nikdy neviděli. Kód. Chybí jakákoliv nápověda, jak se dostat dovnitř, jen devět políček a devět různobarevných dílků.

Síla? Už trojice pozvaných zlodějíčků a expertů na trezory si na kódu vylámala zuby. Rozum. Ano, to bude ta správná cesta. Jenže kudy na to? Vtom zazvoní pošťák a v ruce drží obálku. Nápověda! Konečně! S třesoucíma rukama sedáte zpět a koukáte na nápovědu. Ale to.. Aha! Nebo ne? Sakra! To bude dlouhá noc!

My sice před sebou nemáme ani trezor, ani poklad v něm ukrytý, ale místo toho nám na stole leží krabice s novou logickou dedukční hrou s názvem Meta-Forms. Ta je výtvorem Michel a Roberta Lyons a patří mezi hry společnosti Fox Mind. V češtině ji ale můžete pořídit zásluhou společnosti DITIPO, která ji zařadila mezi hry s tématikou Zábavné učení.

Meta-Forms - průběh řešení

Oranžová krabice s barevnými tvary na víku na první pohled nic nenaznačuje a pouze podtitulek Logic Builder naznačuje, že půjde o hru pro jednoho. Pokud ale víko prozkoumáte podrobněji, tak na straně je uvedená skutečnost, že se jedná o hlavolam, stejně jako minimální věk hráčů stanovený na šest let. Pokud ale vezmete balení do ruky, určitě vás zaujme také její váha.

Teď už ale asi neodoláme a podíváme se, čím je vlastně ta hmotnost způsobená. Čekali bychom herní plán nebo těžké dřevěné dílky, ale přestože tyto součástky se uvnitř nachází, skutečnost je jiná. Veškerou hmotnost si pro sebe bere obrovská brožura se zadáními v kroužkové vazbě. Má svoje místo na dně krabice a je překrytá jednoduchou oranžovou herní deskou s devíti čtverečky.

V postranní kapse najdete také devítku dřevěných dílků, které budete k luštění hlavolamů potřebovat. Máte zde tři kolečka, tři čtverečky a tři trojúhelníky a to vždy ve žluté, červené a modré barvě. Každý z nich je tedy v konečném důsledku jedinečný a přitom částečně podobný, což je velice důležité pro řešení hádanek.

Meta-Forms - průběh řešení

Krabice obsahuje přiložená také česká a slovenská pravidla na jednom oboustranném A4 listu papíru. Je barevný a popisuje základní principy, kolem kterých se celá hádanková krabice točí. Jedná se o přeloženou druhou příručku, která leží zcela na dně krabice a obsahuje spoustu jazyků. K pochopení vám pomůže také ilustrovaný příklad na začátku zadání. Ten zabírá ale jen první list, všechny ostatní už jsou věnované úkolům pro vás, hráče.

Meta-Forms jsou hrou v první řadě dedukční. V brožuře najdete celých osmdesát zadání, které mají stoupající obtížnost. Nabídku tvoří celkem šest odstupňovaných úrovní složitosti, které postupně přidávají do zadání nové a záludnější triky, které vás mají oklamat.

Celá hra se točí kolem pokládání dílků na místa na desce. Pouze jedna kombinace je správná pro každé zadání. Jejím nalezením jste vyřešili hlavolam a můžete se posunout k dalšímu.

Meta-Forms - vyřešený hlavolam

První obtížnost je zahřívací a slouží pro ty nejmenší děti, které si s jeho pomocí mají osvojit základní pravidla, tvary a barvy pro pokládání. Zadání pak vždy obsahuje několik vodítek, která vás při správném následování dovedou až k cíli. A jak tyto nápovědy vypadají?

Vodítek je obvykle devět. Ke každému z barevných dílků vám ukáže nějakou nápovědu. Zpočátku to je třeba výběr z několika míst, kam jej můžete na plánu umístit. Pokládáním ostatních kamenů si postupně zúžíte výběr natolik, že vám zbude pouze to jedno správné.

Základním principem, který vás bude provázet po celou hru, je najít první vodítko. To, kterého se můžete chytit jako výchozího. To samozřejmě je jednodušší u nižších obtížností, zatímco pokročilé hlavolamy vás nutí kombinovat mnohem víc.

Meta-Forms - zadání

Nápovědy se postupně rozšíří z přeškrtnutých míst, kam dílek nepatří a vlnkovatých s jeho přesnou pozicí, na rady týkající se tvarů a barev. Tyto indicie jsou už mnohem obecnější a nesměřují k jednomu konkrétnímu kameni, ale rovnou ke třem. Musíte si tedy pomoci nějakou jinou podmínkou, abyste se dobrali správné odpovědi. Často využívají zadání také vzájemnou polohu vůči jinému kameni.

A to není všechno. Zatímco na počátku vidíte u každého kamene také celou devítibodovou šachovnici, postupně uvidíte jen její výřezy. Ale ne pravidelné, ale někdy prostě jen shluky bodů, které určují nějakou polohu žetonu na ploše. Přitom ale nevíte, kde přesně se třeba čtverec 4×4 nachází – vlevo nahoře, vpravo nebo snad dole?

Z této variability zdárně všechna zadání těží, takže žádná hádanka vám nebude připadat jako ta předchozí. Ve skvělém principu a opravdu nápadité variabilitě se ukrývá největší síla Meta-Forms. Hráči neustále stojí před novými výzvami a nějak nemohou přestat.

Meta-Forms - průběh řešení

Bohužel pravidla nejsou tak zevrubná, jak bychom si představovali. Především v pokročilých obtížnostech si musíte významy zadání domýšlet. Není zde jasně řečeno, jestli mohou být výřezy otáčené, nebo musí zůstat tak, jak jsou nakreslené. Především děti mohou tak složitější úkoly mást a přitom nemají po ruce žádné podrobné vysvětlení, jak k zadání přistupovat.

Podle textu v pravidlech by mělo být přicházení na fungování nových indicií součástí hry. Ovšem přesto by mohly někde být shrnuté, stejně jako brožura se zadáním obsahuje řešení veškerých hlavolamů.

Osmdesát úloh je opravdu obrovské množství, které zdaleka přesahuje všechny logické hry pro jednoho hráče, které jsme tu zatím měli. Takové množství zadání vám vystačí na hodně dlouho, protože mnoho úkolů budete moci plnit klidně i víckrát, aniž byste si dokázali zapamatovat správné řešení.

Meta-Forms - detail zadání

Budete si pamatovat pouze útržky, protože luštění Meta-Forms přináší řadu „heuréka“ chvil, kdy konečně přijdete na nějaký důležitý vztah mezi dvěma indiciemi. Právě tento způsob, ve kterém si hráč musí vlastně v nápovědách udělat svůj systém, zvyšuje obtížnost celé hry.

Přitom ale Meta-Forms stále zůstává zábavou, do které se bez problémů mohou pustit opravdu již šestileté děti. První úrovně totiž v podstatě vyžadují jen manipulaci a správné pokládání dílků podle návodu. Postupně tak dovedou děti k uvažování a dedukci. Právě tu hra trénuje nejvíc. Spolu s ní procvičuje ale také tvary a barvy a pochopitelně i logické myšlení.

Meta-Forms jsou velice povedenou dedukční logickou hrou pro jednoho hráče. Pokud se dokážete přenést přes několik nedořečených principů v pravidlech, hra se vám odmění ohromným množstvím dlouhotrvající zábavy. Výzvu tvoří nejen pro děti, ale i pro dospělé, které hodně potrápí ve svých posledních třech obtížnostech. A co vy? Považujete logiku za svého přítele? Měli byste, protože tahle hra si to zaslouží!

Recenze: Meta-Forms – když kolečka, trojúhelníky a čtverečky tančí logické tango
Meta-Forms je logická hra zahrnující elegantní důraz na logickou dedukci. Podle sady jednoduchých podmínek musíte přijít na to, jaké je jediné správné rozložení pro trojúhelníky, kolečka a čtverečky různých barev. V krabici je celkem osmdesát zadání, které se stávají postupně náročnějšími. Jediným nedostatkem tak je, že u vyšších obtížností chybí v pravidlech vysvětlení nových podmínek a omezení. Není tak například jasné, jestli mohou hráči výřezy z plánu o devíti políčkách otáčet. Pokud ale překousnete tuhle nepříjemnost, dostanete za odměnu opravdu pestrou paletu zajímavých hlavolamů. První obtížnost je navíc vhodná i pro malé děti, protože je pouze o umisťování podle pevně daných pravidel a dále pomůže rozvíjet vnímání logické schopnosti..
Klady:

+ pěkná hra plná dedukce
+ celých osmdesát zadání
+ různé a postupně těžší indicie
+ stačí následovat nápovědy a vyřešíte hádanku
+ kromě dedukce učí i barvy a tvary
Zápory:

- nedostatečně vysvětlená pravidla
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Museum Pictura