Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: MindOK Drahokamy – kameny na správném místě

Zadýchaný jsem přeskočil poslední otvor v zemi. Konečně se přede mnou otevřel sál s pokladem, kde by se měl tajemný rudý diamant nacházet. Jenže místo toho mne uvítala truhlice s dvanácti drahokamy, které vypadaly více než obyčejně. Bylo mi jasné, že pokud by si je někdo odnesl, dokázaly by ho solidně zabezpečit na celý život. Ale já je nechtěl. Šlo mi o obrovský diamant, který by se zde měl ukrývat. I když jsem si myslel, že poslední zkouška je za mnou, ve skutečnosti mne teprve čekala.

A jako správný lovec pokladů, i hráč si může vyzkoušet své schopnosti dedukce v logické hře Drahokamy, kterou si pro nás připravili tvůrci Alain Brobecker a celé Studio Smart. Hra se řadí do populární řady Smart Games a z původního názvu Diamond Quest ji do češtiny přinesla společnost MindOK.

Krabička je překvapivě velká, protože i diamanty nejsou zrovna žádní drobečkové. To zjistí řešitelé hádanek, jakmile odklopí víko a pustí se do objevování obsahu. Objeví uvnitř herní plán s třinácti pozicemi, to vše uspořádané do tvaru ježka. Drahé kameny jsou bezpečně uložené každý na jedné z pozic a překrytý průhledným víkem.

K tomu na zájemce o luštění čeká také brožura v kroužkové vazbě. Na začátku jsou popsaná pravidla v původním jazyce, ale češtiny se dočkáme na vloženém samostatném listu. Tak či tak se při čtení dočteme o tom, jak kameny uspořádat, aby se nám otevřela skrýš s tím bájným rudým diamantem.

Krabice obsahuje celkem překvapivých osmdesát zadání, které jsou rozdělené do čtyř obtížností od začátečníka až po mistra. A všechna tato zadání jsou pěkně očíslovaná a jsou prezentována řešitelům ve vzestupné obtížnosti.

Každý z úkolů je zadaný jako několik nápověd. Zpočátku jsou to indicie, které se týkají celého plánu a je docela jednoduché je číst. Později ale se začnou točit pouze kolem nějaké části herního plánu, navíc obvykle už napovídají pouze obecně. Nenabídnou tedy konkrétní a přesnou pozici některého z kamenů, ale pouze část informace.

Může se jednat o barvu kamene, jeho tvar, ale také o vyřazovací nápovědy (kámen jednoho typu nemůže sousedit s kamenem jiného typu). Pouze tím, že je všechny dají luštitelé dohromady, se mohou propracovat k řešení. Vždy mají jednu jistotu – budou potřebovat všechny drahokamy a musí zaplnit kompletní plochu herního plánu.

Samotná řešení mohou docela i trvat, protože není snadné všechno dát dohromady. Tahle krabička je totiž až pro starší publikum, krabice dokonce doporučuje od deseti let a my v podstatě můžeme souhlasit (ačkoliv pár prvních zvládnou i mladší). Nechcete se ale dostat do situace, kdy by se museli uchýlit k hledání řešení na posledních stránkách brožury se zadáním, protože tam jsou vyvedené celé obrázky. Takže neopatrný pohled může znamenat, že uvidíte něco, co jste nechtěli.

Zásadní je rozložit si informace na části, umět na začátku zhodnotit, co víte a postupně se propracovat krok za krokem k dalším informacím. Hráči si připadají jako detektivové, kteří indicii za indicií dávají dohromady stopy k odhalení celého řešení. A ten pocit, kdy na vyšších obtížnostech zadání přelstíte, je skvělý.

Drahokamy jsou ukázkou naprosto precizně navržené sady hlavolamů. Jsou opravdovou výzvou, ale při tom mají nádherné zpracování. Je to logická hra, na kterou budete hrdí, že ji vlastníte a která vás udrží zaměstnané po opravdu dlouhou dobu. Je radost luštit každý z úkolů, který vám Drahokamy zadají.

Prozkoumávejte dál
Recenze: OctoDice – kostky a chobotničky