V košíku není nikdy dost ovoce pro všechny mlsné medvídky, kteří se k němu seběhnou. Stačí jen, aby z okna zavoněly banány, jablka nebo mrkvičky a chlupáči už jsou tu. Oblečení a připravení na lahodnou svačinku. Vidíte je? Jsou všude, dokonce i v deskové hře!
Ta se jmenuje Mlsný medvídek a připravil si ji pro nás autor Jiří Mikoláš pod hlavičkou svého malého vydavatelství Jirasgames. Distribuci zajišťuje firma Presco Group. Tentokrát ale vzniklo všechno pro dobrou věc, jako podpora nadace Terezy Maxové dětem bez domova. Projekt se jmenuje TERIBEAR a právě tento méďa je hlavním hrdinou dnešní hry a právě jeho členové poskytli ke hře ilustrace v grafice odpovídající modernímu pojetí projektu.
Najdete ji v malé pevné krabičce, na jejímž víku čeká medvídek. Hladový smutně kouká na mísu plnou ovoce, ale nemůže si vzít. Musíte mu pomoci, tak rychle dovnitř do krabičky, ať můžeme začít hrát a chlupáče nakrmit. Na dně krabičky leží šest kostek v pytlíku a především hromádka karet.
Ty mají na zadní červené straně opět portrét TERIBEARa, ale mnohem důležitější je druhá strana. Každá hra má uvedenou nejen svoji bodovou hodnotu v modrém kroužku v pravém dolním rohu, ale také ovoce, na kterém á zrovna méďa chuť a jež se mu snažíte získat. K tomu právě budete potřebovat kostky.
Na začátku hry pořádně zamíchejte balíček a rozdejte každému hráči čtyři karty, které nikomu nesmí ukazovat. Kostky nebudou patřit nikomu, ale dostane je začínající hráč, který je po odehrání prvního kola předá dalšímu na řadě. Tak se budou všichni střídat v losování ovoce, ale krmení se účastní všichni po každém hodu.
Právě hod celou šesticí kostek je první fází každého tahu. Na kostkách pak padne náhodná kombinace ovoce a zeleniny. Hráč na tahu se ale může rozhodnout, že za cenu odhození jedné karty z ruky kostky vezme a hodí je znovu. Na hráčích pak je, abyste našli mezi svými kartami tu, jejíž obrázky se nachází na nejvíce kostkách. Takovou kartu zahrají obrázkem dolů před sebe.
Teprve ve chvíli, kdy všichni jednu kartu položili před sebe, společně odhalí svoji volbu. Vítězem kola se stává hráč, který nasbíral nejvíce ovoce, tedy kostek. Na sběr kostek jednoho ovoce stačí jeden symbol daného typu, takže pro tři kostky s banány vám stačí jeden symbol banánů na kartě.
Pouze vítěz (nebo vítězové, pokud dojde ke shodě) si mohou kartu ponechat. Na konci partie za ni dostanou vítězné body v pravém dolním rohu. Všichni soupeři si nyní doberou karty z balíčku zpět do pěti. Kostky dostane další hráč v pořadí a krmení medvídků může pokračovat.
Hra končí ve chvíli, kdy vyprázdníte balíček s medvídky. Vítězem se stává hráč, který nasbíral nejvíce bodů na svých nakrmených medvídcích. V celé hře jich je celkem čtyřicet a dát nějakou dobrotu takovému počtu hladových krků není vůbec jednoduché.
Mlsný medvídek je dětskou hrou, která kombinuje kostky a karty do zábavného a velice jednoduchého mixu. Není zde žádná složitost nebo něco, co by vás překvapilo. Pravidla jsou také jednoduchá a pochopíte je po prvním přečtení.
Ovšem v balíčku jsou také karty s přeškrtnutými symboly. V takovém případě je medvídek na danou zeleninu alergický a nesmí ji jíst. Naštěstí mu ale chutnají všechny ostatní plody, které na kartě nejsou vůbec nakreslené.
Celá hra je čistě o náhodě, protože do ruky dostanete náhodné medvídky a symboly na kostkách jsou opravdu vrtošivé, přesto že jimi můžete házet vícekrát. Zaplacení jedné karty se ale občas vyplatí, protože můžete získat lepší pozici a překazit tak šanci ostatním. Proto se hráči v držení kostek střídají.
Ovlivnit svůj bodový zisk tak můžete pouze správnou volbou karty a k tomu je třeba umět alespoň trochu počítat. To je také jediné omezení, které určí děti, jež si mohou Mlsného medvídka zahrát. Malé děti takovéto jednoduché hry baví, zvlášť pokud obsahují kostky. Navíc si u hry trénují číslovky a názvy ovoce, kterými mlsné chlupáče krmí.
V pravidlech najdete ale také variantu, která do hry přidá i paměť. Tím se rovnou hra stane mnohem těžší a to přesto, že si musíte zapamatovat pouze šest hodnot na kostkách. Kolik času hráčům na to zapamatování necháte je pouze na vás. Po jeho uplynutí kostky zakryjete (třeba víkem od hry) a všichni si volí správnou kartu pouze na základě svojí paměti.
Hra samotná netrvá nijak dlouho. V krátké verzi s jedním dobráním balíčku karet ji odehrajete během dvaceti minut. Pokud vás ale hodně baví nebo chcete déle soupeřit, můžete si partii prodloužit a odkládací balíček (kam dávají karty neúspěšní hráči) zamíchat a znovu použít k novému dobírání.
Mlsný medvídek je jednoduchá dětská hra, kterou si s dětmi rádi zahrají i rodiče. Velmi podstatným důvodem pro koupi této hry je fakt, že tím současně přispíváte nějakou tu korunku i zmiňované nadaci Terezy Maxové dětem. Ale tím nejdůležitějším je zábava, která zde nechybí, přestože se jedná opravdu o jednoduchou hru pro ty nejmenší.
+ hra pro dobrou věc
+ jednoduché, barevné ilustrace
+ kostky
+ učí počítání
- vyšší cena
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si někdy autor hry zkusil zahrát hru Mlsný medvídek s pětiletým dítětem. Použití karty s přeškrtnutými symboly dělá problém i dospělým /mám mimochodem VŠ vzdělání/. Pravidla jsme si hodně přetvořili, protože tak jak jsou napsaná, jsou zmatená a prakticky nepoužitelná. Hrajeme ji s třeťákem, který už umí násobit a sčítat, takže tak má hra trochu smysl. Tady ten návod je plný „pěkných“ řečí, ale skutek utek. Hledala jsem hru pro pětileté dítě, zůstalo jen zklamání. Nadaci už těžko někdy podpořím. Nejde o peníze, ale pobuřuje mě diletantství autora a spousta samochvály, která opravdu zavání. Byla bych ráda, abyste na můj příspěvek reagovali, ráda bych varovala další rodiče před zklamáním. Zdraví Bradová