Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Monkey Business – pořádné opičárny

Monkey Business - balení

Opičky jsou kamarádi se všemi ostatními zvířaty. Jeden den se zastaví k žirafě a nechají se povozit nahoru a dolu na jejím dlouhém krku. Druhý den si dopřejí koupel přímo z chobotu velkého šedivého slona. Když je vedro, tak se ochladí u tučňáků, nebo se jen tak vyvalují se lvy. Jsou to prostě malí darebáci, kteří všude vlezou a nikoho nenechají na pokoji. A možná to je také důvod, proč je mají všichni rádi.

Rád je má i Reiner Knizia, oblíbený designer deskových her, který se poslední dobou zaměřuje na hry pro děti. Prsty měl v Ramsesově pyramidě z LEGA (recenze), ale také v dobrém Mlsném kocourovi (recenze) nebo rodinných Lovcích a sběračích (recenze). No a teď v roce 2011 vytvořil novou rychlou dětskou hru s názvem Monkey Business, která vás postaví do role zachránců zvířátek, která utekla ze ZOO. Hru vydává a v češtině nabízí společnost Piatnik.

Krabice nám na první pohled rozměry připomene Aport (recenze), který jsme recenzovali nedávno. Je poměrně malá a čtvercového tvaru. Její hloubka je možná o trochu vyšší, ale pocit z prázdného nevyužitého prostoru už mít nebudete.

Monkey Business - rozehraná hra

Uvnitř se totiž ukrývá osm kartonových kartiček, látkový pytlík a především 52 kulatých bílých žetonů se zvířátky. A protože jsou v této hře žetony, bude hra tak trochu o riziku, jak si povíme za několik málo okamžiků. V krabici najdete ještě pravidla ve spoustě jazyků, jedním z nich je čeština a dalším slovenština.

Hráči na začátku všechny žetony se zvířátky schovají do látkového sáčku. Osm bonusových kartiček rozloží na stole obrázkem vzhůru tak, aby na ně všichni viděli. Na každé z kartiček je číslo, které hráčům oznamuje, kolik kusů od každého zvířátka je celkem schované uvnitř pytlíku. Tím je hra připravena a můžete začít chytat zvířátka.

Všichni se postupně střídají na tahu a vždy, když na ně přijde řada, vytáhnou si jeden žeton se zvířátkem z pytlíku a položí jej před sebe. Nyní mohou zalovit v sáčku znovu a vylosovat nové zvířátko. Ale v případě, že vytáhnou žeton s obrázkem, který už před nimi leží, musí všechna zvířátka vrátit zpět do sáčku a jejich tah končí.

Monkey Business - rozehraná hra

Hráč se může kdykoliv rozhodnout, že svůj tah ukončí. Celkem je v pytlíku osm různých zvířátek, takže obvykle u vylosování jednoho žetonu neskončíte, pokud jej opravdu moc nechcete. Ve chvíli, kdy se rozhodnete skončit, vytvoříte ze získaných žetonů hromádku a postavíte ji před sebe. Tato věž je nyní vaše a v dalších kolech nalovená zvířátka pokládáte na něj.

To znamená, že ve vaší věži je vždy viditelné pouze jedno zvířátko. To vás však při dalších tazích neomezuje a můžete si jej znovu vylosovat. Mnohem zajímavější však je, že i ostatní hráči mají na svojí věži jedno zvířátko, které vidíte. Pokud si z pytlíku vylosujete takový žeton, který má některý z hráčů právě na vrcholu věže, můžete si tento žeton vzít a zařadit mezi svoje úlovky.

Takto hra probíhá neustále dokola, dokud v pytlíku jsou ještě nějaká zvířata, které je třeba chytit. Specialitou je šikovná opička, která pro vás ve chvíli, kdy ji vytáhnete z pytlíku, ukradne libovolný žeton z vrcholu věží ostatních hráčů.

Monkey Business - rozehraná hra

Hráči se po celý průběh partie snaží získat co nejvíce žetonů od každého druhu zvířat. Číslo, které na kartičkách udává jejich počet, totiž současně představuje také body, které za ně můžete získat. Ale dostanete je pouze v případě, že máte po skončení souboje nejvíce žetonů od daného druhu zvířátka. Hráč, který po rozdělení žetonů má největší součet bodů, se stává vítězem.

Monkey Business je další hrou o riziku, štěstí a napětí. Svým systémem hodně připomíná jinou hru od stejného autora, která se jmenuje Mlsný kocour a už jsme ji dnes zmiňovali. Obě hry mají společný systém, kdy hráči mohou hrát v jednom tahu tak dlouho, dokud neřeknou dost nebo je nezastaví pravidla. A právě chamtivost je problémem.

V Monkey Business musíte totiž vědět, kdy přestat. Pokud se rozhodnete špatně (nebo máte prostě smůlu) a vylosujete si stejný žeton, který před vámi už leží, nic jste v tomto kole nezískali. Právě tohle riziko ztráty žetonů je zdrojem těžkého rozhodování hráčů.

Monkey Business - žetony

Souboje jsou velice rychlé a děti si hru se zvířátky opravdu užívají. Navíc se při sběru žetonů naučí stavět je do výšky tak, aby vytvořená věž nespadla. Hra zabaví nejen děti, ale i rodiče, protože je přístupná svojí jednoduchostí všem věkovým skupinám. Celá partie je u konce do deseti minut, takže je hra ideální i na cesty. Jen v tom vlaku si ji asi nezahrajete, protože byste riskovali zboření postavené věže.

Zpracování je pěkné. Především pak žetony jsou silné a kvalitní se zapuštěnými obrázky. Vypadá to tedy, že se obrázky na nic neošoupou a především se díky jejich váze dobře staví na sebe a skvěle se s nimi manipuluje.

Monkey Business je dětská hra, která se zařazuje do řady chamtivých her. Když budete chtít příliš, nezůstane vám nic. Hra má vlastně na pozadí i takový trochu výukový nádech, ale ve skutečnosti je opravdu pouze o zvířátkách a o legraci. A tak mají správné hry pro děti vypadat.

Recenze: Monkey Business – pořádné opičárny
Monkey Business je jednoduchá hra, u které všechno záleží na trpělivosti. Hráči si losují z pytlíku žetony se zvířátky a mohou pokračovat tak dlouho, dokud nevylosují druhé stejné. Musí ovšem vědět kdy přestat, protože pokud vylosují stejné zvířátko, které už mají, nezískají vůbec nic. Svůj tah však mohou kdykoliv přerušit a nasbírané žetony si ponechat. Hra tak závisí na trpělivosti hráčů a obsahuje krásně provedené žetony, které se nemusíte bát dát do ruky ani menším dětem. Monkey Business je vhodnou zábavou pro všechny, kdo už nemá doma podobnou hru Mlsný kocour.
Klady:

+ kvalitně provedené žetony zvířat
+ učí hráče trpělivosti
+ zvířátka
+ doplňující pravidlo kradení zvířat ostatním
Zápory:

- hodně podobné Mlsnému kocourovi a Can't Stop
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bushido Der Weg des Kriegers – nejdůležitější jsou věrnost a čest