Když monstra zavřete do malého plechového boxu, začnou se brzy nudit a budou bušit do jeho stěn tak dlouho, dokud je nepustíte ven. V tu chvíli všechny vyskočí ven a začnou dovádět. Dříve nebo později se ale unaví a polehají jedna vedle druhé. Chtějí být vždy co nejvíc pohromadě. A protože jich je devět, poskládají se do čtverce.
A v jejich společnosti se hráči ocitnou, pokud si pořídí karetní hru s názvem Monster Box. O autorovi bychom mohli pouze spekulovat, protože na krabičce nenajdeme žádné jméno. Jediným vydavatelským údajem je pak logo společnosti Dino, která za vznikem hry stojí.
Kulatá krabička je plechová a tedy opět velmi efektní. V jejím nitru se ukrývá sada pětasedmdesáti karet, z nichž více než polovinu je možné rozdělit podle barevného okraje na pět sad pro hráče. Každý set se skládá z devíti karet odpovídajících obrázkům příšer. Třicet oboustranných karet pak nabízí zadání a představují rozložení všech hlavních hrdinů.
A úkolem hráčů v každém kole bude jejich rozmístění i pootočení zopakovat co nejvěrněji. Ještě než souboj začne, vezme na sebe jeden z hráčů pro první kolo roli rozhodčího. Otočí horní kartu a tím odstartuje snažení pro všechny ostatní. Ti mají jasný úkol – před sebou ze všech devíti karet poskládat obrázky stejně, jako jsou na zadání.
Protože si každý z účastníků na začátku partie zvolí svůj vlastní zvířecí zvuk, může jej právě jako oslavu a ohlášení svého úspěchu použít. Snažení ostatních tím ale není přerušeno, ale pouze rozhodči sám prověří, jestli je jeho řešení správné. Pokud ano, získá jako odměnu kartu se zadáním. V opačném případě musí jednu vrátit.
Role rozhodčího se posune a partie pokračuje dalším kolem. Hráči bojují a přeskládávají monstra tak dlouho, dokud některý ze soupeřů nezíská třetí kartu. Tento hráč se okamžitě stává vítězem a nejlepším trenérem zvířátek.
Monster Box je karetní hra, ve které nejde o postřeh, ale o rychlost. To není nic nového, vlastně byste to po pohledu na karty tak nějak očekávali. Ale přesto právě fakt, že hráči všichni drží svoje karty a snaží se je uspořádat, je trochu změna.
Tři příšerky jsou si vždy dost podobné, takže není jednoduché se v sestavě zorientovat a poskládat karty bezchybně. Na rozhodčím pak je důležitá role, aby správnost dobře posoudil. Musí současně ale také poslouchat ostatní účastníky kola, jestli někdo nezahlásí zvukem svůj úspěch, aby mohl dát ostatním hráčům šanci, pokud první pokus nebyl správný.
Zajímavou myšlenkou je vyhrazení role rozhodčího. V jiných podobných hrách se účastní souboje všichni, ale toto řešení se nám líbí víc. Ačkoliv v každém kole někdo nemůže bojovat o body, je všechno spravedlivé a hráči se o roli dělí rovným dílem. Kromě otáčení zadání má ale tento hráč ještě jednu důležitou povinnost – kontrolovat řešení, což hru dělá ještě dynamičtější. Ostatní se stále snaží a nemusí čekat nebo dokonce zcela přijít o kolo. Každé kolo najde svého vítěze.
Partie samozřejmě nemá nejmenší důvod trvat nějak zbytečně dlouho. Hráči se vítěze dočkají během patnácti až dvaceti minut. A z hlediska napětí souboje je jedno, jestli se partie účastní tři nebo pět hráčů. Ve dvou pak neexistuje role rozhodčího, ale oba účastníci se v otáčení zadání střídají.
Grafika hry je zábavná, ale především výrazně barevná. Paleta jasně značí, koho by chtěla novinka zaujmout nejvíce. A dětem se určitě bude líbit i kovová krabička a kulaté karty, které už začínají být opravdu oblíbené u podobných her.
Monster Box je rychlostní hrou, která přináší zajímavá drobná vylepšení a stává se tak z ní opravdu dobrá posila tohoto herního žánru. Monster Box je zárukou dobré a lehké záruky pro každého, kdo se chce jen tak zlehka bavit.
+ kovová krabička
+ role rozhodčího
+ herní doba
+ hratelné i ve dvou
+ obrázky jsou si podobné po sadách
+ rovnání do řady je zábava i pro menší
- stále jen postřehová hra (a těch je opravdu hodně)