Všichni o něm mluví špatně. Někteří jen jako o bláznovi, jiní ho rovnou zatracují a posílají do pekla. Jenže mně snažení mého mistra Frankensteina inspiruje. Rozhodl jsem se pokračovat v jeho proklínané práci a dokončit to, co začal. Připrav se světe! Lidé budou ožívat!
Podobný úkol bude stát i před hráči, kterým nebude toto téma proti srsti. Nastoupí totiž opravdu na místo Frankensteina v deskové hře Monstrum: Frankensteinovi dědicové. Nepůjde jim tedy tentokrát o dobro lidstva ani o jiné ušlechtilé záměry. Budou sbírat těla a snažit se je oživit, to všechno ve hře designéra Dana Blanchetta. Svými ilustracemi přispěli Palamarchuk Mikhail a Tony Sart. Hra vyšla v produkci studia Plaid Hat Games, ale především se dočkala (jak název napovídá) české lokalizace firmou ADC Blackfire.
Na víku hráči vidí průběh jednoho takového oživování. Snad z něj nebudou mít rovnou noční můry, protože horrorové zážitky na ně čekají dále uvnitř krabice. V rámci přípravy totiž na stůl položí velkou rozkládací desku Paříže, na které se bude odehrávat většina snažení hráčů. Jednotlivé lokace naplní hráči kartami možných úlovků částí těl, ale třeba v docích budou zase čekat karty padouchů a v levém dolním rohu zase destičky bonusových úkolů. Hned nad plán položí herní desku událostí, kterou vybaví právě kartami událostí a také figurkou kapitána, který bude odměřovat celou partii. Ostatní komponenty připraví na dosah.
Každý z účastníků si před sebe položí velkou mapu laboratoře, která obsahuje tři ručičkové budíky – lidskost, pověst a odbornost. Jejich hodnotu nastaví na nulu (u lidskosti) a na jedničku u ostatních dvou. K tomu hráči dostanou startovní sadu čtyř franků, figurky vědců a asistentů a k tomu získají jednu náhodnou kartu postavy. Jednoho vědce a dva asistenty připraví na jejich místa na kartě postavy. Svůj žeton položí na začátek bodovací stupnice.
V rámci každého kola se hráči střídají v umisťován figurek na plán na místa k tomu určená. Mohou tak navštěvovat jednotlivé lokace ve městě a získávat tak materiály z mrtvol (koupením, vykopáním, únosem), sbírat kusy zvířat, podporovat akademii, ale také čas od času odčinit své hříchy.
Těmi naprosto nezbytnými proprietami pro život každého Frankensteinova nástupce jsou kusy těl, které postupně umisťuje na svoji desku. Dílky jednotlivých částí jsou oboustranné, kde jedna strana zobrazuje svaly a druhá je pokrytá kůží.
V rámci laboratorní fáze, která navazuje na předchozí část, jakmile se všechny vyslané figurky vrátí ze svých pochůzek, mohou hráči právě vytvářet svého netvora a s pomocí kostky se je pokoušet oživovat. V případě, že se to podaří, označí takovou část symbolem oka.
Ještě předtím ale musí jeho tělo vytvořit a k tomu je potřeba hromádka materiálu a také odpovídající odbornost samotné postavy. Ta se zvyšuje s absolvovanými pokusy. Lze použít ten úplně správný z lidských ostatků, ale hráči mohou použít také zvířecí materiál (dostanou ale méně vítězných bodů). Veškeré suroviny jsou reprezentovány barevnými kostičkami a až ty vymění hráči za kousky svého monstra.
Na začátku každého kola na hráče čeká překvapení v podobě události. Tato fáze znamená odhalení horní karty z balíčku a její vyhodnocení. To může buď platit po celou dobu kola a měnit jeho pravidla nebo naopak jen jednorázově pozměnit situaci na plánu. Oproti tomu na konci jednotlivých kol úřaduje rozklad, který snižuje hodnotu materiálu, pokud hráč nemá kostku ledu. Rychle degradující materiál je brzy znehodnocen.
Partie končí, jakmile figurka kapitána dorazí na poslední políčko, ale závěr může nastat ještě dříve. Šikovný hráč totiž může souboj ukončit tak, že oživí všechny části těla svého netvora a ten ožije. Přesto nastává čas na bodování, které závisí na počtu oživených částí, splněných bonusových úkolech, hodnotě pověsti a odbornosti. Každý z těchto prvků má svoji bodovou hodnotu, kterou hráči přepočítají a ten, kdo má ve výsledku nejvyšší sumu, se stává vítězem.
Monstrum: Frankensteinovo dědictví je dobře promyšlenou a kvalitní hrou, u které bude rozhodující kritérium zcela jiné. Bude to vztah hráčů k tématu a obecně k oživování mrtvol. Grafika je rozumným mixem mezi věrností a fantazií, takže hráči nebudou ničím výrazně znechucení. Přesto mohou mít někteří s povahou akcí problém.
Samotná hra je ale velmi zajímavá především díky svým mechanismům. Dělníci v deskových hrách už prováděli různé příkazy hráčů, ale troufáme si odhadnout, že tohle budou jejich nejdivnější výpravy v každém kole. Sběr kusů těl je sice důležitý, ale není tím jediným předpokladem úspěchu. Hráči si musí sledovat také svoji odbornost a hlídat si stav svých surovin.
K tomu navíc hráči mohou v ruce držet až tři karty lidskosti, které jim mohou pomoci ve snažení. Jsou to takoví žolíci, které jde zahrát v předem v textu určené chvíli. Umí vylepšit hod kostkou nebo přispět hráči jednorázově do pokladny.
Hráči si mohou svoje úrovně na stupnicích zvyšovat různými způsoby. Stejně tak o ně ale mohou přijít a proto si je třeba po celou dobu dávat pozor. Tyto tři kolečka s ručičkami mají totiž velkou důležitost pro celkový vývoj souboje a oživování mrtvol.
Téma tento box jednoznačně odlišuje a hlavně se mu daří vytvářet v rámci partie atmosféru, jakou z fantasy nebo sci-fi neznáte. Vidět před sebou části lidského těla a snažit se je bleskem (hodem kostkou) oživit je prostě něco trochu jiného.
Zajímavým prvkem jsou karty setkání, které odkazují na odstavce v pravidlech. Ty mají kromě jednoduchého rozřešení následků především krátký text, který by měl dotvářet celkovou atmosféru partie. A opravdu se mu to daří a prohlubuje zážitek. Celkový dojem pak kazí snad jen místy velký důraz na náhodu v kontrastu s jinak přemýšlivým průběhem.
Největší překážkou kromě dospělého horrorového tématu je herní doba. Ta přesáhne pokaždé dvě hodiny a blíží se ke třem, což už je pro zkrácení volného večera docela dost. Hráči za svoji časovou oběť dostanou vyrovnanou partii, která ale není o dlouhodobém plánování, ale spíš o honbě za krátkodobými výhodnými nabídkami.
Zpracování je parádní. Možná je jen trochu škoda, že setkání nemají svoji vlastní knížečku, ale jsou místo toho ponechané osudu v rámci zbytečně velké a nemotorné příručky pravidel. To složitější čtení a hledání tak trochu zamrzí. Jinak ale ilustrace i temná grafika zprostředkovává dobře ponuré prostředí, které k tomuto stylu patří.
Monstrum: Frankensteinovo dědictví není pro citlivé povahy. Na druhou stranu nám nabízí pohled do světa jedné z literárních klasik, a to velmi věrným způsobem. Ze všeho nejdůležitější je ale fakt, že hra umí bavit. Všechny její prvky jsou dobře propojené do funkčního celku. Monstrum: Frankensteinovo dědictví je rozhodně originálním počinem.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Dan Blanchett |
Ilustrace | Mikhail Palamarchuk, Tony Sart |
Vydavatel | Plaid Hat Games, ADC Blackfire Entertainment, Corax Games, Rebel Sp. z o.o. |
Rok vydání | 2019 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 180 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (13 voters) |
Kategorie | Horror, Novel-based, Science Fiction |
Mechanismy | Dice Rolling, Events, Narrative Choice / Paragraph, Set Collection, Storytelling, Variable Player Powers, Worker Placement, Worker Placement, Different Worker Types |
Rozšíření | Abomination: The Heir of Frankenstein – The Secret Cabal Promo Cards |
Rodina | Characters: Frankenstein, Creatures: Monsters, Crowdfunding: Spieleschmiede, Theme: Mad Science / Mad Scientist |
Alternativní názvy | Abominación: El Heredero de Frankenstein, Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina, Abomination: Frankensteins Vermächtnis, Monstrum: Frankensteinovi dědicové |
Více o hře.
+ jedinečné téma
+ výtečná atmosféra
+ solidní taktické možnosti
+ jednoduchost pravidel
+ zábava pro každého horrorového fanouška
- náhodnost částí partie
- herní doba
- téma není pro každého
Usually I don’t read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.