Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mow – pochytejte mouchy v kravíně

Mow - balení

„Doneste mi mouchy. Ten, kdo mi jich donese nejvíc, se stane mým poradcem pro muší záležitosti,“ poručil žabí princ svému poddanému. Slovo se šířilo rychle, a protože post muších záležitostí byl jeden z nejdůležitějších na rybníce, žáby se mohly uskákat, jak usilovně chytaly mouchy.

Jen jedna jediná žába, bývalý průzkumník Tfad, se zdánlivě všeho toho veselí neúčastnil. Naopak vzal si síťku a vyrazil kamsi pryč od rybníka. Nikdo mu ale v té vřavě nevěnoval pozornost. Jenže jaké bylo překvapení všech, když se do setmění vrátil s hromadou much tak velikou, že byla větší než princ sám. Z Tfada se stal poradce pro muší záležitosti a když se ho všichni ptali, jak to dokázal, jen se důmyslně usmíval..

Asi se společně shodneme, že kravín a pastvina za ním je místo, kde lze nalézt úplně nejvíc těch úplně nevypasenějších masařek. A právě tam zavítáme s podobným úkolem, jaký měl Tfad, jen trochu obráceným. Nasbírat much co nejméně, protože ty malé potvory znemožňují dojení, pokud jich je poblíž krávy příliš. A tak zavítáme do kravína, za telátky a masařkami. Toho všeho se vám ale dostane vrchovatě v karetní hře Mow.

Mow - rozehraná hra

Jejím autorem je Bruno Cathala (Sobek – recenze, Cyclades) a hra vyšla pod záštitou švýcarské společnosti Hurrican Games. Do České republiky ji přivezla a v kompletní lokalizaci představila společnost ADC Blackfire, která tyto zvířecí karetní hry má v oblibě. Stačí se podívat na Felixe Kočku v pytli (recenze) nebo na spoustu her od vydavatelské společnosti GameWright. Autorem překladu do češtiny je Michal Ekrt a ilustrace do hry připravila Sandra Tagliabue. Tato verze pochází z roku 2010, ačkoliv Mow poprvé vyšlo už v roce 2008.

Krabička je podlouhlého tvaru a na černém pozadí se nachází desítka portrétů krav a much. Uprostřed pak je nápis Mow, který se čte stejně i pozpátku, když krabici otočíte ještě navíc o 180 stupňů.

Když ovšem zvednete víko a pravidla, asi se leknete. Krabička na vás totiž zabučí! Na středové plošině mezi dvěma prohlubněmi na karty je totiž senzor a malý reproduktor. Jakmile na čidlo pustíte světlo, zahájí zvukové představení. Drobnost, která překvapí, potěší a především pobaví pokaždé, když krabičku otevřete. A právě o tom tato karetní hra je – o zábavě.

Mow - karty

Protože se jedná o karetní hru, najdete v krabičce právě karty. Je jich celkem dvakrát 54 a najdete na nich krávy a kolem nich létající mouchy. Krávy jsou očíslované a podle čísla mají také jinou barvu pozadí a jiný vzhled. Od většiny karet je zde více exemplářů, každý s různým počtem much – od žádné až po pět. Mezi kartami se také ukrývá šipka, která slouží pro označení začínajícího hráče a směru hry. Poslední jsou pak karty ilustrační, které doprovází brožuru pravidel.

Pravidla Mow se vejdou bez problémů na jednu malou stránku brožurky. Její tloušťka pak naznačí, že něco není v pořádku – těch jazyků totiž uvnitř je obrovská spousta a jedná se o nejbohatší příručku na jazyky, kterou jsme drželi v ruce. Jedná se o neuvěřitelných 59 různých řečí, ve kterých si tuto karetku můžete zahrát! Čeština se nachází na straně 19.

Samotná partie probíhá velice jednoduše. Nejdříve určíte začínajícího hráče, který si před sebe položí kartu s šipkou. Pak každému rozdáte pět karet ze zamíchaného balíčku. První hráč si nyní může vybrat ze svých pěti karet jednu a položí ji do středu stolu jako počáteční hodnotu. Tato karta má na sobě číslo v rozmezí 1 až 16, které bude všechny zúčastněné velice zajímat.

Mow - rozehraná hra

Hráči se teď začnou střídat ve vykládání karet z ruky. Jakmile jednu kartu zahrají, novou si doberou. Musí položit kartu, která je buď úplně nejnižší, nebo úplně nejvyšší. Mezi už vyložené karty zahrát nic nelze. Pokud y tedy někdo vedle desítky zahrál jedničku, pak hráči mohou už přikládat pouze čísla vyšší. Ve chvíli, kdy některý z hráčů nemůže přiložit další kartu, musí si vzít všechny karty ze středu a položit je na hromádku k sobě.

Kolo probíhá tak dlouho, dokud se nachází v balíčku nějaké karty. Ve chvíli, kdy dojdou, hráči dohrají rozehrané kolo za pomoci karet v ruce. Pak si každý ze soupeřů spočítá mouchy, které nasbíral do svého balíčku karet. Skóre si zapíšete a hra pokračuje tak dlouho, dokud někdo nezíská sto bodů, tedy sto masařek.

Jenže pozor, vysoké číslo není dobré! Hráči se totiž snaží nasbírat much co nejméně. To znamená, že hráč, který ukončí hru, obvykle nevyhraje. Naopak vítězem se stává ten, kdo nasbíral za celou partii much nejméně.

Mow - karty

Mow je jednoduchou legrační hrou, která vyniká hned několika parametry. Prvním z nich je skutečnost, že hry se může zúčastnit až neuvěřitelných deset hráčů! Je tedy skvěle vhodná na jakékoliv párty nebo do restaurace, kde bude u stolu sedět víc lidí než obvykle. Přitom se stále hraje velice rychle a to je její hlavní zbraň.

U Mow je neustále legrace, protože hráči si navzájem blokují šance hrát karty a rozhodují se, jestli zahrát kartu s více nebo méně mouchami. Právě toto rozhodnutí je zásadní pro úspěch ve hře. Musíte správně odhadnout okamžik, kdy vyložit kterou kartu z ruky. Samozřejmě současně musíte mít také trochu štěstí, aby vám přišly ty správná čísla.

Kdo má smůlu, ten shrábne celou hromádku. A někdy tam bývá much opravdu požehnaně. V krabici s Mow najdete také bloček, na který si můžete snadno bodové výsledky poznamenávat. Nemusíte tedy hledat složitě nějaký papírek po kapsách, protože Mow asi většinou nebudete hrát doma u stolu.

Mow - rozehraná hra

A teď tu pro vás ještě máme překvapení. Kromě klasických kravích karet totiž obsahuje balíček také karty speciální, které vám umožní dělat kraví kusy. Balancující krávy můžete položit na stejné číslo v řadě. Asi se postaví své kamarádce na záda. Jsou zde i krávy, které se vmáčknou mezi dvě jiné, takže nemusíte prodlužovat řadu.

Navíc pokaždé, když zahrajete některou z těchto speciálních krav, můžete změnit směr hry! Tato změna často ukončuje kolo, protože hráči, ke kterým se hra vrátí, už nemají karty. Často je hra plná napětí, kdy prostě jen tiše doufáte, že na vás už prostě nedojde řada. A celý zážitek ještě vylepšují legrační a jednoduché kresby na kartách.

Mow je výborná hra pro více hráčů, kterou si užijete nejvíc v uvolněné společnosti. Sbírání much je legrace, stejně jako hraní různých překvapivých akčních karet. Hráči se musí správně rozhodovat, kdy použít kterou kartu. A navíc má hra bučící krabičku. Tak kdo je pro legraci?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala
IlustraceDavid Boniffacy, Cyril Bouquet, Sandra Tagliabue
VydavatelHurrican, Accessijeux, Hobby Japan, MTS Games
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 10
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(13 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Humor
MechanismyHand Management
RodinaAnimals: Cattle / Cows, Animals: Flies, Digital Implementations: Board Game Arena
Alternativní názvyMow Access, MOW ポケットバージョン, 모우

Více o hře.

Recenze: Mow – pochytejte mouchy v kravíně
Mow je pěkná karetní hra, která se zaměřuje na zábavu ve vyšším počtu hráčů. Čím víc hráčů se účastní souboje o mouchy, tím lépe. Ono se těm bzučícím potvůrkám snažíte naopak vyhnout tím, že hrajete z ruky karty krav do jedné řady. Krávy lze však přikládat vždy pouze na obě krajní místa. A protože čísla lze řadit jen od nejnižšího do nejvyššího, nastane chvíle, kdy si budete muset řadu vzít, pokud nemůžete přiložit novou krávu. Je zřejmé, že s takto uvolněnou hrou je zábava především ve správné společnosti, čemuž napomohou i pěkné ilustrace a bučící reproduktor. Pokud hledáte nějakou odlehčenou karetní zábavu, pak je tu právě Mow.
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ zvuková krabička
+ jednoduchý herní systém
+ legrace
+ rychlá partie
+ speciální karty krav
Zápory:

- hráči potřebují štěstí
- ve dvou hráčích slabší
- mow spíš v češtině připomíná mňau než můů/bůů
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Speedy – rychlík s čísly