Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Namiji – klid v rybářské vesničce

4.5

Pokud chcete být úspěšnými rybáři, musíte v sobě najít vnitřní klid. Pouze tak se dá pravidelně každý den vracet domů s úlovkem, který zajistí, že rodina nezůstane hlady. Tam venku na moři, o samotě na palubě lodi, by se mohl každý rybář cítit sám. Ve skutečnosti jsou ale poblíž další lodě, se kterými soupeří. Množství kořisti pod hladinou je totiž omezené a jen někdo se vrátí s plnou palubou úlovků.

I hráči budou muset soupeřit, ale protože jsou rybáři velmi tichými osobami, i oni budou spíš meditovat a nasávat atmosféru prostředí. K hledání zážitků na moři nás zve volné pokračování skvělé hry Tokaido, kterou vytvořil populární Antoine Bauza a o jedinečnou grafiku s uklidňujícím efektem se postaral Naiade. Hra vyšla pod záštitou francouzského Funforge, ale k nám se dostává v kompletní lokalizaci díky ADC Blackfire.

Na víku bělostné a designově krásné krabice najdou hráči kaluž vody, po které se plaví několik rybářských lodí. Hra nás zavádí na jih Japonska, které ztvárňuje jako jedinečné puntíkované dobrodružství herní plán. Ten hráči položí do středu stolu a vybaví jej všemi potřebnými balíčky, tedy kameny, přístavy a vyhlídkami, ale také žetony sítí a pořádnou hromadou úlovků. Jejich kulaté žetony zůstanou ležet obrázkem dolů a v rámci přípravy hráči odhalí pouze jeden, který položí navrch vytvořené hromady.

Jednotliví účastníci si vezmou každý svoji desku lodě a na levou stranu připraví čtyři žetony obětin. K tomu každý dostane loď a postaví ji na startovní políčko a kulatý žeton zase položí na číslici nula na počítadle bodů.

Partie se skládá z tahů hráčů, kteří se ale nestřídají podle směru hodinových ručiček. Všechno totiž řídí od začátku až do konce pořadí lodí na vodě. Ten hráč, který je nejvíce vzadu, je na tahu a může hrát i vícekrát po sobě.

Jakmile na někoho dojde řada, nejdříve posune svoji lodičku o libovolný počet pozic kupředu. Při tom může přeskakovat plavidla soupeřů a zastavit se musí až na přístavu. Ale hráč si pro svoji loď může vybrat libovolné políčko dříve po cestě.

Jakmile se loď zastaví na nějakém místě, je třeba vyhodnotit jeho efekt. Mohou tak chytat ryby (vzít si odhalený žeton nebo vsadit na riziko), vyprazdňovat pasti s korýši (a zkusit své štěstí při losování jednoho žetonu za druhým). Své rybí úlovky ukládají do lodi a snaží se vytvořit ze stejných tvarů a barev řady a sloupce, které pak přinesou na konci partie body.

K tomu ale hráči mají možnost také vybavit svoji loď sítí, získat úkoly z balíčku posvátných kamenů a především se snaží uspokojit mořské bohy odesláním obětin. Pokud budou mít dobré oči a vylezou na místo s dobrým výhledem, dostanou možná šanci zahlédnout některý z unikátních výjevů a stvoření. Z těchto vzestupně číslovaných karet hráči vytváří panorama a podle toho, kolik se hráči podaří zkompletovat, dostane také body.

Postupně hráči plavou kolem plánu, ale v přístavu se musí vždy všichni zastavit a počkat na ostatní soupeře. Ten, kdo je tam dřív, získá výhodu, kterou není třeba podceňovat. Bude si moci jako první vybrat z nabídky karet přístavu tu, která mu nejvíc vyhovuje.

Nakonec ale všechny lodě doplují do cílového přístavu a dostanou šanci si sečíst všechny své nastřádané body. Získají je za ryby naložené a uspořádané na lodi správně v řadách a sloupcích, ale také za zpozorované výjevy na moři a splněné úkoly. Jako podpora jsou tu body z korýšů a k tomu budou také všichni doufat, že se vyhnou mínusovým bodům za obětiny. Ten, kdo má po sečtení všech těchto proměnných nejvíce bodů, se stává vítězem.

Namiji je relaxační hrou o rybaření, která navazuje na příběh poutníků z dnes již klasického Tokaida. Spousta hráčů a zájemců ocení, že v partii není žádné násilí a vše se točí opravdu kolem pohodového putování po plánu a sbírání bodů.

Nenápadně se tu ale ukrývá také balíček úkolů. Uvnitř něj jsou karty, které hráčům dodávají nové podněty k přemýšlení, protože jsou to také jedny z nejzajímavějších způsobů, jak získat nějaké ty nečekané body navíc.

Pro klasické sbírání bodů používají hráči hned několik mechanismů, které tu působí jako minihry. Všechny je ale drží pohromadě způsob pohybu lodí, které plují po dané trase společně a hráče nutí přemýšlet nad každým dalším krokem. Na tahu je vždy ten na posledním místě a je pouze na něm, jak brzy se zase dostane k tahu podle místa, kam svoji loď postaví. Hráči se ale nemohou blokovat ani nijak zásadně dělat potíže, což dále podtrhuje nenásilnou povahu. 

Kromě již zmiňovaných úkolů jsou tu asi dvě větší novinky. Tou první je losování žetonů korýšů, u kterého hráči mohou kdykoliv přestat. Pokud si totiž při svém snažení vytáhnou z nabídky druhého kraba, jejich celá snaha přijde vniveč, bez jakéhokoliv bodového zisku. Druhá je poziční hra s žetony, protože ty je třeba skládat chytře do řádků a sloupců.

Oba momenty mají své zářné chvilky a získaly si velmi rychle své místo na herním plánu a v průběhu celé partie. Jen přináší poměrně výrazný vliv náhody. A nejde jen o losování korýšů, ale i lovení ryb je z velké části založeno na štěstí ve vytahování žetonů ryb.

Nakonec ale všechno zůstává o tom, že se snažíte rozhodnout, které akce můžete přeskočit, abyste získali lepší akce před ostatními. Současně ale musíte myslet na to, že poté mohou ostatní plout pomalu a vyzobávat akce, které vy jste přeskočili.

Docela nás překvapilo, jak jsou jednotlivé partie krátké a s přehledem se vejdou do jedné hodiny, a to i s tím nejvyšším počtem účastníků (pět). Naopak třeba se třemi hráči se dostanete třeba i na opravdu zajímavých třicet minut. Na úroveň této hry je to ale až trochu málo, protože hráči se nestačí ponořit do svého sbírání bodů. Proto je hra paradoxně lepší s vyššími počty (ve dvou dokonce potřebujete úpravu pravidel).

Pokud ale některý prvek hry Namiji hraničí s dokonalostí, pak je to zpracování. Naprosto precizní grafika do posledního puntíku, ale ani kvalita komponent nebo přehlednost pravidel si s nasazenou laťkou v ničem nezadá.

Namiji je hra, kterou byste neměli brát extrémně vážně. Hlavní je pohoda, která z ní sálá na všechny strany. Velký plus u vás získá, pokud jste fanoušky rybaření, protože to je ústředním tématem celé partie, tedy vedle sbírání bodů. Hra nabízí zajímavé možnosti hráčům, jak vše ovlivnit a pokusit se snížit vliv náhody, který zde je neoddiskutovatelný. Namiji je ale krásná a zábavná hra, která rozhodně neudělá na trhu ostudu jako nástupce skvělého Tokaida.

Recenze: Namiji – klid v rybářské vesničce
Namiji je hra, kterou byste neměli brát extrémně vážně. Hlavní je pohoda, která z ní sálá na všechny strany. Velký plus u vás získá, pokud jste fanoušky rybaření, protože to je ústředním tématem celé partie, tedy vedle sbírání bodů. Hra nabízí zajímavé možnosti hráčům, jak vše ovlivnit a pokusit se snížit vliv náhody, který zde je neoddiskutovatelný. Namiji je ale krásná a zábavná hra, která rozhodně neudělá na trhu ostudu jako nástupce skvělého Tokaida.
Klady:
+ zpracování
+ nové herní prvky
+ jednoduché
+ střídání hráčů závisí na jejich volbě
+ soukromé úkoly
+ relaxační atmosféra
Zápory:
= náhoda
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ďábelský profesor a Citadela času – boj s ručičkami hodin