Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Naučte se hrou využívat Akcie a opce

Jmenuju se Mařenka, jsem jedna malá bezvýznamná akcie jednoho malého bezvýznamného podniku a toto je můj příběh: Narodila jsem se v roce 1994, když můj páneček založil svoji společnost. Prodali mě nějakému fousatému strejdovi, který si říkal Pepík. Když si mě nesl celý natěšený domů, všimla jsem si v ohrádce nějakého růžového stvoření a podivných dvounohých příšer se zobákem na dvorku. Pak mě zavřel do nějaké úzké podlouhlé skleněné věci, která páchla po octu a párcích.

Po několika měsících mě stejná ruka vytáhla zpět na světlo. Pepík už nebyl tak veselý, naopak působil nešťastným dojmem. Před domkem už nebylo žádné prasátko, ani slepice, nastoupili jsme spolu do jakési jedoucí podlouhlé krabice. Když jsme dorazili tam, kam měl pán namířeno, prošli jsme do obrovské budovy, do které bylo vidět.

Chvilku jsme bloudili v těch chodbách plných nápisů, ale nakonec jsme našli cíl své cesty. Pán zaklepal a začal cosi povídat, řeč postupně přešla ve výkřiky a po tom posledním mne pán vzal a vztekle mne hodil před druhého pána na stůl. Pak odešel. Ani se na mě nepodíval.

Byla jsem z toho smutná a nevěděla, co se mnou bude. Pár dnů jsem se povalovala bezcílně všude možně po kanceláři, než konečně vešla má zachránkyně. Tedy alespoň na začátku jsem si myslela, že je to moje nová paní, ale ve skutečnosti to bylo úplně jinak. Měla v ruce jakési štětinaté stvoření, které mě pevně chytilo a shodilo mezi další papírky.

A teď jsem tady. Ležím na smetišti, nikdo už si mě nevšimne. Měla jsem krátký život, byla jsem akcie, teď už jsem jen kus papíru…

Ale co to? Slyším nějaké ťapání, které se přibližuje! Jakási blonďatá holčička se zastavila a upřeně na mě zírá. Moje barvy ještě stále nevybledly, a tak se natáčím v záři slunce, abych se jí zalíbila. Holčička se nakonec usměje, zvedne mě, strčí si mě do kapsy a spokojeně odchází…

Hru Akcie a opce vydává firma Czechwealth jako doprovodný produkt svého podnikání. Zábavně naučné hry jsou dnes v kurzu a s finanční tématikou se v posledních měsících roztrhnul pytel. Holt lidé peníze potřebují pořád, a nejde jen o cílové publikum hry, ale samozřejmě i o samotné tvůrce.

Vyvinuli ji finanční odborníci ve spolupráci s učiteli nejmenované základní školy v Mostě. Pomocí této hry se v rámci vzdělávacích kurzů snaží předávat lidem schopnosti investování na burze. Kromě toho si můžete hru koupit a učit se to pěkně o samotě doma.

Na Akciích vás zaujme už jejich balení. Horní víko krabice totiž nepřekrývá celou spodní část a vytváří tak zajímavý efekt, který přitahuje oči. Oproti tomu samotný artwork na krabici již tak lákavý není, dvě figurky oblečené do obleků na hrací desce připomínající Monopoly asi dnes moc lidí nezaujmou.

Uvnitř najdete hrací plán sestávající ze čtyř samostatných dílců. Ty se do sebe zasazují jako dílky puzzle a utvářejí čtvercový herní plán. Jeho provedení je vynikající jak po kvalitativní, tak grafické stránce.

Uvnitř najdete dva balíčky kartiček, ohromnou spoustu pěkných lesklých kartonových žetonů, figurku pro každého hráče a především úctyhodnou hromádku bankovek se světovou tematikou od Sochy svobody přes sfingu až po britský Big Ben. Jen škoda, že ve snaze být světoví autoři zvolili za měnu „dollary“.

Velkým kladem, který nelze přehlédnout, je fakt, že na hrací desce se setkáte s reálnými existujícími společnostmi (Olma, Cadbury, Michelin, Jaguar či HP). Zároveň se jedná i o dobrý marketingový tah, protože žádná reklama není zadarmo.

Akcie a opce dělí společnosti na odvětví, takže zde nejen najdeme automobilky, ale také počítače, potraviny nebo media, čehož je chytře využito dál ve hře. Podobně jako v Monopolech jsou různá odvětví barevně seskupená.

Pravidla se rozkládají na dvou oboustranných listech A4 a zasvětí vás do hry poměrně dobře. Občas se setkáte s nejasnostmi nebo vám vytanou na mysli otázky, které jsou zodpovězeny až v úplně jiné sekci, ale základní herní princip je jasný – jsou to české Monopoly.

Hráči do začátku dostanou tradičně určitý obnos peněz a figurku, kterou postaví na startovní políčko. Navíc dostanou padesát malých a patnáct velkých žetonů, kterými budou označovat svoje podílnictví ve společnostech. Na základě hodů kostkou se pohybují po kruhové dlážděné cestičce a při vstupu na pole mohou dělat nejrůznější akce.

Hlavní ze všeho je nákup akcií jednotlivých společností ve chvíli, kdy na ni vstoupíte. Než však tuto akcii nakoupíte, je důležité vědět, v jaké fázi se zrovna nachází trh. Je výhodné nakupovat v akumulaci a uptrendu, ale pravděpodobně proděláte na nákupu v distribuci a downtrendu. Ceny jednotlivých společností jsou totiž hned čtyři v závislosti na aktuálním stavu trhu, což je jednoznačně barevně odlišeno.

Právě proto je důležitá středová část hracího plánu, na které je vyobrazen graf trhu a kde stojí od počátku hry figurka signalizující aktuální situaci. Na základě akcí na hracím plánu pak posunujete figurku vždy na příslušnou fázi. Trh tedy neprochází svým přirozeným chronologickým vývojem, ale fáze po sobě následují náhodně.

Ve hře není možnost, aby podíly v jedné společnosti vlastnilo více hráčů. Ostatní hráči vlastníkovi platí poplatky za návštěvu opět v závislosti na fázi trhu, ale také na počtu podílů. Tedy s výjimkou situace, kdy je trh v downtrendu. V takovém případě totiž akcionáři přichází o peníze, takže platba návštěvní ceny jde do banky místo do kapsy vlastníka.

Vyhnout se tomu můžete pouze tak, že budete vlastnit všechny společnosti v daném odvětví. V této chvíli pro vás v těchto společnostech neplatí nevýhoda downtrendu a peníze od návštěvníků inkasujete i zde.

Pokud vlastníte zároveň alespoň v jedné ze společností odvětví většinový podíl (= velký žeton), pak se vám naskýtá možnost využívat opcí. Ty v realitě slouží jako pojištění proti nečekaným událostem.

Nákup opcí probíhá podobně, jako sázení ve hře Dostihy a sázky. Můžete se jím pojistit před nečekaným výdajem, způsobeným vstoupením na nákladné políčko soupeře. Pokud jste předtím koupili na toto políčko opci, můžete na tom dokonce vydělat. Nákup jednoho kontraktu opce stojí 1000 dollarů a při zúčtování má hodnotu 10 000.

Prodej opcí je přesným opakem. Vlastník odvětví si může navýšit svůj již tak pěkný zisk z prohlídky společnosti v případě, že si příchozí hráč nechce nebo nemůže koupit opci v jeho společnosti. Prodá opce určitého políčka, a pokud blížící se hráč na toto políčko vstoupí, zaplatí patřičně vyšší částku.

Pokud dorazíte na políčko s názvy Technická analýza či Fundamentální analýza, čeká vás náhodná událost z příslušného balíčku karet. Z dalších políček jmenujme třeba nechvalně proslulý Finanční úřad, Pojištění nebo Vládu.

Když postavíme Akcie a opce vedle nedávno recenzované hry Roberta Kiyosakiho Cashflow, co do zpracování se mu vyrovná. Materiál, z něhož jsou vyrobeny peníze, nám připadá dokonce reálnější. Hra neslibuje, že z vás udělá milionáře, pouze to, že vás zábavnou formou uvede do obchodování s akciemi. Navíc to vše provede téměř za třetinovou cenu nežli zázračné Cashflow.

Pokud byste si tuto hru chtěli koupit právě proto, že chcete víc proniknout do tajů nakupování a prodeje akcií, pak se jedná o velmi dobrou investici. Hra ovšem opět selhává jako to, co by měla být především – hra. Děti u ní příliš zábavy nenajdou (na rozdíl od klasických Monopolů, které jsou pro ně mnohem přístupnější), ačkoliv je na krabici uveden minimální věk osm let. Po několika hrách se k ní budete vracet již jen sporadicky.

Musíme uznat, že se hra snaží být originální. Od stylu balení, přes zpracování herní desky i grafické vytvoření komponent. Přesto jsou Akcie a opce ve své nejhlubší podstatě (tedy při pohledu na pravidla) pouze jednoduchou kopií hry Monopoly, které tvůrci převlékli do nového kabátku a nabalili na ně několik nových myšlenek.

V celku se však jedná o zajímavý výukový nástroj, který vás snadno přenese do světa obchodování na burze. Po pár hrách pro vás slova akumulace nebo downtrend budou samozřejmostí.

Ačkoliv to každý z nás nevyužije v obyčejném životě, můžeme i tak snít o tom, že právě teď koupíme ty správné akcie, které nás vynesou do závratných výšin. Ve skutečnosti je trh s akciemi tvrdá práce stejně jako jiná. I to poznáte nejlépe tak, když si tuto hru zahrajete.

Recenze: Naučte se hrou využívat Akcie a opce
Klady:

+ výuková hodnota
+ originální a kvalitní zpracování
Zápory:

- kopie Monopolů
- brzy se ohraje
- děti nezabaví
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Memoarrr! – poklad není všechno