Na první pohled je oceán pustý a prázdný, stejně jako třeba naše konečky prstů. Ale když se podíváte dostatečně zblízka, zjistíte, že se tam ukrývá čilý život. Zatímco na prstech to jsou nejrůznější nebezpečné a zákeřné bakterie, ve slané vodě mrskají ploutvemi tisícinásobně větší stvoření. Některé vypadají přátelsky, ale dalším se při úsměvu blýskají z pusy výhružné tesáky.
Jak bakterie, tak i ryby jsou ve své potravě poměrně nevybíravé a ve vodě to připomíná často taktickou bitvu, ve které vždy vítězí ten silnější. A podobně je tomu i ve hře Neklidný oceán, která vás pod hladinu zavede.
Její vydání si vzala na starost firma Castorland, která jinak vydává především skládačky puzzle. Přesto jsme tu od ní měli již několik pěkných dětských her, například Perníkovou chaloupku nebo Tři prasátka. U nás distribuuje a do češtiny převádí hry firma zabývající se převážně výtvarnými hračkami s názvem SMT Creatoys.
Už od začátku vás bude do otevření balení lákat pomrkávající žralok. V klasické člověčovské krabičce najdete na polovinu přeložený hrací plán, který sice má čtvercový tvar, ale po obvodu jej lemují zvláštní vykrajovaná kolečka. Tím získává na neokoukaném vzhledu. Na něm naleznete šest krát šest políček, která čekají na zabydlení.
Obyvatele však musíte nejdřív vysvobodit ze zajetí igelitového pytlíku. Jedná se o 24 kartonových koleček s obrázky ryb. Všechny rybky jsou vyvedeny na dvou barevných podkladech – pro každého hráče jeden. Navíc vás překvapí ještě mrňavé žetonky s totožnými obrázky, které budou sloužit pro jednu konkrétní variantu hry.
Příprava hry je jednoduchá. Hráči rozloží všechny žetony svých rybek do prvních dvou řad hracího plánu vzestupně podle hodnot a v tu chvíli může souboj na volném moři rovnou započít.
V rámci svého tahu mohou hráči posunout libovolný žeton rybky ve všech čtyřech základních směrech: vlevo, vpravo, dopředu a dozadu. Postupují tak po plánu se svými podřízenými plavci a útočí na znepřátelený klan.
Při souboji vždy závisí pouze na síle útočící i bránící ryby. Větší vždy spolkne menší a stává se vítězem souboje, ale to není všechno. I sobě rovní soupeři neodplavou oba s pořízenou, ale vítěz využije momentu překvapení a vyhraje. Poražený plavec musí odstoupit z boje mimo herní plán. Takto soupeření pokračuje, dokud některý z hráčů nepřijde i o svoji poslední rybu.
Honička po moři je zajímavá a napínavá, tedy alespoň v prvních kolech partie. Jak na desce ubývá ryb, klesá také míra soubojů a je potřeba více taktizovat, abyste zahnali soupeře do rohu, odkud není úniku.
Princip celé hry je napůl cesty mezi klasickými šachy a hrou Maršál a špion (nebo Stratego, chcete-li). I zde se všechny figurky pohybují po předem stanovené trase a stanovenou rychlostí. Tentokrát je však úkolem vybít všechny soupeře a ne získat vlajku nebo sesadit krále.
Po několika partiích zjistíte, že problémem je vyváženost, protože žraloka ohrozí pouze další žralok, takže si může v klidu decimovat ostatní populaci rybí armády. Proto přichází do hry oficiální druhá varianta s tajným agentem. Ten má sílu stejnou jako žralok, ale není to na něm poznat, protože je maskovaný za jinou, slabší rybku.
Hráči si svého tajného agenta vyberou pomocí malých žetonků. Ten s obrázkem maskovaného žraloka si umístí před sebe tak, aby jej soupeři neviděli. V průběhu partie se pak mohou kdykoliv rozhodnout jeho identitu v souboji odstranit (a nemusí to být při prvním boji). Od té chvíle se však z agenta stává opět obyčejná ryba odpovídající síly a její žraločí superschopnosti mizí. Velkou zbraní může být při útoku na druhého žraloka.
Svým herním principem s tajným agentem nám připomněla hra Neklidný oceán tak trochu výborné dětské Kiumby, kteří si často hrají na Kiumbiádu s tajným spojenectvím. Právě toto ukrývání a nejistota totiž do partie přidávají novou dávku nejistoty.
Ale stále zde existuje téměř nepřemožitelný žralok s číslem dvanáct, který si může po hracím plánu plavat, jak se mu zlíbí a polykat jednu nepřátelskou rybu za druhou. Doporučujeme proto zavést domácí pravidlo, které pochází z již zmíněné hry Maršál a špion. V ní totiž může právě ten nejslabší článek armády pokořit nejsilnějšího maršála. I zde bychom navrhovali, aby nejslabší rybička s číslem jedna měla alespoň nějakou šanci na přežití a díky svým bojovým chvatům a především rychlosti dokáže žralokovi tak zamotat hlavu, že raději ze souboje odstoupí.
Z Maršála si můžete ale převzít ještě mnohem víc než pouze možnost útoku nejslabší rybky. Velice zajímavé totiž je zahrát si partii se skrytými hodnotami rybek, které se až postupem času po prvním souboji odkrývají. Tím se průběh celé partie urychlí, protože hráči neví, jestli ze souboje vzejdou vítězně. Samozřejmě tím do hry přinesete velkou dávku náhody, což může někomu vadit. Navíc se ani tak nevyhnete pomalejšímu konci.
Poslední variantou, kterou vlastníkům hry nabídneme, se týká počátečního rozestavení rybek. To totiž nemusí být pravidelné od jedničky do nejvyššího čísla, ale každý z hráčů si může svoji hrací desku připravit podle sebe. Tím se i z přípravy partie stane zábava a taktická část hry.
Obvykle partie končí situací, kdy se po hrací ploše honí několik málo ryb a často dochází k patovým situacím, které jsou neřešitelné. Díky stejné rychlosti pohybu všech ryb totiž těžko žralok někdy dohoní nějakého nepřátelského pozůstalce. V takovém případě doporučujeme partii ukončit remízou, protože by nemusel souboj skončit nikdy.
Neklidný oceán je hra vhodná především pro malé děti, které si na ní natrénují porovnávání základních číslovek a také základy strategie, když pochopí, že se nevyplatí útočit nižším číslem na vyšší, protože o tu figurku rovnou přijdou. Právě těm, zvlášť pokud se jim líbí mořská stvoření, by mohl Neklidný oceán svými hravými ilustracemi učarovat.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.
+ cena
+ pro malé děti
+ pěkné ilustrace
+ jednoduchá pravidla
+ více variant
- ke konci zdlouhavé
- velká možnost remízy
- žraloka ohrozí jen žralok