Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nimbee – včelí královna došéfovala

nimbee-01

Královna byla sesazena! To je zpráva, které ještě pořád nemohu uvěřit. Ale ono se není co divit, protože dělnice nedostaly vůbec čas k odpočinku a trubci se zase zlobili kvůli zrušeným lučním hrám. A tak všichni společnými silami vyrazili za čmeláky a najali je na špinavou práci. Dva týdny jsme žili v nejistotě, ale teď to není o nic lepší. Už tu slyším kolem sebe spřádání zrádných plánů, jak si kdo ukořistí vedení úlu pro sebe.

Pohádku ze života včel si pro nás připravil Nick Case ve hře Nimbee. Jedná se o novinku, kterou přivál rok 2017 a letí na křídlech společnosti A-Muse-Ment. O květinové a včelí ilustrace se postarala dvojice Jen Buckley a sám autor Nick Case, zatímco distribuci pro Evropu si vzala na starost společnost Esdevium Games.

Na víku malé bílé krabičky vidíme včeličku. Uvnitř na hráče čeká sada žetonů pořadí, které hráči nejdříve pokryjí samolepkami, a pak si mezi sebe rozdělí podle svých vlastních přání na herní barvu. Podle ní dostane také dřevěnou figurku včelky a jednu hráčskou destičku, se čtyřmi políčky.

nimbee-08

Ve středu stolu pak je volný prostor pro herní plán, který zobrazuje samotný úl opět s několika šestiúhelníkovými políčky, do jeho středu postaví figurku královny, nahoře je místo pro žetony pořadí a dole je louka. Na té zatím přistanou dřevěné včely všech účastníků. Z karet akcí a květin hráči vytvoří zamíchaný balíček a jeho horní tucet karet rozloží kolem plánu (vytvoří trasu květin) – pět po stranách a dvě nahoře. Dole zůstane místo pro zbývající dobírací hromádku. Poblíž budou ležet také karty konce, které hráči vyberou a poté z nich vytvoří samostatný balíček, z nějž vyloží jednu kartu jako třináctou kolem plánu a tím zakončí celou řadu.

V každém takovém kole se hráči střídají na tahu a posouvají svoji figurku včelky nejdříve uvnitř úlu a poté jej opustí místečkem se šipkou a vyrazí na louku tvořenou kartami kolem plánu. Kromě klasického chození má včelka jednu výhodu – má křídla a může popoletět na následující volné místo, tedy i přes několik figurek. Pozice jinak mohou včely bez problémů sdílet. Posunout se lze i dál, pokud hráč je ochotný utratit barel medu.

Dostupnou akci pak určuje zcela dle očekávání políčko, na kterém včelka stojí. Právě tím může hráč získat hrnec s medem, který reprezentuje pěkný dřevěný žeton. Hráč také může měnit z jiného políčka pořadí tahu nebo se prohodit s figurkou královny. Ta se naopak pohybuje vždy na začátku každého kola, ještě než se dostane na řadu první hráč.

nimbee-03

Hráč také může s pomocí políčka královny včelky sebrat z plánu nejzadnější kartu s kytkou. Podle číslice ji pak přiloží ke svému plánu do jedné tří volných pozic. Tyto karty je pak možné podle jejich pozice použít k vylepšení délky pohybu v některém z budoucích kol. Jakmile včelička dorazí na louku svým klasickým pohybem po směru hodinových ručiček, opět si hráč vezme tu nejzazší kartu z nabídky na louce do svého držení. Na rozdíl od té předchozí květiny se tyto karty pokládají stranou a přináší hráči vítězné body!

Jakmile je louka prázdná a bez květin, nastává čas na další kolo. Hráči vyloží nové karty kolem plánu, odhalí novou kartu konce stezky a partie pokračuje. Hráči nyní sečtou svoje skóre podle hodnoty jednotlivých karet květin. Ten, kdo má nejvíce bodů, se stává vítězem včelí bitvy.

Nimbee je hra, která ve vás svým vzhledem vzbudí solidní očekávání. Bohužel ale zklame hned na několika frontách a tou první je znovuhratelnost. Partie se vždy odehrává ve stejném duchu, karty mezi sebou sice mění pořadí, ale ve výsledku je vše hodně podobné. Díky tomu už po několika partiích nebudete mít chuť dále pokračovat.

nimbee-07

Samotný mechanismus je docela fajn. Hráči poskakují po úlu v roli včeliček a snaží se ve svůj prospěch využít akční políčka. To všechno je velmi otevřené a každý může kontrolovat své vlastní možnosti. Ve hře není žádný výrazný vliv náhody. Navíc sbírání bodovacích karet je zajímavé, protože kromě svého bodovacího využití mohou nabízet i nové taktické možnosti.

Hra je zábavná ve třech a čtyřech. V tom nejnižším počtu, pro který je určena, ale zcela chybí jakýkoliv pocit blokování nebo konfliktu. Hráči jen chodí jeden po druhém se svými figurkami a snaží se nasbírat co nejlepší karty. A to je dost velká nuda. Ve větším počtu pak nastupuje nutnost počítat s nějakými plány soupeřů a někdy se raději spokojíte s nižší hodnotou, než abyste riskovali vše. Partie pak skončí obvykle do třiceti minut vašeho času

Na první pohled se vám zalíbí i zpracování. Víko krabice je pěkné a stejně tak hmatatelné komponenty. Všechno ale pokazí grafika herního plánu a hráčských desek, která rozhodně zaostává za očekáváním. Především rozlišení samotného obrázku na plánu je něco, na co se nebudete chtít příliš koukat.

nimbee-15

Nimbee je pro nás nakonec dost velkým zklamáním. Do světa včel se už nebudeme chtít vracet nějak často. Na trhu je řada lepších a zajímavějších her, které vám nabídnou i lepší zážitky. Nimbee získává plusové body jen z tématu a jednoduchosti, ale ztrácí na příliš mnoha frontách.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNick Case
IlustraceJen Buckley, Nick Case
VydavatelA-Muse-Ment
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba40
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Card Game
MechanismyAction Points, Action Queue, Hand Management, Rondel
RozšířeníNimbee: The Bee's Knees
RodinaAnimals: Bees

Více o hře.

Recenze: Nimbee – včelí královna došéfovala
Nimbee je karetní hra, která zaostává za očekáváním. Hra nabízí některé zajímavé momenty, které by mohly být doplněny dalšími pozitivy. Jenže to se nekoná. Místo toho hráči dostanou nekompletní zpracování a hratelnost, která vás bude bavit pouze několik prvních partií. Nimbee je hra pro ty, kteří by chtěli být pilnými včelkami a sbírat med. Ale bohužel na ně nečeká nějaká přehnaně sladká odměna.
Klady:

+ solidní herní průběh
+ konfliktní ve vyšších počtech
+ herní doba do půl hodiny
+ dvě využití bodovacích karet
Zápory:

- ve dvou opravdu slabé
- grafika některých komponent
- znovuhratelnost
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Wrong Chemistry – hra vytvořená chemickou reakcí