Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ninjago – ninjové ve hře z LEGA

Japonsko má za sebou pohnutou historii plnou samurajů a nindžů. A právě do těch časů se vydáme, abychom se k jedné speciálně vycvičené jednotce nindžů přidali jako jejich nový kolega. Není žádným tajemstvím, že tito bojovníci s mečem se používali podobně jako dnešní speciální jednotky na nejrůznější špionáž a tajné operace.

Jenže existovala ještě jedna tajnější sekce nindžovských bojovníků, která se jmenovala právě Ninjago. Věděl o nich jen samotný Shogun, slavný vůdce. Jejich úkolem bylo ochraňovat obyvatele Japonska a samozřejmě nejvíce svého vládce. A protože byli mistři v ovládání mysli, dokázali vycítit a zjistit každé blížící se nebezpečí. Proto prohlédli i plán lorda Garmadona.

Po čtyřech klášterech na ostrově jsou totiž rozmístěny čtyři zlaté zbraně Spinjitsu, které dají svému držiteli bájnou moc. Vy, jako nováček jednotky, se spolu se svými třemi kolegy vydáte a pokusíte se jeho útok na vaši rodnou zemi odrazit.

Nová hra Ninjago od společnosti LEGO vypráví dramatický příběh z propracovaného světa. Ninjago je spolu s Heroicou (recenze Les Waldurk) první využití opravdových řad stavebnic LEGO a jejich převedení do hratelné podoby. Svět Ninjago tedy již dávno existuje, ale zatím jste si v něm mohli hrát pouze za pomoci vlastní fantazie.

Teď vám Cephas Howard a Bastiaan Brederode přináší možnost vžít se do role nindžů a společnými silami porazit vystrkující růžky zla. Ninjago bylo představeno přesně před rokem na loňském veletrhu Spiel a na český trh si našlo cestu o prázdninách roku 2011 po boku série Heroica a také povedené hry Harry Potter Hogwarts (recenze). Jako první z celé řady LEGO her se však Ninjago vymyká konceptu a představuje spolupráci jednotlivých hráčů za dosažením svého cíle.

V čem se od ostatních LEGO her pochopitelně neliší je způsob balení a prezentace hry. Na obalu najdete dvě LEGO figurky oblečené v nindžovských kostýmech. Pod víkem se pak zase ukrývá několik průhledných pytlíků s dílky, z nichž si musíte hru sestavit. K tomu slouží jedna ze dvou brožurek, která krok za krokem toto skládání popisuje. Ti sebevědomější hráči nebo zkušení stavitelé mohou zkusit vytvořit hru sami podle obrázku na konci. Druhá knížka obsahuje návod ve spoustě jazyků, mezi nimiž nechybí čeština.

Sestavování podle návodu je jednoduché. Postupně před hráči roste čtvercové nádvoří plné strážnic a rozdělené do pětadvaceti čtvercových políček. Rozměr hracího plánu je stejný, jako dříve recenzovaný Minotaur. Už od vstupní brány je jasně vidět v dáli se tyčící pevnost, ve které lord Garmadon sídlí. Ale než se k němu dostanete, musíte si proklestit cestu řadou jeho šedých přisluhovačů.

Při sestavování vás určitě zaujmou, kromě nám již dobře známé a měnitelné LEGO kostky, také dvě další komponenty. Jednou z nich je barevná káča, která se skládá ze čtyř výsečí. Druhou pak je provázek, který trochu připomíná bolo. Na obou koncích však má čepičku na nasazení na některý z puntíků LEGO dílku. Jejich využití vám bude záhadou, stejně jako zůstane ještě na chvilku záhadou v tomto článku.

A když už máte konečně sestavenou hrací plochu, trávou zarostlé zelené nádvoří před Garmadonovou pevností, můžete před bránu postavit všechny svoje nindžovské hrdiny. Nerozklepou se jim kolena, ani když přes zeď vidí na vlastní oči tu ohromnou spoustu strážnic. Moc dobře vědí, že ve všech nejsou vojáci, někde mezi nimi leží ukryté i zlaté zbraně.

Všichni účastníci v této hře stojí proti společné hrozbě. To ale nemění nic na tom, že si nejdříve rozeberou figurky nindžů. V rámci přípravy je důležité vzít všechny strážnice, naplnit je náhodně šedými a zlatými figurkami. Pak strážnice zamícháte a náhodně je rozestavíte po hracím plánu. Teď nikdo neví, ve kterém sloupu je schovaná past, a kde se nachází vámi hledané zbraně. Je pouze na vás, abyste použili své nindžovské schopnosti a odhalili ta správná místa.

Na nejvyšší stupínek schodů pevnosti postavte figurku Garmadona. Se stupňujícím se nebezpečím se bude blížit dolů. Jakmile sejde ze schodů až na plochu nádvoří, musí všichni nindžové prchnout a zbraně již nikdy nebudou moci být zachráněny.

Po stranách pevnosti čekají šedě oděné stráže na spuštění alarmu. V takovou chvíli se umí přemístit okamžitě na místo poplachu a zaútočili na toho opovážlivce, který se pokouší napadnout sídlo jejich pána. Tím je všechno připravené k zahájení útoku na Garmadonovo sídlo, pořádně se nadechněte, ještě jednou si se svými spolubojovníky potřeste rukou a vběhněte dovnitř otevřenou bránou. Jako by naši hrdinové byli očekávaní. Dokážou přemoci všechny nástrahy, které na ně jejich temný soupeř připravil? To už je na vás…

Hráči ve svém tahu budou opět používat LEGO kostku, jak už se stalo u těchto kostičkových her zvykem. To s sebou přináší všechny klady i zápory, které tento systém má. Poroučet vám bude náhoda, ale vy se jí můžete vzepřít možností volby. Většina dílků na kostce je rozdělena na dvě části. Jedna z nich podobně jako ve hře Ramsesova pyramida obsluhuje stranu zla a jedna nabízí činnosti pro vaše svěřence.

Nejjednodušší je pochopitelně pohyb po prostorách zahrad. Za každý puntík na kostce, který vám padnul, se můžete přesunout o jednu oblast dál. Oblasti jsou ohraničené zelenými rámečky a jsou tak velké jen proto, aby se tam mohly případně směstnat všechny figurky. Hráči totiž mohou spojovat síly proti strážcům, kteří je přijdou napadnout v případě spuštění pasti.

Pohyb po ploše však lze provádět i za pomocí nindžovského lana, pokud vám padne příslušné políčko na kostce. Lanem se pak přichytíte na špičku některé ze strážnic a zhoupnete se kamkoliv vám vaše lano dovolí. Tím se dá v rámci jednoho tahu přemístit hodně daleko, třeba na pomoc některému z vašich kolegů, který se dostal do potíží.

Jakmile se některý z nindžů dostane na políčko se strážnicí, může ji prozkoumat. Buď se jedná o Garmadonovu past, což znamená, že vás čeká souboj se strážcem, nebo zde najdete po troše hledání ukrytou první část zlaté zbraně, kterou můžete umístit před vchod do zahrad jako svoji trofej. Ale pozor, můžete o ni i přijít!

Souboj se strážcem totiž rozhodne čtyřbarevná káča. Nindža vyhraje pouze v případě, že padne barva uniformy, kterou má na sobě. V ostatních případech jej útočník zaskočil a on svůj souboj prohrál. Tím přichází celý tým nindžů o jednu již získanou zlatou zbraň Spinjitsu, navíc podezřívavý Garmadon sestoupí o jedno políčko níž po schodech.

Pokud vám na kostce padne lebka, znamená to opět jeden další krok Garmadona směrem k prohře vašeho týmu. Ovšem i v těchto případech máte šanci se pohybovat, takže můžete alespoň trochu vyrovnat šance na vítězství.

Hra končí ve chvíli, kdy buď tým nindžů najde všechny zlaté zbraně nebo Garmadon sestoupí z posledního schodu své pevnosti. Pokud hráči mají v držení všechny zbraně Spinjitsu, pak se stávají okamžitě vítězi. Za situace, že o některou ze zbraní přišli v souboji se služebníky, čeká je závěrečný souboj s temným pánem, který se pohybuje zahradami svého hradu.

Všechny zbraně, které nindžové vlastní rozmístíte na hlavy některého z vašich hrdinů. O jejich ztrátě nebo zisku nové rozhodne los za pomoci káči. Ta ze stran, která jako první získá všechny zbraně, se stává absolutním vítězem hry bez závislosti na tom, jaký byl výchozí stav.

Ninjago překvapuje hráče především několika principy, se kterými jsme se ještě v LEGO hrách nesetkali. První z nich je samozřejmě káča, která však ke kostce přidává další náhodný prvek ve hře. Zatímco souboje třeba v Heroice (recenze Lesu Waldurk) rozhoduje opět jen kostka, případně nějaká vaše dovednost, zde máte pouze 25 % šanci na úspěch. To samozřejmě má za úkol nutit hráče, aby si v prozkoumávání strážnic pomáhali a neprohledávali je samostatně. Jenže tím zároveň v této kooperativní hře ztrácí cenný čas.

V pravidlech sice nenajdete variantu, ve které se mohou hráči převtělit jeden do Garmadona a druhý do nindžů, ale není nic jednoduššího, než si hru podle toho upravit.

Ovšem Ninjago hraje přesto na velice dobrou a oblíbenou strunu. Pro rodinné hraní určitě spousta dětí i rodičů uvítá, že mohou hráči spojit své síly a vyhrát nebo prohrát zcela společně. Není zde žádné sólové vítězství ani prohra. Pro děti, které nerady prohrávají se jedná o skvělou variantu, jak se dobře pobavit.

Nový prvek v podobě možnosti pohybovat se ponindžovsku, zhoupnutím po střechách, přidává do souboje výbornou atmosféru a na chvilku se cítíte opravdu jako nějaký nindža pobíhající po střechách. A to je určitě úspěch.

Velkou zbraní všech LEGO her, a Ninjago není výjimkou, je to, že si hráči mohou celou hru přestavět a upravit podle své fantazie. Nějaké možnosti vám nabídnou už samotná pravidla, která například přidávají do hry Vašeho mistra (senseie), který Vám pomůže v nejtěžších chvílích. Můžete jeho pomocí zvrátit výsledek točení káčou.

Všechno je velice těsné a napínavé až do poslední chvíle, protože můžete přijít i o už nasbírané trofeje. K tomu se vztahuje také jedna naše úprava pravidel. Při hraní nám připadalo logičtější, aby nindžové nosili zlaté zbraně s sebou. Přijít o ni pak můžete jen v případě, že právě tento nindža prohraje svoji bitvu s některým ze služebníků temného pána. Pochopitelně tento systém trochu zjednoduší hru, takže doporučujeme posunout Garmadona níž na schodišti.

Spojení maximálně čtyř hráčů částečně vyvažuje velký vliv té neposlušné kostky. Navíc se brzy naučíte proklínat a nemít rádi káču, která si padá, jak se jí zachce a většinou vám zkazí dobře vymyšlený plán. A proto se ze hry stává příjemná výzva, u které je třeba se nad stolem domlouvat. Bez toho by snad ani kooperativní hra nemohla být.

Určitě se nejedná o nejlepší hru z řady LEGO her, ale přesto dostanete dostatečnou dávku atmosféry a napětí. Tentokrát je rozhodování těžké, protože ne každý má rád hry, ve kterých hráči spolupracují jako tým, stačí jen vzpomenout Pandemic (recenze). Ale kostičky, ninjové a dobrodružství se zdají, jako by k sobě patřily už dlouhou dobu.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5 % za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBastiaan Brederode, Cephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Fantasy, Fighting
MechanismyCooperative Game, Roll / Spin and Move
RodinaSeries: LEGO Games, Theme: Ninjas, Toys: LEGO

Více o hře.

Recenze: Ninjago – ninjové ve hře z LEGA
Klady:

+ nastavení obtížnosti
+ objevování strážnic
+ možnost nastavit obtížnost
+ varianty hry
+ pěkné téma
+ možnost zhoupnout se s nindžou na sousední strážnici
+ kooperativní hra
+ závěrečný souboj
+ cena
Zápory:

- velký vliv náhody na výsledek soubojů
- hru nelze hrát proti sobě
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragon’s Hoard – kterak draci hromadí poklad