V naší době bereme oheň jako samozřejmost. Dokonce jsme ho povýšili na druhou úroveň pomocí elektřiny, kterou by domorodí lidé označili za oheň, který nepálí. Plameny však kromě hmatatelné existence jsou také nebezpečné, pokud se rozšíří mimo naši kontrolu. Právě proto si získal pálící živel úctu už u jeskynních lidí.
Vraťme se nyní do doby, kdy oheň lidé konečně zkrotili a začali ho využívat ku svému prospěchu. Tedy vlastně ani ne lidé, ale zcela jiný živočišný druh, který obýval zemi dávno před námi – odynauti. Jsou to stvoření mnoha podob a barev, veselá a legrační.
Jejich autorem, podobně jako samotné hry, je Steffan Ros. Jeho fantazii pak na papír a karty přenesl ilustrátor Uco Egmond. Hra pochází z Nizozemska, což je země tulipánů, která se objevuje na našem serveru vůbec poprvé. Hra Cavemen Playing with Fire vyšla pod značkou nakladatelství Odynaut Game Company v roce 2012.
Vidíte sami, že nejenže je hra o Odynautech, ale i samotnou firmu, která ji vytvořila, tyto příšerky vedou. Jen nás drží v blahé nevědomosti. Tak se společně podívejme na jejich tvář a odhalme, co jsou vlastně zač v této karetní hře.
Cavemen Playing with Fire se ukrývají v klasické dvoubalíčkové krabičce z pevného kartonu. Úvodní obrázek až tolik nezaujme, protože na něm pouze hoří oheň a v levé části obrázku se blíží nějaká stínová příšera. Celkově krabice je hodně tmavá a nevýrazná, ale nám jde především o to, co se nachází uvnitř.
To znamená padesát herních karet a pochopitelně také pravidla v anglickém, německém a samozřejmě i domácím nizozemském znění. Pokud byste chtěli názornou ukázku, ze které se vám učí lépe, pak ji najdete na adrese www.odynautgames.com.
Karty jsou dvou základních druhů – červené a modré, což je rozděluje na dva stejné balíčky. Jeden pro každého ze soupeřů. Uvnitř pak najdete obrázky bojovně naladěných Odynautů, ale také jejich jeskyní a trojici ohňů. Dohromady tedy každý hráč dostane do začátku 25 karet.
Na těch s postavičkami je kromě ilustrace také oboustranný nápis, takže nezáleží na tom, jestli držíte v ruce kartu vzhůru nohama. To je příjemné usnadnění. Navíc je to důležité i pro samotný průběh, protože kartu bude muset číst i protivník sedící naproti vám.
V tomto zmiňovaném řádku je nejdříve uvedená síla daného Odynauta (od jedničky do pětky), jeho jméno a případně speciální schopnost. V některých případech je číslo na začátku nahrazené obrázkem jiného Odynauta. To znamená, že je pro tuto příšerku vhodnou kořistí.
Oba hráči se vžijí do role domorodých kmenů, které se starají o svoje vzácná ohniště. Vaším úkolem je uhasit jeden ze soupeřových hořících ohňů a tím ho odsoudit k hladovění. Úspěšný hasič se stává rovnou vítězem partie.
Nejdříve vám ale bude stát v cestě příprava, která na první pohled může vypadat na karetní hru složitě, ale je to pouze zdání. Jedna hra a budete vše bez problémů připravovat podle paměti.
Nejdříve si ve svém balíčku najdete trojici ohňů a položte je před sebe do řady tak, aby mezi nimi vždy byla mezera na vyložení ještě jedné karty. Nad každý oheň teď přidáte dvě karty jeskyně, čímž dostanete svoje území. Protivník sedící naproti musí vyložit karty stejným způsobem od sebe, ale tak, aby se ve středu obě vaše území potkaly. Nakonec tedy budete mít tři dlouhé sloupce po šesti kartách, končící na obou stranách ohněm.
Všechny ostatní karty zamíchejte a položte je obrázkem dolů jako dobírací hromádku. Vezměte si do ruky horních pět karet, které vytvoří vaši úvodní nabídku. Pokud nejste s kartami spokojení, můžete je zahodit a dobrat si dalších pět. Zahozené karty ovšem půjdou na odkládací hromádku, odkud jejich cesta zpět není tak jednoduchá, jako v jiných hrách.
Hráč, který začíná, má v prvním kole jedinou možnost: vyložit kartu nějakého svého jeskynního muže na stůl. Postavičku může zahrát ke kterékoliv ze svých karet jeskyně nebo ohně a to nejen mezi tři sloupce na stole, ale i po jejich stranách. Kartu hraje pochopitelně obrázkem dolů. Takto může v jednom tahu položit až tři karty a nemusí to být nutně postavy.
Druhou možností v rámci hraní karet totiž je vyložení vlastní jeskyně na soupeřovu. Tím si posunete a vylepšíte možnosti k nasazování bojovníků, které můžete okamžitě ve svém tahu využít. Nahrazovaná karta se přesune do odkládacího balíčku.
Jakmile odehrajete tři karty nebo méně, pokud už více hrát nechcete, můžete zahodit další karty z ruky do odkládacího balíčku. Pak si doberete zpět do pěti, které měl hráč na začátku tahu. Tím jeho kolo končí a předává slovo soupeři.
Ale ještě si teď řekneme něco důležitého k odkládacímu balíčku. Ten se totiž nezamíchá a nepřemístí zpět ve chvíli, kdy vám dojdou karty. Pokud jste tak plýtvali svými silami, je to vaše chyba. Jediná chvíle, kdy můžete použité karty znovu zamíchat zpět do balíčku, je moment, kdy přijdete o konkrétní postavy v boji – Zippyho a Ballsyho. Tuto signalizaci najdete na jejich kartách vedle jména v podobě symbolu čtyř na sobě položených karet.
Jak vlastně k takovému boji dojde? To se může stát v průběhu první fáze vašeho tahu, kterou jste v prvním kole přeskočili, protože jste neměli žádnou vyloženou příšerku – pohyb. Zatímco pohybovat se v horizontální rovině na úrovni svých jeskyní můžete přes kolik řad chcete, jakmile se začnete kartou posouvat blíž k protivníkovi, tedy vertikálně, můžete tento krok udělat pouze jeden za kolo (a nesmíte se předtím posunout do strany). Příšerky se nesmí v žádném případě pohybovat šikmo.
Ovšem ve chvíli, kdy se dvě znepřátelené karty postav dostanou do sousedství – tedy stojí přímo nad sebou nebo vedle sebe, pak spolu okamžitě svedou souboj. Dosud protivník netuší, jak silnou příšerku zde máte ukrytou, ale nyní oba svoje jednotky odhalí. Ve většině případů vyšší hodnota v levém rohu vyhrává, ačkoliv jsou zde drobné výjimky, kterými se nebudeme zabývat.
Poražená karta se okamžitě odebere na odkládací hromádku, kde bude čekat, jestli se vám podaří ji vrátit znovu do hry. Hráči ale musí pracovat se svými silami velice opatrně a vyčkávat.
Partie končí ve chvíli, kdy některý z odynautů dorazí až k soupeřovu ohni a za jednu akci mu jej uhasí. Tím končí hra prohrou příšerek, které přišli o jeden zdroj svojí obživy. Druhý klan pak může slavit vítězství a trochu víc životního prostoru v údolí.
Cavemen Playing with Fire je v podstatě velice jednoduchá hra ve stylu Stratego. Hráči po herní ploše vytvořené z karet přesouvají svoje postavičky, jejichž identita je soupeři tajná. A snaží se zasáhnout protivníka tam, kde to nejvíce bolí – u ohně.
Přes svůj primitivní základ ale hra obsahuje nové myšlenky. Jednou z nich je nasazování postav z ruky a to do libovolné z vlastních jeskyní. A zde nastupuje první konflikt s protivníkem, kdy mu jeho skalnatý úkryt můžete osadit. A pak odsud vyslat spěšnou hasící zásilku přímo do srdce tábora s ohněm.
Jenže pohyb vpřed je pomalý. Můžete sice měnit trasu zleva doprava, ale jakmile se ocitnete v sousedství soupeřova odynauta, okamžitě nastává souboj. Tomu se těžko vyhnete, takže je prostě potřeba myslet takticky a mít taky trochu štěstí. Každá z postav má svoje specifické vlastnosti a je třeba jich často a hodně využívat. Právě to je jedna z cest k vítězství.
Středověké zasazení není nijak zásadní a hra by místo toho klidně mohla být sci-fi, ale co je výjimečné je grafické zpracování, které zaujme snad každého. Především odynauti jsou opravdu roztomilá stvoření, která byste si hned odnesli s sebou domů.
Cavemen Playing with Fire je pěkná karetní hra, která vzala zastaralý mechanismus a přinesla do něj nové myšlenky. A to se cení, protože co je staré, to je dobré.. Nebo ne? V tomto případě to ale platí určitě, zvlášť pokud se jedná o tyto vylepšené odynauty. Takže vzhůru do středověku!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Steffan Ros |
Ilustrace | Uco Egmond |
Vydavatel | Odynaut Games |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Bluffing, Card Game, Fighting, Prehistoric |
Mechanismy | Grid Movement, Hand Management, Memory, Rock-Paper-Scissors, Secret Unit Deployment |
Rodina | Players: Two-Player Only Games, Series: Odynauts |
Více o hře.
+ vylepšený princip tajných jednotek
+ jednoduchá karetní hra
+ možnost obsazovat soupeřovy jeskyně
+ speciální schopnosti postav
+ pěkné ilustrace
- pohyb není úplně intuitivní
- nedořečené věci v pravidlech