Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ominoes jsou Kostky bohů

ominoes-01

Že já kdy ty kostky chytil do ruky! Vstoupil jsem do údolí s vidinou bohatství a teď jej opouštím jako služebník faraona a jeho přání. Pouze po několika dnech se nám podařilo odkrýt pískem zasypanou hrobku a to nás naplnilo optimismem. Možná právě proto jsme bez přípravy vkročili dovnitř a tam ležely. Na jedné z nádob jsem zahlédl krásné bílé kostky. A když jsem je vzal do ruky, přešlo na mě prokletí. A teď musím kostky neustále hrát.

Právě tak by mohl znít příběh o tom, jak se dostala hra Ominoes Kostky bohů na stoly všech hráčů deskových her. Jedná se o novinku, kterou si pro nás připravil Andrew Harman jako autor pod záštitou firmy Yay Games. Hra vyšla v roce 2016 a v tom roce si ji také vyhlídla společnost Albi pro lokalizaci, která skončila teprve před několika dny úspěšným tiskem. A nyní se hra dostává na pulty obchodů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o kostkovou hru, vás krabice s titulním hadem Ominotepem na víku, překvapí svojí velikostí. Ne, že by byla nějak obrovská, ale rozhodně předčí očekávání. Mohou za to především dvě desky – rozkládací herní plán, který hráči položí mezi sebe stranou zvolenou podle počtu účastníků. Hned vedle položí účastníci bodovací destičku a na její začátek si každý postaví jednu ze zvolených figurek s obrázkem čtyř možných božstev – sokola, skaraba, slunce a hada. Současně se ale hráč musí také usadit k odpovídajícímu rohu herního plánu. Pak už potřebují pouze kostky. Na úvod každý umístí na plán dvě své kostky a bitva bohů může začít.

ominoes-07

Od té chvíle se hráči budou střídat v šanci změnit a doplnit herní plán. Jakmile se hráč dostane ke slovu, vezme si jednu kostku ze zásoby, hodí s ní a teprve výsledný obrázek mu řekne, jak bude jeho tah vypadat. Pokud se na kostce objeví symbol, který už je na plánu zastoupený na některé kostce, hráč s ní musí posunout. Takový posun je povinný a musí vždy čítat tři kroky. Při pohybu je možné zatáčet. V případě, že kostka tohoto boha není v tuto chvíli na plánu, pak je třeba se hned posunout ke třetí fázi.

Ještě předtím je ale třeba zdůraznit dvě další strany, které neodpovídají žádnému ze čtyř klasických božstev. Na výběr je černá postava hybatele Hu-Ra. To je takový žolík a nabídne hráči šanci posunout zcela libovolnou kostku na plánu a to opět o tři políčka. To Ominotep, kterého znají hráči už z víka, znamená velký zvrat. Hráč může přehodit jednu kostku na desce a s novým výsledkem ji vrátit zpět na její původní pozici.

A o co po celou dobu jde? Všichni hráči se všemi povolenými způsoby snaží vytvořit ve svém tahu skupinku čtyř nebo více svých symbolů. Do těchto sestav se vždy počítají i černé symboly neutrálních rolí, tedy Hu-Ra a Ominotepa. Ty tak mohou být klidně současně členy více skupin a pouze ten hráč, který se dostane dřív na tah a vytvoří skupinku, je může získat pro sebe. Kostky se ale vrací do společné zásoby a vytvořená skupina se rovná počtu bodů, které si může zaznamenat na společné stupnici. První ze soupeřů, který dosáhne cílového skóre, se stává vítězem.

ominoes-03

Ominoes jsou luxusní kostkovou hrou, která klade důraz na taktiku. Jenže ta nedokáže šéfovat celé partii, protože do hry se neustále dostávají kostky a s nimi také náhoda. Jenže každý výsledek z kostky lze využít nějak ve svůj prospěch. Třeba tak, že hráč škodí protivníkům.

Narušování plánů soupeřů totiž tvoří výraznou součást celé partie. Hráči moc dobře znají navzájem své úmysly, a když bude mít protivník vytvořenou skupinku více kostek, pak se mu hráči určitě pokusí tuto sestavu zrušit. Ať už přehozením jedné z kostek nebo jejím odsunutím pryč. Musí mu ale trochu pomoci štěstí v úvodním hodu kostkou.

Už tady je ale vidět, že i přes spoustu házení kostkou, je tato hra krásně ovlivnitelná. Hráči mají tedy svůj úspěch pevně v rukou, jen musí dobře pracovat se všemi výsledky. I samotný pohyb nabízí spoustu možností, třeba šanci zablokovat kameny soupeře.

ominoes-18

Partie jsou opravdu rychlé. Protivníci se totiž neustále střídají na tahu, protože není důvod nějak zdržovat. Většinou je jasné, co je potřeba udělat. Mnohem zajímavější situace nastává ve dvou. Tam totiž hráči mají stále svoji jednu hlavní barvu, ale používají i ty zbývající dvě neutrální. A oba soupeři mohou jménem této barvy vytvářet skupinky a získávat za ně odměny. Právě to s sebou přináší zajímavé situace a navíc ještě významně urychluje průběh a to i přes navýšené cílové skóre.

Celkový dojem z Ominoes je tedy více než dobrý, je výborný. Hra je plná zvratů a bodové zisky nejsou omezeny nějakým maximem. Samozřejmě, náhoda o sobě dává neustále vědět. A to by mohlo řadě hráčů vadit. Ale pokud si někdo libuje v takových lehkých hrách, pak rozhodně Ominoes nezklamou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Harman
IlustraceAndrew Harman
VydavatelAlbi, YAY Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAbstract Strategy, Dice
MechanismyDice Rolling, Die Icon Resolution, Grid Movement, Pattern Recognition, Push Your Luck, Square Grid
RodinaAncient: Egypt, Components: Dice with Icons, Country: Egypt, Digital Implementations: Tabletopia
Alternativní názvyOminoes: Kostky bohů

Více o hře.

Recenze: Ominoes jsou Kostky bohů
Ominoes: Kostky bohů jsou fajn bodovací kostkovkou. Hráči jsou trochu otroky svých vlastních hodů, ale i přesto mají spoustu možností, jak výsledek ovlivnit. Partie získává ještě větší obrátky ve dvou, kdy hráči mohou bodovat hned za tři různé barvy. Machinace s kostkami na plánu ovlivňují především soupeře, takže hráči si mohou výborně škodit. Ale nic z toho netrvá příliš dlouho a konec je na dohled. Ominoes jsou díky tomu zajímavou novinkou na trhu, která se na předvánočním trhu neztratí.
Klady:

+ zajímavé zpracování
+ spousta možností, jak vše ovlivnit
+ vynikající ve dvou
+ velký důraz na škození soupeři
+ originální pojetí
Zápory:

- náhoda zůstává
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Heroes – kdo má srdce hrdiny