Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Once There Was.. – vyprávějte zase a znovu

once-there-was-14

Žila jednou jedna kočka. Ta kočka měla opravdu dlouhý ocas. Ocas, který byl hodný nějakého vladaře. Rozhodla se tedy, že se vydá na cestu do královského zámku a zkusí svoje štěstí. Prošla nástrahami lesa, dokonce musela utéct rozzuřeným kravám. Až nakonec dorazila na dohled zámku, když zjistila, že není na této pouti sama. Nebyla jediná s dlouhým ocasem. Tak která nakonec usedne na trůn?

A to je pouze jeden z bláznivých a dobrodružných příběhů, které zažijete v deskové hře Once there was (Erzähl doch mal) od společnosti Logis (Hopp and Hui, MaCar). Hru vytvořila Laima Kikutiene a kompletní dílo vzniklo v Litvě. Autorem ilustrací je Gediminas Akelaitis.

Hra si už od tohoto malého vydavatele dětských her našla na německý i anglický trh a právě proto dorazila jedna testovací krabice i k nám. Je celá modrá a na jejím víku vidíme zamyšleného kocoura a také rodinu, která se viditelně baví. Krabici vládne německý nadpis a je tedy jasné, jaký trh je hlavním cílem.

once-there-was-04

Uvnitř najdeme pravidla v hlavních dvou jazycích. Každému jazyku je věnovaná jedna strana A4. Na hráče ale uvnitř čeká především cesta neprozkoumaným územím. Je vydlážděná kameny a pevně ukotvená ve dnu krabice. Obíhá dno celé dokola a jednotlivá políčka jsou bílé kameny, některé mají na sobě dokonce symboly červených a zelených šipek.

Ve dvou přihrádkách uprostřed pak najdeme nějaké ty nezbytné komponenty. Je tu jedna kostka (s čísly jedna až tři a také jedním symbolem kocoura) a také dřevěná figurka titulní kočky. Hráči s ní společnými silami budou utíkat k zámku, ale současně poměří síly ve schopnosti vyprávění. K tomu využijí balíček osmdesáti karet. Každá z nich na sobě má jeden obrázek s nějakou pohádkovou věcí, ať už je to rytíř nebo koruna.

Na začátku partie mezi sebe hráči postaví dno krabice a figurku kočky položí na první políčko trasy. Balíček karet pořádně zamíchají a položí jej vedle. Kostku dostane ten z hráčů, který naposledy držel v ruce kočku. Ten začíná.

once-there-was-03

Každý tah začíná hodem kostkou. Počet puntíků označuje množství kroků, které může figurka kočky udělat. Naopak obrázek kostky znamená, že jeho tah okamžitě končí a na řadě je další účastník v pořadí.

Ale to se zase tak často nestane. Místo toho většinou figurka kočky skončí na volném bílém políčku a to je místo, kde začíná vyprávění. Hráč si jednoduše vezme do ruky horní kartu z dobírací hromádky a podle předmětu na obrázku vymyslí větu. Za odměnu si obrázek vezme a položí jej před sebe.

Další v pořadí bude mít podobný úkol. Svojí větou ale musí navázat na tu předchozí a než ji opravdu přidá, nejdříve zopakuje celou pohádku od začátku. Nesmí udělat žádnou zásadní chybu (nepřesnosti ve slovech nejsou zásadní) a všechno zakončit novým vývojem událostí podle obrázku na vylosované kartě.

once-there-was-07

Hráči si karty shromažďují před sebou jako připomínku celého příběhu. Ale jsou i situace, kdy se některé jeho části mohou změnit. Stačí, aby hráč s kocourem vstoupil na políčko se šipkami. Zatímco zelená znamená pouze zařazení další karty do vyprávění, na červenou musí hráč jednu kartu vrátit. A ostatní musí dávat dobrý pozor, protože s kartou opouští příběh také věta, která se k danému předmětu váže.

Nechybí ani dvojitá šipka záměny. Hráč znovu zahodí libovolnou kartu ze své sbírky a na její místo položí novou. Totéž ale platí i pro pohádku – na místo staré věty přijde jedna nová, která může vývoj dobrodružství zcela změnit. Všichni účastníci se střídají ve vyprávění a sbírání karet až do chvíle, dokud kočka nedorazí do hradu. Nyní si každý hráč spočítá svoje karty a vítězem se stává ten, kdo jich získal nejvíc.

Once there was je krabice plná příběhů. Nekonečná představivost znamená, že ani při opakovaných partiích se nebudete nudit. I když obrázky přijdou znovu, dorazí v jiných kombinacích a hráči vymyslí úplně jiný příběh. Někdy uvěřitelný, jindy totálně bláznivý. Jeho kvalita hodně záleží na několika prvních kartách a schopnostech hráčů, kteří je dostanou do ruky.

once-there-was-10

Hra se zpočátku tváří opravdu nevinně a jednoduše. Ale jak partie postupuje kupředu, klade stále větší nároky na paměť všech zúčastněných. I v ideálním případě samých trojek totiž konečná pohádka bude mít patnáct vět. A obvykle bude mnohem delší, protože nižší čísla v této hře padají opravdu rády.

Část úspěchu je ale mimo ovlivnění samotných hráčů. Pokud někomu padne jednička, když stojí políčko před červenou šipkou, prostě nemá šanci se nějak bránit. Přijde o kartu. Ale má šanci, že ostatní kvůli této změně v příběhu udělají chybu a novou kartu také nezískají.

Once there was je hra o pozornosti, slovní zásobě a fantazii. Jako taková je absolutně skvělá pro rodiny s dětmi, ale překvapivě skvěle se u ní pobaví i dospělí hráči. Vymýšlení pohádek prostě baví všechny. A ve více lidech to je opravdu legrace, zvlášť když musíte celý příběh neustále opakovat. To znamená, že před koncem partie už budou všichni dobrodružství opravdu prožívat.

once-there-was-11

Hodně také záleží na schopnostech zúčastněných soupeřů. Pokud budou sabotovat příběh nebo vymýšlet nesmysly, nebude hra tak pěkně plynout. Pro tyto případy není špatné zavést pravidlo kontroly ostatními hráči, a když se věta nehodí, musí se hráč opravit nebo dokonce okamžitě přijde o možnost získat novou kartu.

Jak se natahuje věta, prodlužuje se i čas potřebný na jedno kolo. A přesto se dokáže jedna partie téhle rodinné zábavy směstnat do půlhodinky vašeho času. Můžete ji hrát už od dvou, kdy jsou oba neustále zapojení do vyprávění. Věta se rychleji prodlužuje, ale opakování je matkou moudrosti, ale tady je ho nakonec možná až příliš. To v pěti je zase těžší udržet přehled a pozornost. Ale hra funguje ve všech počtech.

Once there was je pohádkovou zábavou. Příjemně kreslené zpracování se skvěle hodí k dobrodružnému vyprávění, které na hráče čeká pokaždé. Příběhy jsou pokaždé jiné a hráči si je vytváří sami. Once there was je krásnou pohádkovou hrou do každé rodiny.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLaima Kikutienè
IlustraceGediminas Akelaitis
VydavatelBrain Games, Lifestyle Boardgames Ltd, LOGIS
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Memory, Mythology
MechanismyHand Management, Roll / Spin and Move, Storytelling
Alternativní názvyElas kord..., Olipa kerran..., Once there was..., Once upon a time..., Жили Были..., Жили-были

Více o hře.

Recenze: Once There Was.. – vyprávějte zase a znovu
Once there was je hra, která nám svým vyprávěcím stylem učarovala. Nutnost opakovat příběh pokaždé, když na vás přijde řada a doplnit jej o jednu větu, je prostě parádní. Ale co hře dodává na napětí, jsou výměny a mizení vět. Ty sice mají za následek také náhodný úbytek poctivě nasbíraných karet, ale to je příznivá cena za nutnost být neustále ve střehu. Hra je velmi variabilní a příběhů k nalezení jsou tisíce. Once there was je prostě jedinečnou a tou jedinou vyprávěcí hrou, kterou potřebujete mít.
Klady:

+ vyprávění
+ věty je třeba zopakovat
+ výměna a ztráta karet znamená změnu v příběhu
+ trénuje paměť i slovní zásobu
+ pěkné zpracování
+ výborné ve všech počtech
Zápory:

- nelze koupit v ČR (zatím)
- ve dvou až příliš vyprávění
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Speedway Champion – souboj na ploché dráze