Dostal jsem obálku a v ní byl jen jeden obrázek. Když přede mnou ležel, vypadal dost obyčejně. Jenže to se během několika vteřin změnilo. Stvoření, která mne obklopila, mne zahrnula švitořením ze všech stran. Nakonec jsem ze změti slov rozluštil, že potřebují pomoci dekódovat šifru, kterou jejich zemi zaklel zlý černokněžník. Za sebou zanechal pouze čtyři indicie, ale klíčů je jedenáct. A jediná chyba bude znamenat přivolání strašlivého draka, který spálí celé království na popel.
Společné snažení všech hráčů je tématem nové deskové hry One Key, kterou si pro nás připravila skupina designérů jménem L’Atelier, kteří vydání svého prvního díla nechali na společnosti Libellud. A právě to současně znamená, že vizuální stránka hry bude naprosto jedinečná. Dostal ji na starost Naiade, tedy Xavier Gueniffey Durin. Novinka má štítek roku 2019 a vyráží na pouť po Evropě díky distribuční firmě Esdevium Games.
Hra neváhá a zaujme hned na první pohled. Box má design krabice i se známkami, jako by právě dorazila poštou. Z ní škvírou na víku vykukuje spousta stvoření, která čekají na svoji šanci, aby zamořili váš dům. Nemusíte se bát. Pokud je pustíte mezi sebe, nebudete ale litovat. Než se ale může tým pustit do hádání, musí splnit dva předpoklady. Hráči se totiž hlavně musí rozdělit na jednoho tajnůstkáře a tým hadačů. Do mobilního zařízení by měli navíc stáhnout doporučenou chytrou aplikaci.
Poté už může začít samotná příprava. Vůdce dostane plastový stojánek, sadu barevných žetonů nápovědy a hromádku karet různých tvarů. Na počítadlo kol položí dřevěný žeton. S pomocí trojice barevných desek (zelená, žlutá a červená) rozdělí stůl na tři zóny. Pod ně zatím docela náhodně rozloží jedenáct karet, z nichž hlavní hráč musí tajně vybrat jednu kartu. Tu zadá do aplikace a vše je připraveno ke hře.
Každá partie pak začne odhalením horní karty z dobíracího balíčku obrázků. Tajnůstkář nyní musí použít svoji pozornost a představivost a vyhodnotit, do jaké míry obrázek souvisí s tím hádaným. Podle toho ji umístí do zelené (silná spojitost), žluté (mírná spojitost) nebo červené (žádná spojitost) oblasti.
Následuje druhá fáze kola, která je stejná, jako v těch následujících. Na základě dostupných nápověd (v prvním kole tedy pouze ta jedna karta) poté musí hádající skupinka vyřadit jednu kartu z jedenácti. Takovou, která podle nich má nejmenší šanci být tím finálním klíčem.
Zatímco se skupina dohaduje, kterou kartu vyřadit, má tajnůstkář čas vzít nové tři karty, prohlédnout si je a tajně ke každé přiřadit žeton – zelený, žlutý nebo červený. Obě strany musí moment dokončení svého snažení označit v aplikaci, která měří čas. Pokud by jim rozhodování trvalo příliš dlouho a vypršel jim čas, pak všichni okamžitě prohráli.
Z nových tří karet, které vypravěč vybral a označil, si budou jeho spoluhráči vybírat až na začátku dalšího kola. Zvolená karta je zařazena do odpovídající oblasti a poslouží jako nápověda pro další kolo. Tentokrát ale tým musí na konci odpočtu vyřadit rovnou dvě karty, ve třetím kole tři a v posledním čtvrtém kole dokonce čtyři. Tou dobou mají hadači ale k dispozici už pět karet (jednu bonusovou si mohou vybrat kterékoliv kolo). Pokud kdykoliv v průběhu vyřadí hráči klíč, pak je konec. Vyhrát mohou jen v případě, že na konci zůstane na stole pouze hledaná karta.
One Key je dalším pokusem o asociační hru, ve které jsou středobodem zájmu obrázky. V nich hráči budou hledat podobnosti a náznaky, které by jim mezi výběrem jedenácti kusů měly umožnit objevit tu správnou odpověď.
Jenže tentokrát ke všemu hra přistupuje opravdu hodně zlehka. Pravidla jsou vstřebatelná během dvou minut a všechno probíhá opravdu plynule. Bohužel ale rychlost souvisí i s vlivem hráčů na partii, kde ani jedna strana kooperujícího týmu nemá příliš možností, jak vše ovlivnit ve svůj prospěch. Vypravěč totiž může posuzovat podobnost obrázků s těmi na stole, ale nakonec je pouze na týmu a štěstí, kterou z nabídky tří si vybere. A tady rozhoduje výrazně náhoda, protože hráči na rozdíl od vypravěče nemají k porovnávání kartu jednu, ale mnohem víc.
Velký důraz v roli tajnůstkáře je ale třeba klást na detaily a hlavně dávat pozor na všechny karty a nesoustředit se pouze na tu, kterou se snaží hráči uhodnout. Nesmíte totiž poukázat na jiný obrázek, jehož souvislost vás třeba na první pohled tak dobře nenapadne.
Aplikace je tu vlastně jen pro měření času. Ty drobné vychytávky jako pamatování karet nebo sledování kol jsou drobnosti. Ale i to hlídání času je dobré, navíc ke hře poskytuje aplikace hudební doprovod. Ten může někdo vnímat pozitivně, ale jiné týmy jej považovaly za rušivý. Je dobře, že aplikace má tlačítko pauzy.
Dedukce tu samozřejmě musí být přítomná v myslích všech. Skvěle řešená je organizace herní plochy, která hráčům umožňuje řadit karty podle toho, jak jim připadají vhodné. To současně dává i drobnou nápovědu vypravěči, který ví, na co se má více soustředit.
Tajnůstkář má k dispozici zástěnu, za kterou všechno plánuje. Obě strany tak mají většinou co dělat. Jenže pokud náhodou hádači čekají na svého kolegu, pak mají mírnou šanci všimnout si směru pohledu. Někdy to neuděláte ani schválně, ale nastoupí pak podezření, které hru může potenciálně zkazit.
Největší zbraní je herní doba, která se zastaví na nějakých deseti až patnácti minutách. Jedna fáze každého kola je měřená časem a pouze výběr z trojice karet lze dělat v klidu a bez časového presu. Z hlediska spolupráce je hra vhodná klidně pro dva, ale stejně tak pro pět účastníků. Díky tomu určitě zkusíte vyhrát víckrát. To proto, že není vůbec jednoduché se dobrat vítězství. Úspěšnost u téhle hry nebude vysoká.
Ve hře naprosto září především grafika. Ta je jedním slovem úžasná. Není jediná karta, nad kterou byste se nepozastavili. Každá karta má svoje ústřední téma. Různé tvary karet mají ale kromě skvělého vzhledu i drobnou nevýhodu. Balíček se totiž docela špatně míchá.
One Key je zajímavým pokusem o dedukční hru, která je současně ohromně přístupná. To je právě její hlavní zbraň společně s herní dobou. Z hlediska komplexnosti a zážitku určitě najdete lepší hry, ať už mluvíme o Mysteriu nebo Dixitu. Ale pokud chcete hru, která je rychlá a ještě k tomu vypadá naprosto nádherně, pak je One Key hrou pro vás.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | L'Atelier |
Ilustrace | Xavier Gueniffey Durin |
Vydavatel | Libellud, Asmodee, Galápagos Jogos, Kaissa Chess & Games, Rebel Sp. z o.o. |
Rok vydání | 2019 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Card Game, Deduction, Party Game |
Mechanismy | Betting and Bluffing, Communication Limits, Cooperative Game, Pattern Recognition |
Rozšíření | One Key: Card 901, One Key: Card 902, One Key: Card 903 |
Rodina | Mechanism: Give a Clue / Get a Clue, Mechanism: Image Interpretation |
Alternativní názvy | One Key: Το Κλειδί, Zaginiony klucz, 寻钥之旅 |
Více o hře.
+ fantastické zpracování
+ spolupráce
+ zajímavě řešený systém nápověd
+ možnost organizovat karty
+ doprovodná aplikace doplňuje hru hudbou
+ rychlost partie
+ přístupná pro více hráčů
- hráči nemají moc šancí, jak úspěch ovlivnit
- hodně závisí na štěstí