Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Operace – staňte se doktorem

Doktoři na ambulanci mají rušno. Přivezli paní, která jedla jitrničku a spolkla nejen to, co bylo uvnitř, ale také špejli, která ji držela pohromadě. Uvízla jí v krku. Pan doktor jistými pohyby dřívko vytahuje a paní se usmívá.

Zato starší pán s hůlkou a silnými brýlemi, který čeká v čekárně, se moc neusmívá. Spíše je zamračený. Když si nasazoval ráno před zrcadlem naslouchátko do ucha, tak mu gumička propadla dovnitř a nejde vytáhnout.

Poslední na řadu přijde pán v červeném svetru, který sedí v rohu pod věšákem. Vypadá trošku, že je mu zima, protože se třese. Ale ono to není zimou. V žaludku mu straší hopsací pavouk na gumičce. Když se špatně pohne, úplně celý nadskočí spolu s tou tarantulí. Jak se tam dostal, je záhada. Jeho malá dcerka má teorii, že mu tam vlezl v noci, když chrápal. Pavouky prý chrápání strašně přitahuje.

Na malé doktory si děti hrají už od nepaměti. Stetoskopy, plastová kladívka a lehátko. To je všechno, co jim stačí ke štěstí, ačkoliv dnešní moderní vymoženosti jim dávají mnohem širší možnosti. Ordinace malého dětského doktora tak může být nakonec lépe vybavená, než když přijdete k lékaři opravdovému.

Aby si děti vštípili lidskou anatomii a zároveň si trochu potrénovali svoji šikovnost, připravili autoři Marvin Glass a John Spinello deskovou hru Operace. U Spinella se jedná o jeho jedinou hru, na které začal pracovat jako student průmyslového designu. Operace vznikla v rukou autorů poprvé už v roce 1965 a má tedy za sebou již přes 40 let bavení všech věkových kategorií. Její práva odkoupila od Spinella firma Marvin Glass Associates. Marvin Glass samotný u designování společenských her zůstal i nadále a stvořil další klasiky.

U nás hru distribuuje společnost Hasbro ve verzi z roku 2007. V ní není již takový důraz kladen na výukový přínos a jednotlivé předměty tak nejsou opravdu vztažené k anatomii a částem těla, jako v originální Operaci. Ta obsahovala také karty nebo peníze. Hlavním účelem hry je pobavit a jedná se o zjednodušený elektronický princip.

Krabice je sice větší, ale je do posledního kousku vyplněná hracím plánem. Ten je celý z plastu a je orámovaný červeným mantinelem. Zdálky by mohl dokonce na někoho působit jako hokejové kluziště. Jenže na tomhle hracím plánu leží smutný pacient, kterému se přihodily snad všechny nejhorší noční můry každého kutila.

Plastový hrací plán je posetý mnoha malými otvory. Pokud jej zvednete, zjistíte hned dvě věci – na spodní straně se ukrývá přihrádka na čtveřici AAA baterií, které bohužel nejsou v ceně. Je to drobnost, ale přítomnost baterií pro první nadšené vybalení vždy potěší. Zvlášť pokud je obdarovávající rodič trochu zapomnětlivý popleta.

Ze spodní strany hracího plánu také vykukuje drátek, který je zakončený kovovou pinzetou. To je jediný nástroj, který v této hře malý doktor dostane do ruky. V přiloženém pytlíku pak najdete roztodivné předměty různých tvarů. Na závěr vytáhnete krátký návod.

Před začátkem hry musíte pacienta připravit na operaci. To se dělá tak, že vezmete všechny předměty a vložíte je do připravených otvorů na jeho těle a v okolí – do břicha, hrudníku, podpaží, ale i na nohy. Gumičku natáhnete mezi pacičky v pacientově noze. U každého otvoru je obrázek předmětu, který sem patří.

Pokud máte už ve hře vložené baterie, pak můžete vybrat jednu ze tří variant hry. Přepínač má čtyři polohy – vlevo je vypnuto, úplně vpravo pak tréninkový mód, při němž jsou vypnuté zvuky. Obtížnost 1 je určena pro menší děti, obtížnost 2 pak pro větší doktory. Jakmile jste si vybrali, hra může začít.

Hráč, který je na řadě si nejdříve poslechne zvuk. Podle něj musí identifikovat místo na těle, kde se problém nachází, respektive konkrétní předmět. Může se tak ozvat zvonění telefonu, kuňkání žáby nebo tikání hodin. Hráč musí zvuk správně identifikovat (ten se v časovém intervalu opakuje) a podle něj vybrat správný otvor.

Nyní je pouze na šikovnosti jeho rukou, jestli se mu podaří vytáhnout bez problémů dílek. Závisí na obtížnosti, jak citlivý na dotek je okraj otvoru. Pokud se při svém manévru dotkne pinzetou okraje rány, ozve se bzučák. Doktor se lekne a předmět upustí zpátky. A i kdyby se nelekl, stejně jej tam musí vrátit, protože takové vytáhnutí se prostě nepočítá. Zatímco na jedničku se při lehkém dotyku nic nestane, u dvojky reaguje bzučák na sebemenší zaváhání. Jako nápověda, že se úkol opravdu nepodařilo splnit, se rozsvítí pacientův nos.

V případě úspěchu si může hráč předmět jako trofej ponechat a dostane za něj na konci jeden vítězný bod. Na závěr může triumfálně stisknout pacientův nos a předat pinzetu některému ze svých protivníků.

Partie končí ve chvíli, kdy je všech třináct předmětů z těla pacienta úspěšně vytažené. Vyhrává ten nejšikovnější z doktorů, kteří k pacientovi na začátku zasedli, tedy ten, komu se podařilo z těla vylovit nejvíce předmětů.

Hra Operace se dá hrát hned v několika verzích a to nejen v těch, které jsou psané v pravidlech. Například lze hrát variantu „Šikovný doktor“, ve které v případě úspěšného vylovení předmětu pokračuje hráč v tahu. Ten končí až ve chvíli, kdy se mu některý z manévrů nepodaří. Zde samozřejmě hrozí, že si některé děti celou hru nezahrají.

Proto jsme pro tuto variantu připravili takzvané pravidlo veta – hráč může předměty tahat pouze do chvíle, dokud není ve vedení v počtu získaných předmětů. Tím se celá partie výrazně vyrovná, protože šikovní hráči nemohou tolik svým protivníkům utéct. Pravidlo přestává platit ve chvíli, kdy v těle pacienta zbývá posledních pět předmětů.

V případě opravdu extrémně šikovných dětí lze hrát Operaci i na čas. Každý tedy má jen a jen svého pacienta a jeho úkolem je ho uzdravit co nejrychleji. Samozřejmě stále musí dodržovat pravidlo, že v případě doteku musí předmět vrátit zpět. Hru jsme obohatili pravidlem, že pokud se dotkne okraje, musí v léčení pokračovat na jiné části těla.

Pokud si chcete hru trochu zesložitit, stačí ji obohatit o následující pravidlo, které přidá do partie napětí. V případě dotyku se stěnou rány se musí hráč nejen vzdát svého tahu, ale také odevzdat jeden z předmětů zpět do těla pacienta. Tak mohou protivníci zvrátit stav partie i v pozdějších fázích.

Zpracování Operace je výborné. Komponenty jsou dost malé, takže se vám asi časem stane, že některý z nich ztratíe, vysajete nebo vám jej spolkne nějaký domácí miláček. Prostě legrace, ale to určitě znáte. Bohužel spousta z předmětů není snadno nahraditelná, protože mají specifické tvary a velikosti.

Ztrácení se daří částečně zabránit tím, že když hru budete balit, všechny je můžete umístit do zásuvky v hracím plánu. Ta je umístěná u nohou pacienta a je dostatečně velká, aby se v ní všechny předměty bez problémů směstnaly.

Jedinou závadu na celé hře jsme našli v návodu. V tabulce se zvuky a odpovídajícím předmětem jsou u posledních čtyř záznamů posunuté řádky. K nataženému svalu určitě nepatří kapající voda.

Operace je samozřejmě určena především pro malé děti, ačkoliv i dospělí budou občas mít s vytahováním předmětů potíže. Přesto je asi po několika partiích hra omrzí. To ale neplatí o dětech, které si budou na doktory hrát pořád dokola. Děti na hře budou lákat také legrační zvuky (prdění, říhání nebo kvákání pobaví malé hráče vždycky) a blikající nos pacienta.

Protože je Operace klasika firmy Hasbro, dočkala se mnoha tematických zpracování, podobně jako Monopoly nebo Risk. Můžete tak operovat nejen nějakého hnědovlasého pána (který se v pravidlech jmenuje Sam), ale také Spidermana, Buzze Rakeťáka, Iron Mana, Hulka, Homera nebo Shreka. V Americe najdete dokonce Pit Stop edici, ve které opravujete auto.

Hra Operace je vhodná především pro menší děti, které si na ní procvičí svoji šikovnost. Bohužel jenom jeden pacient a 13 předmětů časem omrzí, takže si musíte partii sami trochu upravovat. Přesto se jedná o legrační a zajímavou dětskou hru.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Počet hráčů
Herní doba
Minimální věk

Více o hře.

Recenze: Operace – staňte se doktorem
Klady:

+ pěkné zpracování
+ trénuje přesnost a trpělivost
+ při troše fantazie vymyslíte varianty hry
+ zvuky
Zápory:

- předměty snadno ztratíte
- přehozené řádky v pravidlech
- časem stereotypní
- baterie nejsou součástí balení
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Witkacy – pocta slavnému umělci