Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Oregon – osídlete Divoký západ

Oregon - balení

Když jsme do zapadlé vesničky dorazili, byli jsme mezi prvními. Všude pobíhali bizoni a indiáni si nás stále zvědavě prohlíželi. Dobývali jsme nové území pro svoji rasu a pro bílého člověka. Rozšiřovali jsme se na úkor slabších. Kolem vesnice bylo z bezpečnostních důvodů v noci zapáleno vždy sedm ohňů, u kterých seděly hlídky po třech mužích. Nebezpečí útoků nepřátelsky založených kmenů indiánů viselo pořád ve vzduchu.

Stálo to mnoho životů, ale vesnička nakonec přerostla ve město. A přijela k nám železnice. Muži, kteří ji stavěli, byli drsní, měli strniště na tváři a hrozivé pohledy. Nad jejich hlavami létali ptáci – kam jdou stavitelé, tam je také snadná kořist.

I vy se s námi dnes podíváte do takto obydlené krajiny Divokého západu. K dispozici budete mít rodinu čítající celkem čtrnáct členů. Budete sledovat vyrůstající budovy a rozhodovat se, kam svoji pracovní sílu poslat, abyste z toho získali co nejvíce do rodinného fondu.

Oregon - připravená hra

Umožní nám to desková hra Oregon od společnosti Hans im Glück a vyšla poprvé už v roce 2007. Do české distribuce se nedostala, ale my vám ji dnes přinášíme zásluhou společnosti HRAS, která nám ji zaslala k recenzi. Právě v této specializované prodejně také můžete hru koupit a dostanete k ní také vytištěná česká pravidla.

A co vám vlastně Oregon ve svém prostředí z Divokého západu nabídne? Na krabici všechno označuje nevýrazná ilustrace vybledlých barev, kterou byste v obchodě asi snadno přehlédli. Ve skutečnosti se jedná o obrázek rodiny přijíždějící do nového města, za novým životem. A na vás je, abyste jim ho poskytli.

Dostanete k tomu k dispozici rozkládací herní plán s mapkou města. Z kartonových archů vycvakáte žetony zlata a uhlí a především hromadu kartiček. Většina z nich na sobě má obrázek nějaké budovy, zbylých osm trochu většího rozměru slouží pro hráče jako žolík nebo žeton bonusového kola.

Oregon - ukončená hra

Kromě těchto vycvakaných dílků obsahuje hra ještě balíček padesáti karet krajiny, jednadvaceti karet budov (tři od každého ze sedmi druhů) a také hromadu šedesáti farmářů.

To znamená, že každý dostane k dispozici patnáct figurek svojí jedné barvy. Jednoho z nich postaví na start bodovací trasy vinoucí se kolem plánu. K figurkám dostane také tři náhodné karty ze zamíchaného balíčku krajiny a jednu budovu z druhé zamíchané hromádky.

Před sebe si položí hráči také žeton žolíka a žeton bonusového kola, oba obrázkem nahoru. Ze zamíchaných červených startovních budov s červeným pozadím si vylosuje každý hráč jeden žeton. Ten v pořadí, v jakém bude hra probíhat, položí na herní plán na libovolné místo, čímž vytvoří počáteční osídlení této oblasti.

Vedle herního plánu připravte zásobu budov na sedm hromádek po čtyřech budovách rozdělených podle druhu. Zamíchané žetony uhlí a zlata rozložte číslem dolů na stůl, odkud si je budou hráči losovat.

Oregon - ukončená hra

Tím je hra připravena, ale než se pustíme do vlastní partie, podíváme se ještě na herní plán. Celý plán se skládá z patnácti dílků na délku a z deseti na výšku. Deska je však rozdělená na 25 obdélníků po šesti dílcích, které mají každý své pevně dané souřadnice. Na straně herního plánu totiž najdete nějaký symbol, který souřadnice označuje – bizon, pták, oheň, vůz a siluety lidí. Tyto koordináty budou mít ve hře velkou důležitost, takže si je dobře prohlédněte.

Hráči se střídají v tazích, v nichž mají na výběr ze dvou možností. Buď položí na herní plán budovu, nebo jednu ze svých postaviček. K obojímu potřebují karty, které dostali na začátku partie. V případě, že umisťují svoji barevnou figurku, musí zahrát z ruky dvě karty krajiny. Kombinací jejich symbolů hráči určí, na které místo herní desky patří. Souřadnice ukazují na šest políček na jedné straně plánu a šest na druhé, protože symboly jsou stejné v řádku i sloupci a sám hráč určí, která karta zastupuje sloupec a která řadu.

Figurku lze postavit na libovolné políčko z těchto šesti, které není obsazené jinou postavičkou ani budovou. Farmář nemůže stát na vodě. Za jeho položení může hráč získat okamžité body hned ve dvou situacích. Pokud se na jakémkoliv ze sousedních osmi políček nachází budovy, pak za každou sousední dostane vítězné body na ní napsané. Předpokládá se, že figurka zastává všechnu tuto práci.

Oregon - karty

V případě, že se jedná o zlatý nebo uhelný důl, tak místo okamžitých bodů má hráč možnost vybrat si náhodně jeden žeton uhlí nebo zlata za každý důl, u kterého jeho figurka stojí. Na spodní straně žetonu jsou vítězné body, které si hráči přičtou až na konci partie.

Opačnou situaci tvoří možnost položit na plán kartičku budovy. K tomu musíte z ruky zahrát jednu kartu krajiny se symbolem, který určí sloupec, ve kterém se bude stavba nacházet. Druhá karta z ruky rozhodne o typu samotné budovy. Omezení při stavbě jsou stejná jako při pokládání farmáře – nesmí zde stát figurka ani dřívější stavba. Současně ale musí být nová budovy postavena na místě, které odpovídá jejímu pozadí – důl pouze v horách, přístaviště u vody nebo železniční stanice na kolejích.

Bodování funguje v podstatě stejně jako v prvním případě. Body (nebo žetony) získají všechny figurky, které s nově postavenou budovou sousedí a to v hodnotě, která stojí právě na této vztyčené stavbě.

Oregon - rozehraná hra

Na konci svého tahu si hráči doberou karty tak, aby je měli znovu čtyři. Hromádka, ze které si je doberou, záleží pouze na hráčích samotných. Platí pouze pravidlo, že od každého druhu (tedy budova a krajina) musí držet vždy alespoň jednu kartu.

Partie končí ve chvíli, kdy buď některému z hráčů dojde zásoba figurek a nebo se vyprázdní hromádka několika druhů budov. Přesný počet je stanovený podle počtu hráčů – ve dvou stačí prázdné dva sloupce, ve třech tři a tak dále. Nyní je čas odhalit body z nasbíraných žetonů uhlí a zlata a přičíst je ke svému skóre. Hráč, jehož figurka došla na trase nejdál, se stává vítězem.

Oregon je zajímavou strategickou hrou z prostředí Divokého západu, která nabízí velice jednoduchý herní systém. Nemusíte se tedy bát představit ji úplným začátečníkům. Hráči zde pokládají dílky na herní plán a kolem nich umisťují figurky.

Oregon - žetony

Jeden z našich testerů zmínil při hraní podobnost s Carcassonne (recenze), která je sice vzdálená, ale minimálně cílovou skupinou hry podobná. Bohužel Oregon doplácí na svoje málo známé jméno a malou rozšířenost.

Přitom už samotné vybírání místa pro vyložení na základě karet souřadnic z ruky je skvělým strategickým prvkem. Vždy máte na výběr hned několik míst, v případě budovy dokonce sloupců a každá kombinace má hned dvě lokality. Nemusíte tedy mít strach, že by hra byla nějak náhodná.

Často se však stává, že si připravíte nějakou skvělou možnost, kterou vám vyfoukne soupeř dříve, než se dostanete zpět ke slovu. Zvlášť ve více hráčích se taková věc stává dost často, proto se vyplatí využívat žetony bonusové akce a žolíka. První jmenovaný vám umožní odehrát z ruky všechny čtyři karty (zahrát dvě akce) a žolík pak nahradí jednu kartu. Po využití však ukazatele musíte obrátit na přeškrtnutou stranu a zpět je vrátíte pouze za pomoci budov nádraží nebo obchodu.

Oregon - detail herního plánu

Velký vliv na partii mají doly a kláštery, které přináší hráčům nejvyšší zisk. Zatímco kláštery otevřeně podle počtu s ním sousedících figurek, doly skrytě. Tato tajná část hry je důležitá, protože může zcela zvrátit vývoj partie. I hráči, kteří jsou pozadu na bodovací stupnici, si tak neustále mohou dělat naděje na výhru.

Ale v popisu pravidel jsme vůbec nezmínili ještě jednu možnost, jak získávat body už ve hře. Pokud se vám totiž povede umístit na sousední políčka skupinku alespoň tří svých farmářů, získáte tak okamžitě jednorázově pět bodů. Při čtrnácti farmářích tak lze tedy získat až dvacet bodů, pokud budete své figurky umisťovat opravdu chytře.

Dohromady Oregon nabízí opravdu spoustu zajímavých možností. Všechno ale stále záleží na kartách, které vám přijdou do ruky. Musíte totiž umět pracovat i s horším výběrem. Důležité je využívat nejen možnosti, které si sami připravíte, ale připravit o ně i soupeře.

Oregon - figurky

V této interakci je právě zároveň kouzlo Oregonu i jeho zrada. Převážně ve více hráčích totiž máte těžko šanci si rozehrát nějakou kombinaci, kterou v příštím kole dokončíte. Hladoví soupeří vás o ni mezitím připraví. Ve dvou to je jiná, tam to hodně závisí na tom, jestli má protivník potřebné karty.

Zpracování je jednoduché a grafika nepůsobí nijak úchvatně. Ale nějak extrémně to nevadí, snad jen škoda, že třeba taková budova přístavu na svém dílku vůbec žádnou vodu nemá. Nelze ji tak na první pohled odlišit. Ale to, stejně jako méně výrazné barvy, jsou jen drobné výtky.

Celkově je Oregon příjemnou strategickou hrou pro rodiny a začátečníky. Nenabízí žádná složitá pravidla, jen kladení dílků a figurek na herní plán. Využívá k tomu navíc karty, které omezují váš výběr. Strategií a možností získání bodů je spousta, stejně jako příležitostí, jak vytěžit nejvíce i ze snahy soupeřů. Pokud hledáte hru pro začátečníky nebo lehkou strategii a máte současně rádi téma Divokého západu, pak Oregon stojí určitě za to.

Děkujeme společnosti HRAS, která věnovala hru k recenzi

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHenrik Berg, Åse Berg
IlustraceFranz Vohwinkel
VydavatelHans im Glück, Lautapelit.fi, Rio Grande Games, Vennerød Forlag AS
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(22 voters)
KategorieAmerican West
MechanismyArea Majority / Influence, Tile Placement
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Country: USA, Digital Implementations: Yucata, States: Oregon
Alternativní názvy奧勒崗拓荒

Více o hře.

Recenze: Oregon – osídlete Divoký západ
Oregon je velmi dobrou zábavou pro všechny, kdo s deskovými hrami teprve začínají. Obsahuje jednoduchý herní systém, který je založený na souřadnicích a pokládání dílků. Jejich kombinací pak dokážete získat pořádné rance vítězných bodů. A teprve tak dorazíte vítězně do cíle. Hra je omezená tématem Divokého západu, které někoho nemusí zaujmout. Strategické možnosti jsou ve hře přesto poměrně pěkné a hra vyžaduje určité uvažování. Pro začátečníky se tedy jedná určitě o zajímavou deskovku, zvlášť v případě, že mají rádi indiánské pohádky..
Klady:

+ strategická hra pro začátečníky
+ souřadnicový systém
+ body za pokládání figurek i budov
+ napínavé do poslední chvíle
+ zajímavé strategie
Zápory:

- všemu vévodí vybledlé barvy
- méně konfliktů při méně hráčích
- ve více hráčích není možné strategicky propojovat více tahů
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Člověče, nežer mě – dnes se zlobit nebudeme