Když jsem sem poprvé přijel, byla tu jen obrovská divoká džungle a nad ní se tyčily nehostinné hory. Jenže já měl svoji vizi a překonal všechny počáteční překážky k jejich realizaci. Jenže i když jsem už udělal první krůčky, je tu ještě spousta dalších problémů, které nás všechny čekají do té chvíle, než se budou moci mezi našimi dinosaury projít první návštěvníci.
Ať už vědci oživili dinosaury z pravěkého komára uspaného v jantaru nebo z DNA nalezené na vykopané kosti, nic to nemění na tom, že budou tyto desítky milionů let staré obludy dělat společnost hráčům nové deskové hry Ostrov dinosaurů, který má podtitul Hoď a kroť. Hru vytvořili pod hlavičkou společnosti Pandasaurus Games autoři Brian Lewis, David McGregor a Marissa Misurová. Ilustrace pak k tomu všemu doplnili Kwanchai Moriya a Andrew Thompson. No a výsledné dílo nadchlo hráče v srdci firmy MindOK natolik, že ji nyní přináší v kompletní české lokalizaci.
Hráči budou možná překvapení, protože i když je krabice docela těžká, uvnitř toho zase tolik nenajdou. To proto, že srdce celé hry tvoří dva bločky papírů. Z nich si každý hráč utrhne po jednom exempláři a tím získá list parku a list specialistů a vybavení. Ještě než do nich začnou hráči v rámci přípravy psát, musí vytvořit společnou nabídku. Ve středu stolu by tak měla zůstat ležet centrální deska, ke které přiloží tři náhodné karty budov a další tři karty specialistů. Hráči si poté pojmenují svůj park, připraví své počáteční stavy počítadel zásob DNA a upraví ceny budov a specialistů podle nalosovaných karet.
Na postavení toho nejlepšího dinoparku ale hráči mají pouze tři sezóny, tedy kola. Každým prochází společně. Na začátku každé sezóny vytvoří hráči nabídku kostek, které vylosují z plátěného pytlíku a jejich počet je určený množstvím účastníků v partii tak, aby si každý z hráčů mohl vybrat dvě a stále jedna zbyla. Začínající hráč tento počet kostek náhodně vybere a hodí s nimi, čímž určí nabídku možností.
Hráči si postupně rozeberou první a poté i druhou kostku a připíšou si z nich všechny dostupné zisky a zaznamenají si je do svých archů. Mohou tak nasbírat body DNA, šanci zabezpečit výběhy dinosaurů nebo cesty. Především ale bude touha po mincích, které zpřístupní možnost najmout specialistu nebo postavit budovu.
V tu chvíli se hráči budou muset zaměřit na svoji mapku parku a zakreslit případné zisky budov a cest. Snaží se je tak rozmístit a propojit, aby mohli návštěvníci parku od vchodu projít všechny zajímavé výběhy.
Ta poslední kostka, která leží nevybraná, ale nezůstane zapomenutá. Jakmile mají všichni zaznamenané své příjmy, každý si vyhodnotí ikony z té poslední společně. Jednotliví hráči tak označí neočekávaný zisk opět na svých mapkách s pomocí kroužku v jednom z volných políček.
Ale kostky tu nejsou pouze pro své ikony, protože hráči si nemohou provádět jen tak co se jim zachce. Od začínajícího hráče postupně umísí své kostky na společný herní plán a zvolí si tak jednu z dostupných aktivit. Mezi ně patří zisk dalších zdrojů, výstavba, ale především to, na co všichni čekají – stvoření dinosaurů. Za tímto účelem utratí DNA, postaví výběh a jako důsledek svého vědeckého úspěchu zaznamenají nadšení návštěvní. Současně ale každý dinosaurus přinese také bod ohrožení, na který by tvůrce parku měl být připravený.
Poslední fází každé sezóny je správa parku, kterým opět hráči postupně prochází společně. A tato část kola má hned pět fází, které začnou příjmy. Za suvenýry, atrakce i občerstvení získají finance či nadšení návštěvníků. Své služby také nabídnou specialisté, kteří nabízí svoje dovednosti a hráči tak mohou získat spoustu drobných výhod, jako jsou třeba nové cesty nebo kostky.
Pak už mohou hráči pozvat do svého parku návštěvníky a uspořádat prohlídku. Po cestách se prochází mezi jednotlivými pavilony a získají tak nové body nadšení za budovy, které právě do trasy nově zařadili.
Čím více nadšení, tím větší příjem z parku na konci této fáze plyne. A právě tyto zisky by měly pokrýt ztráty. Na hráče se řítí katastrofy, které si sami volí. Mohou jim ale také utéct dinosauři z výběhů a ohrožovat návštěvníky. Těch momentů, které mohou nastat, je řada.
Po třech dlouhých kolech plných házení kostkami a zapisování do bločků je park postaven. Na listu parku si najdou hráči bodovací tabulku a postupně do každého řádku zapíšou hodnotu svého snažení podle zadaných podmínek. Body přinesou dinosauři, budovy, orientace parku i nadšení, ale přijdou také o nějaké ty body za ztráty. V celkovém součtu se raduje ten, kdo má bodů za park nejvíce.
Ostrov dinosaurů je hra plná možností, akcí a pořád se v ní něco děje. I když její téma a grafika může vyvolávat pocit jednoduché dětské hry, opak je pravdou. Tohle je opravdu velmi komplexní zábava točící se kolem pečlivého plánování.
Těch psaní a věcí, o kterých musíte mít přehled, je opravdu pořádná porce. S největší pravděpodobností budete potřebovat jednu partii, abyste se do všeho dostali. Ale pak vás zase překvapí, jak jsou všechny mechanismy a políčka propojené a celkově tvoří opravdu tematicky kompaktní a zajímavý zážitek.
Hra je ze všech stran taktická a přemýšlivá. Je to evidentní už při rozebírání kostek, kdy nastává zajímavá situace. Začínající hráč má sice výhodu v první části výběru, ale jakmile mají všichni jednu kostku, pořadí se otočí, aby neměl někdo výhodu. Ale tím to nekončí, protože i dále jsou stěžejní rozhodnutí hráčů, a ačkoliv jsou v partii přítomné kostky, je vše striktní.
Ačkoliv dinosauři jsou na kartičkách stejní, jednotlivé partie se od sebe výrazně odlišují. Může za to nabídka budov a specialistů, jejichž kombinace je pokaždé jiná. Je to především o budovách, které hráči staví na svém plánu a mohou tak vítat návštěvníky a sbírat jejich nadšení.
Je krásné, že stěžejním zdrojem pro vítězství nejsou bezejmenné body, ale nadšení návštěvníků parku. Je vidět, že tvůrcům na hře záleželo a chtěli do ní zanést vše zajímavé. Díky tomu je ale opravdu velkolepá. V partii totiž opravdu máte pocit, že připravujete výběhy dinsaurům a děláte vše, co k tomu patří.
No ale přes to všechno se celý děj křížkování dokáže vměstnat do pětačtyřiceti minut. A kvůli komplexnosti hra schytá trochu nepříjemných mínusů, pokud se do ní pustíte ve vyšším počtu. To proto, že hráči mají často hodně o čem přemýšlet a k tomu ještě musí svoji volbu zakreslit.
Ostrov dinosaurů je zatím nejvýraznější hrou, ve které hodíte kostkami a poté zapíšete své výsledky. Toho psaní je tu totiž mnohem víc a většina ho vůbec nesouvisí s náhodným házením. Bločky si připravují své vlastní mechaniky, které na začátku sice pohání příjmy, ale partie jsou mnohem delší a plné zajímavých možností, jak se realizovat.
+ psaní kombinované s plánem a kartami
+ kostky jsou jen malou částí celku
+ moc pěkně zpracované téma
+ variabilita
= delší křivka učení