Pamatujete na chvíli, kdy se za námi zavřel náš jediný vstup a současně únik? Na moment, kdy před námi zbývala už jen vyhlídka na temnou propast a mosty kolem ní. Tak si na ni vzpomeňte, protože to je jediná světlá myšlenka na svět, který jsme zanechali tam venku. Upřete se k ní a doufejte, že tohle není konec!
Původně za trpaslíky se na návštěvu vydáme v karetní hře Pán prstenů, která skýtá jedinečnou možnost prožít všechna dobrodružství ze světa J.R.R. Tolkiena a to v kooperativním hávu. Hru vytvořila firma Fantasy Flight Games a jedná se o dítko autora Nate Frenche (z roku 2011) a českou verzi pro nás připravil ADC Blackfire. A to všechno platí i pro krabičku Pán prstenů: Khazad-Dům.
Malá čtvercová krabička s trojicí postav ve velké trpasličí síni s náznakem stínu a ohně za nimi. Balrog. Ale na nás čeká na začátku výrazně menší nebezpečí. To skýtá balík 165 karet a to hned čtyř druhů. Jsou tu dva noví hrdinové, trpaslíci Dvalin a Bifur. Každý má samozřejmě svoje speciální dovednosti a oba nabízí zajímavé možnosti pro doplnění taktiky a hráčských balíčků. K nim patři také malá hromádka hráčských karet připravených do každého balíčku, kterých je 33.
Největší prostor zabírají karty setkání, kterých je rovnou 117 a na jejich zadní straně na nás kouká klasické ohnivé Sauronovo oko. A mezi nimi nejen noví nepřátelé, ale také lokace a karty zrady. Zbývajících třináct karet představují oboustranné karty úkolů.
Připomeňme si ale krátce, jak se vlastně taková partie Pána prstenů hraje. Hráči prochází několik lokací v pevně daném pořadí. Tam se musí vypořádat nejen s nepřáteli, ale především s hledáním stop k dalšímu pokroku. Všechno to je ale důsledkem správného sestavování hráčských balíčků už před samotným dobrodružstvím. Všichni spolupracují na společném úkolu, ale především si musí dát pozor na narůstající hrozbu. Vítězstvím je postup do dalšího dobrodružství.
Je jasné, že celková skladba karet pro hráčské balíčky je zaměřena na trpasličí balíčky, čímž dále obohacuje tuto část dobrodružství. Tím dává možnosti k sestavování balíčku právě fanouškům této rasy, kteří budou využívat klíčové slovo Trpaslík. Centrem je pochopitelně také bojové zaměření, které k těmto vzrůstem malým postavám patří.
V nabídce jsou hned tři nové scénáře, které dají hráčům pořádně zabrat. Současně ale zůstávají rozumně nastavené a vyvážené, takže je možné se s nimi popasovat. Hráči už tu ale potřebují mnohem lepší schopnosti sestavování správně provázaného balíčku a jeho dobré používání v průběhu partie. To ale neplatí pro závěrečný scénář Sedmé podlaží, který dle našeho pocitu je opravdu hodně o štěstí.
Hra sleduje povědomý děj, ale okolnosti, které vás zavedou do trpasličí pevnosti, jsou jiné. To vlastně ale nevadí, protože příběh tu stále je a je důležitý pro celkový dojem. Nejlepším scénářem je druhý s názvem Do jámy.
Se zaměřením na trpaslíky souvisí ale také jediná zásadní výtka. Pokud chcete hrát za jiné postavy, nedostanete příliš nových karet pro vlastní balíčky. To ale neznamená, že byste nezískali nové nepřátele a příběhy, takže přestože někdo si může připadat mírně ošizený, ve výsledku je i tak rozšíření naprosto funkční.
Tato krabička slouží jako vstupní brána do cyklu Dwarrowdelf, který se skládá z řady menších rozšiřujících krabiček. Ty posouvají příběh zase o kousek dál. A jako takový je Khazad-Dům velmi dobrým velkým rozšířením, které ale má svoje zásadní nedostatky.
+ solidní scénáře
+ výborně rozpracovaná rasa trpaslíků s úzce propojenými kartami
+ stále velmi napínavé
- jeden scénář hodně zaměřen na štěstí
- jen 33 karet pro hráče
- většina z rozšiřujících karet je výrazně zaměřena na trpaslíky