V pralese je rušno. Místní barevné žáby pořádají orientační běh po leknínech. Na závod se přišly podívat nejen všechny jejich kamarádky, ale z celé Amazonie se sem slétli barevní ptáci, kteří nyní na stromech vytváří opravdu úctyhodnou kulisu.Čtyři rody barevných žabek se utkají v běhu po leknínech, ale se zavázanýma očima. Jejich spoluhráč ze břehu je bude navigovat, takže se můžeme těšit na spoustu karambolů a pádů do vody. Přesně proto je tento orientační běh tak oblíbený.
Nyní je ale na čase oblíbit si něco úplně jiného – deskovou hru Ponder vydanou švédskou společností Mindtwister. Jedná se už o druhou hru, kterou od tohoto výrobce testujeme, prvním bylo skvělé tyčinkové Repello (recenze). Všechno je to ale možné jen díky tomu, že se hra Ponder dočkala české lokalizace v rukou společnosti Piatnik. Za tvorbou hry stojí autorka Isabel Holmberg, zpracování pak bylo týmovou prací celé společnosti.
A tomu také odpovídá vzhled hry. Z víka na vás vykoukne zakulacená žabka, která působí legračně a navozuje dojem, že s ní musí být legrace. Ovšem ještě lepší dojem získáte, když jí na chvilku dovolíte uskočit a podíváte se, co se ukrývá pod ní. Krabice samotná je velice důmyslně rozvržená, takže každá komponenta má své přesné místo.
Uvnitř tak najdete složený herní plán, který představuje malý rybníček. Lahodně pak vypadají obě plastové součásti – krásné žužlavé zelené lekníny a především figurky žabek ve čtyřech barvách – oranžové, žluté, modré a červené. Zelená byla chytře vyřazena, protože by příliš splývala s barvou leknínů. Naštěstí oranžová a červená jsou od sebe snadno odlišitelné i v horších světelných podmínkách.
V podstatě by se zdálo, že tím by mohl být výčet zakončený, stačí postavit žabky na jejich startovní pozice v rozích plánu a začít, ale to není pravda. Ještě nám totiž chybí ke štěstí karty, kterými budete svoje svěřenkyně ovládat při jejich cestě napříč rybníčkem. Samozřejmě nesmí chybět ani pravidla, která mají stejný rozměr jako krabice, ovšem jsou sepsaná pouze na jednom oboustranném listu. Z toho je jasné, že Ponder nebude žádná záludná hra.
Základem přípravy samozřejmě je rozebrání barevných žabek. Každý tým dostane jeden hráč a postaví si jej na svůj startovní břeh. Každé hnízdo je označeno jednou barvou pro konkrétní tým a má kolem sebe také vlaječky s čárou další barvy – to je cílová čára pro některého z vašich soupeřů. Z toho vyplývá také váš úkol – přepravit všechny svoje žáby na druhou stranu rybníka za cílovou čáru jako první.
Každý z hráčů ve svojí barvě dostane také balíček čtvercových karet, které určují směr, jímž se mohou žabky v daném kole pohybovat. Ty zamíchají a položí je na místo, které je pro ně vyhrazené na herním plánu obrázkem vzhůru. Nyní je třeba připravit na závod už jen samotnou hladinu, na které bude celé klání probíhat. Rozložíte tedy lekníny do počátečního rozestavení – na políčka se zelenými puntíky.
Ještě před startovním výstřelem ale hráči musí určit toho z nich, kdo bude začínat. K tomu velice neobvykle využijete samotné figurky žabek, kterými si hodíte jako kostkami. Jsou tři možnosti, jak může takový hod skončit – žabka skončí na zádech (na boku), na bříšku nebo se před vámi pěkně posadí. Největší úspěch je zcela logicky to poslední, tedy pokud se vám žabka posadí. Takový hráč rovnou začíná partii.
První pohybová karta je vidět a podle ní také hráč může posunovat některou ze svých žabek po leknínech na vodě. Tyto barevné žabky se totiž vody bojí a neumí plavat! Nejdříve si ale může připravit cestu, zvedout jeden leknín, se kterým právě jedna z jeho žabek sousedí a položit jej kamkoliv na herní plán.
Teprve teď následuje samotné skákání s žábou. Z její současné pozice s ní můžete posunout pouze ve směrech, které vám povoluje horní karta vašeho balíčku. Na výběr je tedy buď pohyb přímý, diagonální, nebo všemi směry. Pak ještě může žabka mít málo sil, tak může přeskočit pouze o jeden leknín dál, nebo ji rozptylují poletující mouchy a nemůže se hýbat vůbec.
Pohyb samozřejmě můžete provést pouze v případě, že vám ve směru leží všechny potřebné lekníny. S výjimkou jedné unavené pohybové kartičky můžete s žabkou pohybovat tak daleko v jednom směru, jak vám lekníny nebo herní plán dovolí.
Jenže místa je málo, takže na sebe velmi často narazí žabky soupeřů a v takovém případě dochází na místě setkání k souboji. Nyní stejně jako na začátku partie rozhodne hod žabkou, který provede napadený hráč. Pokud se mu podaří přistát na nohách, jeho žába útok ustála, nic se ji nestalo a ještě za odměnu zaujme leknín útočníka, která musí o políčko ustoupit. Pokud žabka dopadne při hodu na bok, sice prohrála, ale má ještě štěstí, protože se stačí stáhnout o jeden leknín zpátky. Nejhorší situace pro obránce je v případě, že dopadne na nos (břicho) – v takovém případě spadla do vody a záchranáři ji museli vytáhnout na břeh. Taková závodnice musí začít svoji cestu opět od začátku ze startu.
Na konci svého tahu odložíte horní pohybovou kartičku a odkryjete tím další v pořadí. Takto se hráči střídají v tazích tak dlouho, dokud se některému z nich nepodaří přepravit svoje žáby za cílovou čáru. V tu chvíli jeho tým vítězí.
Ponder je pěknou a jednoduchou hrou pro děti. Je založený na podobném principu, jako další žabí hry Frog Rush (recenze) a Hop! (recenze), tedy na přemístění žabek z jedné strany na druhou. Jenže tentokrát se ve hře neobjeví lávky, ani čáp, ale o všem rozhodují karty a přemisťování leknínů.
Náhodu v Ponderu zastupuje balíček karet, který vás omezuje v pohybu. Na druhou stranu většinu času máte na výběr z pohybu třemi žabkami, takže si obvykle bez problémů vyberete. Navíc pokud to nejde a váš leknín zůstane opuštěný na svém místě, může vaše žabka pádlovat směrem k nejbližší skupince leknínů.
Nejdůležitější z hlediska strategie je ale přemisťování leknínů. Žáby si mohou navzájem vypomáhat, takže leknín od jedné můžete umístit k druhé a připravit si tak cestu k vítězství. Právě cesty vyžadují také dobrou představivost, protože musíte vidět jasně trasu, kudy potřebujete, aby cesta vedla.
Aby hra nebyla neustále pouze o poskakování sem a tam, ozvláštňují ji souboje. Těmi lze zdárně zvrátit vývoj. Na soubojích je kouzelné, že se řeší tím magickým hodem žabkou. Někomu to může připadat trochu zvláštní, ale funguje to pěkně, ačkoliv se připravte, že vaše svěřenkyně budou často přistávat na nose.
Pokud něčím Ponder opravdu vyniká, pak je to zpracování. Žabky jsou pěkně kulaté a roztomilé, lekníny jsou krásně zelené a průhledné. Všechno je vyrobeno z takového gumového plastu, který je příjemný na dotek. Hra samotná po rozestavení vypadá opravdu pěkně a dětem se bude moc líbit.
Ponder je jednoduchou rodinnou zábavou, která v sobě kombinuje strategii a logiku s nutností mít trochu štěstí. Ať už při hodech žabkou nebo při míchání balíčku pohybových karet tak, aby vám přišly možnosti v tu nejlepší chvíli. Samozřejmě si lze hru upravit a hrát třeba s odkrytými kartami na kolo dopředu, aby mohli hráči lépe plánovat. Každopádně žabky nezklamou a přinesou do rodiny smích a zábavu.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Isabel Holmberg |
Vydavatel | Carrom Art, Mindtwister AB, Mindtwister USA, Piatnik |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 7 and up |
Kategorie | Animals, Children's Game, Racing |
Mechanismy | Hand Management |
Rodina | Animals: Frogs / Toads |
Alternativní názvy | Kernouille |
Více o hře.
+ elegantní balení
+ pěkné zpracování
+ házení žábami
+ možnosti vám omezují karty
- vliv náhodného zamíchání balíčku
- souboje rozhoduje hod žábou