Na hodinách odbíjí jedenáct a Popelka stále sedí doma. Někdo jí totiž ukryl šaty, střevíčky a kočár tu ještě také není. Už si ani nedělá naději, že by mohla ještě na ples dorazit, a dokonce třeba uvidět prince.
Je tedy jasné, že Popelka ve stejnojmenné hře potřebuje pomoc. Do této situace hlavní hrdinku dostal tvůrce hry Meelis Looveer, který ji připravil pro firmu Granna. No a díky tomu se v roce 2020 podívá i na pulty českých obchodů s logem české firmy Pygmalino.
Nízká čtvercová krabička už hráče rovnou představí hlavní hrdince Popelce, která už na sobě má šaty, nedaleko běhá myška a leží dýně. Znalí už ví, co by mělo přijít. Jenže tenhle výjev je zatím spíš v rovině přání, protože hráči uvnitř boxu najdou herní desku představující hodiny. Zezadu je podepřou stojánkem a výsledek položí do dna krabice, takže je na první pohled přehledně vidět, kolik hodin je. Celý příběh začíná s ručičkou na dvanáctce. Z celkových 24 destiček jich vytřídí dvanáct základních a rozloží je do plánu tři krát čtyři.
Začínající hráč obdrží kartonovou figurku Popelky se stojánkem a partii zahájí prvním hodem kostkou. Výsledná ikona naznačí, co může hráč na tahu provést. Vždy to znamená šanci podívat se na některou kartičku. Ikona kotlíku a kouzelné hůlky představuje průzkum. V prvním případě se na obsah kartičky může podívat pouze aktivní hráč, zatímco čarodějnická hůlka odhalí obrázek všem zúčastněným.
Hráči by si měli snažit všechno co nejlépe vštípit do paměti, protože jakmile někomu z nich padne symbol přesýpacích hodin, musí se pokusit najít dvojici stejných obrázků. Sám si nejdříve vybere jednu a k ní potom zkusí najít druhou. Při tom mu s hledáním mohou pomoci spoluhráči. Tuto druhou si ale může prohlédnout pouze on.
Ať už uspěl nebo ne, vždy se po této akci posune ručička o jednu hodinu kupředu. Potom je na řadě další hráč, který opět hodí kostkou a zařídí se podle výsledku. Čas tiká a hráči potřebují najít všech šest dvojic včas. Pouze, pokud se jim to podaří, než hodiny znovu ukážou dvanáct, pak uspěli a Popelka dorazila na ples včas.
Popelka je magickou variací na pexeso, ke kterému přidává kostku, ale především spolupráci. Hráči sice mají většinu informací veřejných a společných, ale čas od času se identitu některé destičky dozví pouze jeden z nich. Ale to je další důvod k taktice, protože těmto dílkům by se měli hádající hráči vyhnout. Pokud si je pamatují.
Právě paměť je samozřejmě ústředním elementem celého snažení. Protože je ale dílků pouze dvanáct a hráčů obvykle víc, společně si pozici těch několika obrázků zapamatují. Jen potřebují dávku štěstí, aby na kostce padaly správné ikony a nenutily je neustále hádat, dokud nemají dostatečné množství informací. Ale i neúspěch přinese nějaké nové zjištění, takže v této základní verzi není jednoduché neuspět.
Jenže to na partii koukáme ze svého pohledu. Pro děti je všechno jinak, obzvlášť když mohou pomáhat Popelce už od čtyř let. V takovém věku dokážou po několika partiích bojovat s hrou i samy. Potěší i fakt, že v tomhle jednoduchém postupu hrou uplyne potřebný počet kol velmi rychle a na dokončení stačí obvykle patnáct minut.
Pokud by vám ale popisovaná varianta nestačila, asi vám vrtá hlavou těch dalších dvanáct destiček. Ty jsou použité v kouzelnické variantě. Destiček na stole bude rovnou šestnáct, zatímco další čtyři dostanou hráči a položí si je před sebe obrázkem nahoru. Několik speciálních kartiček (přesně čtyři) pro tuto partii nebude použito, ale někde na stole se mezi dílky ukrývají právě ty nové obrázky. Pokud je někdo najde, dílek si ponechá a dostane speciální schopnosti. Každý předmět přináší trochu jinou výhodu, třeba dva tahy nebo šanci nakouknout na některé dílky.
Ale ani tady pravidla nekončí. Protože i s šestnácti destičkami může být pro pokročilé hráče úkol příliš jednoduchý, je v nabídce ještě pokročilá varianta. Ta dokonce předepisuje pořadí, ve kterém je třeba dvojice nacházet.
Hra má nádherné grafické zpracování, které pohádkově vyzařuje pohodu na všechny malé účastníky. Snahy o vypravení Popelky na ples se mohou účastnit i rodiče, ale protože jde o kooperativní hru, neměli by se asi snažit úplně ze všech sil a spíš nechat iniciativu na dětech. Ty mají na paměťové hry obecně talent a velmi je baví.
Popelka je pro děti nejen svým tématem, ale také jednoduchým principem zaručenou dobrou zábavou. Obyčejné pexeso ale znamená snahu o to být lepší. Tentokrát hráče čeká změna, protože všichni účastníci mohou spolupracovat. Popelka je tedy u dětí zaručeným hitem, jehož koupě nebudete litovat.
One Comment