Dnes je na řadě vyučovací hodina, ve které mají studenti na stole nejen knihu, ale také pořádný kulatý kotlík. Ferda je ve škole čar a kouzel teprve třetí den, všechno je pro něj nové. Studenti provádí po chodbách všelijaké vylomeniny, o kterých se mu ještě před několika dny nezdálo. Ale od chvíle, co nasednul na vlak do Bradavic, se všechno změnilo.
Jenže teď jde na hodinu lektvarů, kterou vyučuje obávaný profesor Snape. A Ferda má strach, protože ve škole se o něm povídají různé strašidelné věci. Minulý rok prý prvákům úmyslně poradil špatnou přísadu, protože nedávali pozor. Všem pak naskákali boláky a třída ležela na ošetřovně celý měsíc. Brr..
Když prošel dveřmi do třídy, snažil se vypadat odvážně, jak jen to šlo. Ale jakmile se jeho pohled setkal s profesorovým, zavrávoral a vypadly mu všechny učebnice z ruky na zem. Nakonec se konečně posadil k lavici a pln napětí čekal, co se stane..
My necháme Ferdu čekat a pustíme se do hry, která nás na jednu takovou hodinu opravdovým kouzlem přenese. Jmenuje se Potion Making Practice a pochází z dílny ruského vydavatelství RightGames. Tato hra vyšla už v roce 2005 a jejím autorem je Sergey Machin, my ale máme k dispozici novější verzi z roku 2010 především s grafickými změnami. Právě tuto verzi budeme dál popisovat.
Krabice se snaží vzhledem napodobit knihu a ačkoliv se jí to nedaří tak dobře, jako třeba Kufru (recenze) nebo Guinessově knize rekordů (recenze), nakonec vás stejně nějaká ta alchymistická kouzla naučí.
V šuplíku, který tvoří hnědá krabička v kombinaci s bílou zasouvací přihrádkou, najdete složená pravidla sepsaná na jednom listu A4, názornou ukázku partie na formátu A5 a pak ještě další dva poloviční lístky, které slouží jako počítadla bodů pro jednotky a desítky.
Na druhé straně počítadla najdete vyjmenované a propojené všechny elixíry, prášky a nápoje, které v alchymistickém světě vůbec mohou existovat. Reklamu na další hry RightGames – Evolution: Origin of Species (recenze) a Kingdoms of Crusaders (recenze) odložíme stranou a konečně se tak dostaneme k opravdovému obsahu krabičky.
Ten začne jednoduše s barevnými figurkami ve tvaru špičatých čepiček. Pro každého ze soupeřů najdete právě dva kusy – jeden bude ukazovat první desítky, druhý pak jednotky. Zbytek součástek už zůstává na balíčku 75 karet.
Rozložením je jich většina stejná. Každá karta má právě dva účinky a hodnoty. První z nich je element, kterým může posloužit jako základ jiného kouzla. Druhou částí je magická formule, která vám dává návod k vytvoření nějakého elixíru. V levé části jsou uvedené všechny potřebné ingredience, v pravé jejich výsledek a úplně v rohu bodová hodnota karty dokončení formule. V některých případech jsou však karty kromě elementů použitelné za jednorázovým akčním účelem. Jsou zde tři taková základní kouzla, která alchymisté ovládají a o nichž si podrobněji povíme později.
Pro začátek každé partie stačí položit na stůl dvě skórovací tabulky, vybrat si barvu figurek a umístit je na začátek trasy na obou z nich. Balíček všech karet důkladně zamíchejte a každý z hráčů dostane do ruky právě čtyři karty. Další čtveřice začne hru vyložená obrázky nahoru na stole. To je vaše nabídka elementů, ze které můžete jednotlivé prvky používat pro svoje magické triky.
V průběhu vašeho tahu na vás čekají dva úkoly. Nejdříve si doberete jednu kartu z balíčku a přidáte si ji ke svým ostatním receptům. Elementy, které držíte v ruce, představují jen nezpracované základy, které nejdříve musí najít svoji cestu mezi připravené látky – na stůl. Oproti tomu recepty na kartách můžete kdykoliv využít.
Druhá fáze tahu je zcela pochopitelně o hraní karet. Konkrétně jedné, kterou můžete zahrát dvěma způsoby. Základní možností je vyložení karty do společné zásoby látek. Můžete tak získat i jeden vítězný bod ve chvíli, kdy zahrajete prvek, který se na stole vůbec nenachází. V opačném případě přiložíte kartu k ostatním stejným látkám a váš tah končí.
S jakoukoliv kartou v ruce se můžete ale rozhodnout i pro druhou možnost, tedy vytvoření nějakého elixíru. Jednoduše vyložíte kartu s receptem před sebe a vezmete si ze společné zásoby látek karty, které k jeho namíchání potřebujete. A právě tady je první háček, protože často potřebné prvky uprostřed prostě nejsou a vy si musíte elementy na svůj elixír nejdřív pečlivě připravit.
Za úspěšně dokončenou magickou formuli dostanete odměnu v podobě vítězných bodů. Ty jsou uvedené na každé takové kartě v pravém horním rohu. Celou skupinku karet pak necháte ležet před sebou – karty ingrediencí částečně překrývají recept tak, aby všichni snadno viděli, jaké elixíry jste už namíchali.
To ale není všechno. Některé pokročilé vzorce po vás chtějí jako vstupní prvky nejen základní suroviny, ale dokonce třeba nějaký prášek a elixír z jiného receptu. Za tímto účelem můžete využít dokončené karty ležící nejen před vámi, ale i před ostatními protivníky. Ty to až tak mrzet nebude, protože vítězné body za ně již získali. Tím se hra postupně mění, jako je možné sestavovat stále pokročilejší kouzla.
Tah hráče většinou po odehrání jedné karty končí. Jedinou výjimkou jsou kouzla, která můžete získat dobráním z hromádky. Můžete se rozhodnout je vyložit do společné zásoby jako normální ingredienci nebo je zahrát pro jejich akční schopnost. Tím vám mohou umožnit zničit jeden z již připravených elixírů a vzít si některou z jeho složek (kouzlo rozkladu), změnit některý recept na jiný (kouzlo transformace).
Partie končí ve chvíli, kdy vyprázdníte dobírací balíček. V takové chvíli už si pouze všichni soupeři zkontrolují svoje bodové zisky. Kdo dorazil nejdál a získal nejvíce bodů za praktikování magie, se stává vítězem a nejlepším studentem lektvarů.
Potion Making: Practice je kombinační hrou, ve které se nesnažíte sbírat karty. Místo toho leží před hráči , kteří je mají všichni na dosah. To je příčinou mnoha situací, kdy vám protivníci vyfouknou potřebnou kartu nebo naopak. Připravit si pozici příliš nejde a musíte jen doufat, že vám ostatní vyloženou esenci neseberou.
Při míchání lektvarů budete potřebovat kromě základních ingrediencí také některé už vzniklé elixíry. Díky tomu vás mohou karty dovést i k vyššímu bodovému zisku, než je na nich napsaný. K tomu ale potřebujete nutně znát rozložení receptů v balíčku. A to v prvních partiích asi není příliš reálné.
Dvaasedmdesát karet má obojí účel a záleží pouze na vás, kterým způsobem je použijete. Díky tomu je hra variabilní, ale především není tolik závislá na náhodě. Nemusíte se spoléhat na to, že vám přijdou úkoly nebo suroviny. Prostě použijete to, co se vám lépe hodí.
Je znát, že se jedná o druhou edici hry, která už má vychytané drobné mouchy. Grafika je pěkná, ačkoliv nejsou horní a spodní část od sebe nijak vizuálně oddělené, přesto se v symbolech zorientujete. Ke čtení názvů angličtinu nepotřebujete a akčních karet je pouze omezený počet druhů, takže ty se naučíte používat.
Partie jsou rychlé a odvíjejí se od toho, jak hráči rychle točí balíček a plní úkoly. S rychlejšími a zkušenějšími účastníky se v pohodě dostanete na časovou hranici třiceti minut, někdy se hra protáhne maximálně o dalších patnáct. Přitom ale zůstává zábavná ve všech počtech – zatímco ve dvou je více taktická, ale musíte hodně pracovat s vlastními kartami, ve více hráčích se můžete spoléhat i na ostatní a jejich míchací schopnosti.
Taktika zde sice má svoje místo, ale nemůže vás sama o sobě dovést k cíli. Právě proto je hra vhodná i pro méně přemýšlivé hráče a rodinné hraní. Zábava je to nenáročná a přitom poměrně odpočinková.
Krabička sice i tentokrát dostačuje, ale kvůli předělu uprostřed se mnoho komponent nevejde přímo dovnitř a tak trochu pluje mezi dnem a tenkým obalem. Naštěstí víko, do kterého se bílá část zasunuje, má otvor pouze z jedné strany, takže nehrozí, že by vám komponenty vyjely tou druhou ven, i když jsou volné.
Potion Making: Practice je nenáročná hra, ve které budete z ingrediencí vytvářet různé magické sloučeniny. K tomu potřebujete především správně využívat karty, které dostanete do ruky. Včas musíte rozpoznat, kterých se můžete zbavit a které je třeba si ponechat jako recepty.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Sergey Machin |
Vydavatel | G3, Hobby World, Rightgames RBG SIA, Stolitsa Design Group |
Rok vydání | 2005 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 40 |
Minimální věk | 0 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (13 voters) |
Kategorie | Card Game, Fantasy |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection |
Rozšíření | Potion-Making: Guild Of Alchemists, Potion-Making: University Course |
Rodina | Components: Multi-Use Cards, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Alchemy |
Alternativní názvy | Szkoła alchemii, Zelyevarenye, Зельеварение, Кулинариум |
Více o hře.
+ jednoduchá hra o kombinovaní karet
+ akční karty umožňují interakci
+ používání vzniklých nápojů jako nových přísad
+ dvojí použití každé karty (jako suroviny i jako receptu)
+ společná nabídka na stole
- nepříliš vhodné dvě desky pro sledování bodů