Byl jednou jeden kluk a jmenoval se Pavel. Strašně nerad chodil k holiči, takže jeho maminka mu musela vždycky vymyslet nějakou chytrou záminku nebo odměnu. Blížilo se léto a Pavlovi se zase konečky vlasů začaly kudrnatit na ramenech. Už sám moc dobře věděl, že to je znamení, že bude muset brzy k holiči, ale sám se o to nehlásil.
Věděl, že příští týden má v kině premiéru třetí díl jeho oblíbeného filmu Transformers. A proto tiše čekal a doufal, že maminka ho neobjedná dřív. Tak k Pavlovu štěstí byla velice zaneprázdněná přípravou vysvědčení pro svoje žáky, byla totiž učitelka. A tak se Pavel mohl zaradovat, když konečně na svém kalendáři četl datum 27. června.
S radostí běžel mamince a oznámil jí, že má už moc dlouhé vlasy a že by asi měl jít k holiči. Maminka se strašně divila, že chlapec přišel sám. Ale jakmile přišla do obýváku a sedla si do oblíbeného křesla, pochopila, kam ten její rošťák svojí připomínkou směřoval. Na stolku totiž ležel malý plakát s obrázkem a velkým kovovým nápisem Transformers.
„Ten rošťák,“ pomyslela si maminka s úsměvem a objednala synka k holiči, kam Pavlík rád šel. Za odměnu bude moci jít do kina na film, který tak dlouho nedočkavě vyhlížel…
Každé dítě rádo vypráví příběhy. Jenže takové vypravování je tak trochu umění a zahrnuje pořádnou dávku fantazie. Děti se v ní musí trénovat odmalička, aby jejich vypravování neobsahovalo jen krátké oznamovací věty. Jedním ze způsobů je vypravování děje knížek, ale který z malých školáků dnes vymění knížku za počítač? Samozřejmě i filmy se dají vyprávět, ale to je už mnohem jednodušší na slovní zásobu, protože vám pomáhají obrázky vryté do paměti.
A pak tu jsou hry, které mohou povzbudit fantazii a rozvíjet dětskou slovní zásobu. Právě takovou legráckou je hra Povím ti mami z řady pro nejmenší. Výrobcem je polská společnost Alexander, jejíž hry do češtiny překládá pražská firma Pexi.
Naše redakce má konkrétně druhý díl této úspěšné krabice, který nese název Povím ti mami 2. Už z názvu lze snadno určit, že hra je určená pro ty opravdu nejmenší hráče a jedná se spíše o didaktickou pomůcku. A protože v názvu není slůvko „tati“, asi má i naznačit, že se jedná ještě o dobu, kdy je maminka s dítětem sama na mateřské či rodičovské dovolené.
Druhý díl s novými obrázky a příběhy je novinka, která zapadá do roku 2011. Ukrývá se v malé krabičce se Sovou moudrou hlavou na obalu. Ta tuto hru doporučuje pro děti už od tří let. Po zvednutí klasicky zasunovacího horního víka by starší děti byly zklamané, ale menší budou z hromádky obrázků radostí bez sebe.
Když si je dobře prohlédneme, zjistíme, že jsou oboustranné a v pravém horním rohu mají vždy nějaký grafický symbol, ať už kroužek, trojúhelník nebo čtvereček. Pomocí těchto ikon jsou od sebe jednotlivé sady odlišené.
Obrázky totiž vypráví na dvaceti destičkách hned deset různých příběhů, dohromady tak najdete v krabici celkem čtyřicet obrázků. Kromě nich se pak ukrývá pod víkem už jen malinkatý návod k použití, jehož největší část zabírají správná řešení pořadí obrázků.
Na začátku hry, která je určena pouze pro jedno dítě a nenajdete v něm tedy žádné soupeření, je třeba rozložit všech dvacet silných kartonových kartiček na stůl. Dítě si jednu z nich náhodně nebo podle svého uvážení vybere.
Nyní je jeho úkolem najít k obrázku všechny tři zbývající tak, aby mohlo sestavit příběh. Musí však hledat po jednom obrázku a nejdříve správně určit, kam nový obrázek přiložit, jestli za ten, který už má nebo před něj. Zde je důležité, že v dětech obrázky trénují vnímání časové linie a návaznosti jednotlivých činností. Například u chlapce nafukujícího balónek patří obrázky v pořadí jak balónek roste, až nakonec praskne.
Důležité je (jak již je jasné z názvu), aby dítě hledání a umisťování obrázků zdůvodňovalo rodiči. Na závěr pak je zásadní celý příběh odvyprávět, ideálně nejen s pomocí obrázků. Rodič by měl dítě povzbuzovat, aby mu povědělo něco navíc o aktérech příběhu. Jak se chlapec jmenuje, co je za roční období a proč zrovna pouští vlaštovky. Potřebuje k tomu kamarády? Kde asi jsou, když nejsou na obrázku? Vhodným kladením otázek můžete rozvinout příběh do košatých rozměrů, jako byl třeba ten náš v úvodu recenze.
Při vyhledávání dítěti pomáhají grafické symboly v pravém horním rohu. Každá sada čtyř obrázků, které patří k sobě, sdílí jednu z barevných ikon. Ty jsou na bílém pozadí pěkně viditelné. Hledání však znesnadňuje fakt, že jsou destičky oboustranné. Dítě tak nemusí na rozloženém stole klidně nalézt ani jeden z hledaných obrázků.
Pak existují dvě varianty – buď se podívá na druhou stranu obrázku, který má před sebou a hledá tento symbol, protože kartičky jsou párované stejně. Nebo prostě rodič (nebo dítě samo) otočí všechny kartičky na stole vzhůru nohama, aby dítě mohlo pokračovat v hledání.
Vzhledem k existenci deseti příběhů kartičky dítě na chvíli zabaví, navíc pak může pokračovat v rozvíjení již vymyšlených příběhů. Samozřejmě lze také jednotlivé příběhy pospojovat do větších celků třeba podle ročních období.
Dítě může ale také hledat na kartičkách podobnosti nebo je využívat úplně jinak dle vlastní fantazie. Obrázky samotné jsou pěkně kreslené a přitom jsou stále jednoduché, takže je snadné určit, co přesně mají zobrazovat.
Kartičky jsou opravdu pevné a děti je snadno neohnou. U hry pro takto malé děti se jedná o velice důležitou vlastnost. Balení je jednoduché a stačí v krabici jeden výklenek, do kterého všechny kartičky krásně zapadnou.
Povím Ti mami 2 je výbornou hrou pro malé děti kolem tří let věku, kterým poskytuje skvělou příležitost procvičit si svoji fantazii a vyprávěcí schopnosti. Díky jednoduchým kresbám a oboustranným kartičkám je bude hra bavit a s pomocí rodičů lze vymyslet i nějaké jiné varianty, jak kartičky později využít. Ačkoliv se v podstatě nejedná o hru, je Povím Ti mami velice šikovnou hračkou pro děti.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, které ještě nezačaly svoji školní docházku, můžete bez obav k hodnocení přičíst 30% za dětský pohled.
+ kvalitní destičky
+ trénuje představivost u dětí
+ podporuje vyprávění
+ přehledné ilustrace
+ cena
- pouze pro děti do začátku školní docházky
Koupili jsme v obchodě hru Povím ti, mami 2. Pokud to je teda návaznost na Povím ti mami 1, tak to potom tedy chápu jinak bych si nedovedla vysvětlit, že je tam několik kartiček chybějících do příběhu 🙂