Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Power Grid Recharged – aneb Vysoké napětí se vrací

power-grid-recharged-01

Napětí je stále velmi vysoké. Naše rozvodné sítě se ale v následujících letech budou třást před odběrem všech těch blížících se elektromobilů. Není tedy od věci zopakovat si základy jejich budování a trochu natrénovat na ne příliš zářnou budoucnost.

Oblíbený designér deskových her Friedemann Friese připravil novou verzi populární (a možná své vůbec nejlepší) strategické hry Power Grid. Ta v původní podobě vyšla zásluhou společnosti Albi i v českém jazyce jako Vysoké napětí. Teď se dostává na trh výroční edice Power Grid Recharged a to u příležitosti patnácti let od vydání první edice! Jedná se při tom už o druhou revizi, přičemž první dostala přízvisko Deluxe a vyšla před pěti lety, tedy k minulému výročí. Tuto anglickou verzi vydává 2F Spiele a distribuuje Esdevium Games.

Jak celá partie Vysokého napětí probíhá? Vše se odehrává na mapě světa a ve městech propojených sítí energetických tunelů. V partii jde ale hlavně o suroviny potřebné pro výrobu elektřiny, které hráči získávají ze společné nabídky a cena stoupá s poptávkou. V aukci hráči ale také chytrým způsobem získávají elektrárny, které si vykládají před sebe. Především jde ale o propojování měst, za které je třeba platit. První dům ve městě je levný, ale jak jich přibývá, náklady opět rostou. Na konci kola hráči dostanou finance, za které mohou nakupovat další elektrárny, jejichž efektivita se postupně zlepšuje. To všechno probíhá po několik kol až do momentu, kdy jeden z hráčů postaví předepsaný počet domů.

power-grid-recharged-04

Na víku je stejný obrázek a box odlišuje pouze štítek odkazující na Recharged edici. Prvního rozdílu si nevšimnete ani při pohledu na mapu, protože tady jsou opět města z Německa a USA. To je vcelku tradiční sestava. Ačkoliv například v české lokalizované verzi byly mapy Německa a Střední Evropy. Původní verze z roku 2004 zase obsahovala mapu Spojených států v kombinaci s Německem, tedy stejnou dvojici.

Ale podívejte se ještě jednou. V levém spodním rohu mapy USA najdete dvě nová políčka, přičemž to větší je určené na uhlí. Každý spotřebovaný kousek uhlí se totiž nevrací do společného banku, ale místo toho jej hráči odloží po spotřebování elektrárnou právě sem. Jakmile pak dojde zásoba levných černých kamenů z banku, hráči se musí pro palivo obrátit právě na toto políčko. Zde ale jednotlivé kousky stojí celých osm mincí, což je ohromná částka.

Druhá tabulka nemá přímo herní vliv, ale jedná se pouze o doplňková pravidla, která využijete na začátku každé epochy. S nimi se postupně dostává do hry nejen nová sada elektráren, ale především se mění rozložení surovin. To závisí i na počtu hráčů v partii. Dříve bylo nutné hledat tato čísla na zadní straně pravidel, nově jsou pro to karty, což partii zpříjemňuje.

power-grid-recharged-07

Německo pro změnu zastaví produkci uranu, pokud se úspěšně někomu podaří postavit jadernou elektrárnu. To zohledňuje stávající stav tamějšího trhu s energií, ale jedná se opravdu pouze o drobnou změnu související s mapou. Německo obecně je výrazně klasičtější z hlediska hratelnosti než progresivní USA.

Nové mapy přidávají svá speciální pravidla, která je alespoň mírně odlišují od původní verze. To ale neznamená, že by majitelé původních boxů nemohli použít tato pravidla a hrát se svými krabicemi bez pořízení Recharged edice.

Nová pravidla společná pro obě mapy jsou částečně převzatá z ­již zmiňované Deluxe verze. Prvním z nich je náhodná nabídka elektráren do počátečního obchodu. Tím je začátek partie výrazně variabilnější a více zajímavý. Pak jsou tu ještě povinná startovní města pro pokročilé hráče, kteří si označí každý jedno město na mapě a poté v rámci prvního stavění tato místa musí využít. Při tom ale nejsou povinovaní využít právě to, které sami zvolili.

power-grid-recharged-08

Jsou tu ale také kosmetické změny. V první řadě to je ukazatel pořadí, který má dvě řady, aby si hráči po svém tahu mohli domeček přesunout o řádek níže a naznačit tak, že už mají hotovo. Tou hlavní změnou jsou dva žetony – sleva a aukční kladívko. Druhé jmenované slouží pouze pro označení aktuálně dražené elektrárny, o kterou se hráči perou. To žeton ve tvaru jedničky má zajímavější pravidla. Jím označená nejlevnější elektrárna na začátku kola má startovní cenu sníženou na jedno elektro.

Velmi důležitou novinkou je ale varianta pro dva, která se jmenuje Against the Trust, tedy Proti fondu. Ten do partie dvojice přináší třetí sílu, která pořádně míchá kartami. Její jednoduchá pravidla totiž znamenají, že vždy vybírá ty nejvýhodnější nákupy, staví budovy do měst a hráčům tak obecně výrazně komplikuje konkurenční boj. Díky tomu je ale duel mnohem více soupeřivý. Pokud bychom měli zmínit jednu novinku, kvůli které stojí za to si novou krabici pořídit, pak je to tato (když odmyslíme, že si pravidla pro ni můžete stáhnout na webu).

power-grid-recharged-09

Přiznáme se, že původní verzi Vysokého napětí jsme si zamilovali a vracíme se k ní rádi dodnes. Proto jsme byli opravdu zvědaví, co přinese nová edice. A byli jsme příjemně překvapení. Ačkoliv novinek je poskrovnu, jsou rozhodně krokem k lepšímu a skvělou hru dělají ještě o chloupek lepší. Ono to už ani o moc víc nejde. Vysoké napětí je totiž vymazlená strategická lahůdka, kterou by si měl každý milovník ekonomických her vyzkoušet. A ve své Recharged verzi má ten nejzářivější lesk, který zatím kdy nabídla.

Recenze: Power Grid Recharged – aneb Vysoké napětí se vrací
Power Grid: Recharged je novou edicí, která ale většinu svých novinek kopíruje z desetileté Deluxe edice. Pro majitele této pět let staré krabice tedy není žádný opodstatnitelný (kromě sběratelského) důvod pro koupi nové krabice. Pokud ale vlastníte pouze základní box a hrajete hodně ve dvou, pak je nová Recharged verze hodně lákavá. Power Grid: Recharged vylepšuje, co šlo vylepšit a dává nám téměř perfektní hru.
Klady:

+ drobná nová pravidla
+ varianta pro dva
+ políčko na uhlí pro USA
+ lepší variabilita na začátku partie
+ drobné komponentové vylepšení
Zápory:

- nic výrazně nového
- řada novinek převzata z předchozí edice
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Backpacker – baťůžkář na cestě po kontinentech