Pokud jste otevřeli tento článek, čekáte, že se teď spolu podíváme na další logickou hru s názvem Překlapěč (TipOver) od firmy ThinkFun. Nejspíš si pamatujete hru, kterou jsme od nich již hodnotili, a sice dobrodružství z amazonského pralesa s názvem Přechod přes řeku (River Crossing). Tentokrát se vžijeme do role panáčka, který uvíznul ve skladišti a k východu se může dostat jen pomocí překlápění bedýnek. Země se dotknout nemůže, protože je na ní rozlitá kyselina, které odolají pouze tvrdé materiály beden. Ale než se dostaneme k samotné hře, pojďme se podívat na to, co nás čeká uvnitř krabice.
Než balení otevřeme, všimneme si, že skrze okýnko na vrchní straně na nás kouká hlavní hrdina celé hry – umělohmotný panáček na červené bedýnce. Jedná se o siluetu, která z některých pohledů vypadá až trochu mimozemsky, podobně jako některé úkoly, které po vás budou tvůrci chtít.
Uvnitř krabice najdeme umělohmotnou hrací plochu s mřížkou, na kterou můžeme postavit celkem sedmnáct bedýnek různých velikostí. Nezbytnou součástí jsou hrací karty, na nichž je uvedeno zadání jednotlivých úkolů. Kartičky jsou rozděleny celkem do čtyř obtížností. Zelené jsou začátečnické, oranžové pro pokročilé, modré pro profesionály a červené jsou jen pro opravdové experty.
Na zadní straně karty najdete návod, jak panáčka dopravit na cílové místo, červenou bedýnku. Doufáme, že ji budete používat jen na kontrolu svého úspěšného průchodu tratí, protože jaký by měla jinak tato hra smysl? Na přední straně se naopak nachází základní rozestavění v dané obtížnosti. Tvůrci hry předpokládají, že hráči si budou Překlapěče rádi brát na cesty, proto v balení najdeme ještě modrý sáček, do kterého se bez problémů vejdou všechny komponenty.
Princip hry je sice velmi jednoduchý, ale při hraní složitějších variant se můžete také pořádně zapotit. Nejde ani tak o množství bedýnek, ale především to, jak je postupně pokládat, abyste si nezavřeli cestu k cíli. Samotná pravidla najdete nejen v brožurce, která je celá anglicky, ale také na zadní straně krabice, ačkoliv velmi krátce a trochu lámanou češtinou. Přesto z nich bez problémů vše pochopíte na první pokus i díky názorným obrázkům.
Nejprve si zvolíte obtížnost, pro začátek doporučujeme tu nejjednodušší, aby se vám co nejrychleji do krve dostala pravidla. Pak podle obrázku sestavíte bedýnkovou dráhu a postavičku překlápěče postavíte na bedýnku, která má na obrázku červený rámeček. Vaší úkolem je dostat figurku na červenou bedýnku. Můžete si třeba představit, že na ní leží mobilní telefon, kterým si může hlavní hrdina zavolat pomoc.
Jak už vyznívá z názvu celé hry – Překlápěč, celá hra je o překlápění bedýnek. Ve hře se nachází bedýnky s různou výškou od bedýnek, která při položení zabírají čtyři políčka až po červenou bedýnku s pouhým jedním políčkem.
Panáček se při seskakování z bedýnky nikdy nesmí dotknout země, to je základní pravidlo. Pokud tedy shodíte některou bedýnku, na níž nahoře stojíte, tak musí dopadnout až k další bedýnce. Nesmíte nikdy přeskakovat mezery, postavička umí pouze vylézt po straně bedýnky nahoru, ale nikdy se neodváží skočit prázdným prostorem. V případě, že položíte bedýnku, a ta se s druhou bude dotýkat jen rohem nebo vůbec, tak jste v pasti a nemůžete pokračovat dál k cíli. Samozřejmě můžete bedýnku postavit zpátky na místo, ze kterého jste ji položili a vymýšlet jinou variantu.
Bedýnky lze překlápět do čtyř stran nahoru, dolů, vpravo a vlevo. Tuto terminologii využívá i zadní strana karty, jejíž popisky jsou v angličtině. Toto ale nevidíme jako problém, protože dnes slova left, right, down a up jsou tak rozšířená, že jim bude každý bez problémů rozumět.
Pokud už hravě zvládáte začátečnickou verzi, můžete přejít k obtížnějším úkolům a prošlapávat pomocí bedýnek skladiště, které znázorňuje hrací deska. Stejně jako v Přechodu přes řeku jsou kartičky s číslem vyšším než 30 opravdovou výzvou i pro zkušené hráče, zato kartičkami s jednomístnými čísly můžete do světa překlápění zasvětit i děti.
Zpracování hry je opět na velmi vysoké úrovni, všechny plastové komponenty jsou z kvalitního a tvrdého plastu. Karty jsou schovány v papírové krabičce, která slouží spíše pro ochranu, když hru převážíte v pytlíku, ne v krabici. Ve vrchní části hracího plánu se nachází místo pro umístění karty. Snadno tak sestavíte danou partii, zkontrolujete si své tahy nebo vrátíte úkol do původního rozestavení, abyste mohli začít znovu. Kladně hodnotíme také figurku samotného překlapěče, který má ve svém podstavci čtyři bodce, jimiž snadno bedýnku překlopíte, a hra díky tomu působí také příjemně akčním dojmem, že opravdu po jednotlivých plochách přeskakujete.
Předlohou k tomuto hlavolamu je online hra autora z Atlanty Jamese W. Stephense. Na mechanických verzích se však nepodílel nikdo menší, než samotný Oskar Van Deventer, geniální vynálezce mnoha skvělých hlavolamů.
U této hry je, podobně jako u Přechodu přes řeku, důležitý cvik a to, aby se hráč dobře sžil s panáčkem a nepřemýšlel nad tím, jestli krok udělal správně než nad tím, jak se dostane k cíli. I když se domníváte, že jste kdovíjací myslitelé, vyplatí se začít jednoduššími úkoly a postupovat k těžším. Pokud si totiž na počátku vezmete hned některý z úkolů nad dvacítku, asi budete jen bezmocně koukat na řadu bedýnek.
Právě ve sžití se s hrou spočívá největší oříšek, který musí hráči (a obzvláště děti) překonávat, aby je hra bavila. Musíte totiž správně vidět své možnosti a prostorově vnímat celý plán, protože jen správným sklápěním bedýnek se můžete dostat do cíle.
I přesto, že má hra na své přední straně anglické nápisy, jedná se o hru, kterou si snadno zahrajete bez potřeby umět cizí jazyk. Na zadní straně totiž naleznete český popis celé hry, takže se nemusíte bát, že byste kupovali zajíce v pytli.
Velmi důležitá je skutečnost, že tvůrci opravdu myslí na fanoušky a hráče a na webu uveřejnili dalších deset úkolů. Najdete je na adrese http://www.thinkfun.com/tipover/Bonus.htm. Dva od každé z nižších obtížností a dokonce čtyři od té poslední, které vypadají opravdu hrozivě. Ale pozor, jen kliknutí od vás jsou jejich řešení, tak se nenechte zlákat!
TipOver, neboli Překlapěč, je pěkná logická hra, která vás dokáže pořádně potrápit a čtyřicet výzev je opravdu dostatek. Určitě je vhodná na cesty například pro zkrácení cesty vlakem, ale i na to klasické domácí rodinné hraní. Úkoly se neohrají a můžete si je zkoušet znovu, protože v jejich množství rychle zapomenete jednotlivá řešení. ThinkFun tedy opět boduje a milovníkům hádanek můžeme Překlapěče upřímně doporučit.
+ zpracování
+ prostorová logika
+ výborně procvičí mozkové závity
+ originální princip
+ pocit z akce
+ bonusové úrovně na internetu
- lámaná čeština