Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Překlápěcí kameny aneb Zavři tu skříňku!

V tomto týdnu se nám roztrhl pytel s hrami, které mají co do činění s čísly. V pondělí to bylo kostkové Can’t Stop, ve středu deduktivní Da Vinci Code a dnes tu máme zase házení kostkou, ale tentokrát v jeho nejjednodušší podobě.

Hra se v originále jmenuje Shut the Box (tedy Zavři tu skříňku) a její historie se táhne více než dvě století do historie až do roku 1750 a za tuto dobu získala nespočet zpracování. My dnes držíme v rukou klasické dřevěné provedení od české firmy Olymptoy, která se zaměřuje na podobné produkty, jako jsou již dříve recenzovaný Naklápěcí labyrint vyměnitelný.

Podle legendy, která je možná založena na babských povídačkách, hra pochází z Francie z oblasti Normandie nebo z Normanských ostrovů. Hráli ji zde námořníci a rybáři v hospodě nad pintami piva.

Překlápěcí kameny k vám dorazí v jednoduché malé krabičce, která v sobě ukrývá dvojici kostek a samozřejmě s hrací skříňkou. Ta má v podstatě ideální rozměry na takto jednoduchou hru. Skládá se z hrací plošky pokryté zelenou látkou a z titulních překlápěcích dřívek, na nichž jsou uvedena čísla od jedničky do dvanáctky.

Samotný princip vlastně nemůže ani být jednodušší. Hráč vezme do ruky dvojici kostek, hodí a v závislosti na výsledku může zavřít některé z dřívek. Pokaždé musí uspět, a pokud se mu podaří sklopit všechna čísla, vyhrál.

Může to znít jako nuda, ale ona překvapivě není. Tedy samozřejmě nemůžete hru srovnávat s žádnými klasickými deskovkami, jedná se spíše o hlavolam a výzvu, které prostě čas od času neodoláte a budete muset zase tu zpropadenou magickou skříňku zavřít, aby na vás vyzývavě necenila svých dvanáct dřevěných zubů.

Zábava hodně závisí na tom, kterou z variant pravidel budete hrát. Existují dvě nejznámější. První, která je také popsána na krabici Překlápěcích kamenů je jednoduchá – pouze sečtete výsledek svých hodů a na základě toho zavřete některé z dřívek, v případě, že už je toto číslo otočeno, můžete výsledek rozložit na libovolná dvě čísla.

Mnohem zajímavější možností je rozložení čísla na libovolné sčítance. Díky hozené devítce tak můžete například zavřít hned tři položky – dvojku, trojku a čtyřku. Tím se sice celkový průběh hry opticky urychlí, ale výrazně se zvýší vliv hráče na výsledek.

V průběhu let se vyvinuly také dva bodovací systémy, které určí jak jste byli ve své hře úspěšní. První z nich radí, že po každém tahu máte sečíst všechna čísla, která ještě zbývá otočit. Takto pokračujete až do úspěšného konce hry, pak výsledky jednotlivých kol sečtete do závěrečného skóre.

Druhou možností je čísla nesčítat, ale pouze opsat. Pokud vám tedy bude zbývat jednička, dvojka a trojka, pak získáte v tom tahu 123 bodů.

Za využití obou systémů lze hrát variantu na co nejméně nebo co nejvíce bodů, přičemž každá z nich se liší strategií. Samozřejmě vždy je důležité, jaké čísla vám padnou při prvním hodu, protože právě ta určí v konečném výsledku tu nejdůležitější část skóre.

Doteď se zdá, že Shut the Box si zahrajete jen v jednom hráči, ale opak je pravdou. Kromě obyčejného porovnávání bodových výsledků, které by se samo nabízelo můžete hrát i soupeřivou variantu – úkolem jednoho hráče je dřevěné páčky otevírat, zatímco soupeř je musí zavírat. Nejdříve se pokusí jeden ze soupeřů všechny dřívka zavřít, když se mu to nepodaří, pak jeho soupeř pokračuje tam kde skončil, ovšem jeho úkol je opačný. Tak se střídají, dokud jeden z nich ve své misi neuspěje a nestane se vítězem.

Některá pravidla umožňují v případě, že součet zbývajících čísel na hracím plánu je šest nebo nižší, zvolit, jestli chce házet jednou nebo oběma kostkami, čímž je samozřejmě zvýšena pravděpodobnost úspěchu.

Hra předpokládá základní znalosti pravděpodobnosti, protože pokud budete pouze házet kostkou a otáčet čísla, která vás napadnou, nemáte tak vysokou šanci na úspěch.

Co vás může od koupě odradit je fakt, že Zavři tu skříňku lze hrát i s pouhou tužkou a papírem bez jakýchkoliv speciálních potřeb. Ovšem není to taková zábava a především v balení získáte více než jen hru. Získáte také žlábek, který lze využít pro hody kostkami v jiných hrách. To ocení zvlášť takoví hráči, kteří mají problémy se vejít svými energickými hody na plochu stolu. Navíc číselná dřívka můžete využít pro evidenci některých důležitých údajů v dané deskové hře.

Překlápěcí kameny jsou nenáročnou zábavou na cesty a zároveň poslouží jako užitečné příslušenství pro některé jiné, složitější deskové hry. Za nízkou cenu získáte pěknou dřevěnou komponentu, která lze využít mnoha způsoby a ještě sama o sobě nabízí pohodovou zábavu, která lze hrát hned několika způsoby. Můžete na ní naučit své potomky základy pravděpodobnosti, a nebo se prostě jen tak bavit házením kostkami. Je to jen na vás.

Recenze: Překlápěcí kameny aneb Zavři tu skříňku!
Klady:

+ cena
+ jednoduchá hra
+ lze použít i jako komponenta do jiných her
Zápory:

- příliš jednoduché
- velký vliv náhody
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lanterns The Harvest Festival – zářící lucerny