U cizí planety se automaticky předpokládá, že bude pro lidský druh nehostinná. A tak nás vůbec nepřekvapilo, když jsme dorazili na Mars a sesypala se na nás spousta potíží, se kterými se nepočítalo. Planeta se nás chce zbavit. Ono se není co divit. Jestli se doslechla, co jsme provedli její modré sestřičce, třetí planetě sluneční soustavy, nemá nejmenší důvod nás vítat. Ale my se nevzdáme. Budou z nás první marťané!
Deskovou hru o kolonizátorech červené planety, ke které se upírají už i oči lidstva a vesmírných agentur, si pro nás připravil oblíbený designér Ignacy Trzewiczek. Hra s názvem První marťané: Dobrodružství na rudé planetě nabízí kooperativní zábavu ve stopách populárního Robinsona Crusoe. Novinku ze stáje vydavatelství Portal si vyhlédla u nás vydavatelská společnost REXhry.
U krabice není vůbec pochyb o tom, jak by měla vypadat. Nese tak celá oranžovou barvu, stejně jako povrch Marsu. Na víku pak vidíme základnu, která bude i naším domovem. Uvnitř je ohromná záplava komponent, kterým dominuje herní plán se základnou a okolím. Ten je třeba umístit do středu stolu a označit na něm stupnice morálky, stresu a fází, ale také stav zásob (vzduchu, energie a jídla). Do pravé části rozmístí také destičky všech třinácti zařízení, některé z nich označí kostičkami, pokud je tak třeba. Každý řádek (skupina) má svůj ukazatel poruch a také balíček poruch.
Hráči si také každý vyberou jednu postavu a dostanou osobní desku daného astronauta a kostičkou prohlásí, že je zatím zcela zdravý. Současně si zvolí hráč také barvu, vezme si v ní dva akční žetony. Od té chvíle už budou hráči potřebovat telefon nebo jiné zařízení (Android či iOS), na kterém spustí doprovodnou aplikaci. Do té zadají zvolené hrdiny a zvolí obtížnost. Ke každé misi patří také jeden list, který obsahuje počítadlo kol. Poblíž celé herní sestavy připraví hráči prstence sektorů a další doplňkové komponenty: do hry totiž přijde také spousta dalších karet či kostek a žetonů.
Celý tým před sebou nemá vůbec lehký úkol, jehož příběh se natahuje napříč řadou kol (solů), danou konkrétní misí. Každé kolo zahájí událost, kterou vygeneruje aplikace v digitálním zařízení. Současně se ale postupně zhoršuje celý stav základny, protože na úvod každého solu musí tým posunout ukazatel o jeden krok nahoru. To může přinést poruchy, se kterými se musí hráči vyrovnat. Nástrahy i radosti mají důležitý vliv na celý tým a jeho morálku. To je ale také okamžik, kdy do hry vstupuje určené pořadí, protože pouze začínajícího hráče se dotkne efekt podle toho, jestli tým je v plusu nebo v mínusu (získá nebo ztrácí další žeton morálky).
A ještě než se dostanou k nejdůležitější fází akcí, musí hráči upravit stavy svých zásob. Z farem, solárních panelu a výrobníků tak získají nové zdroje, které si položí na určené místo a mohou je používat v průběhu kola.
V průběhu fáze akcí hráči rozmisťují svoje dva žetony a mohou tak zvolit řadu možností. Jejich obecným úkolem je udržovat všechno v chodu. Hráči tedy mohou nejen udržovat svojí zdraví v normě, ale také vylepšovat morálku či opravovat poruchy. Ale tím se mise nevyhraje. Hráči tedy musí zkoumat sektory, sbírat vzorky, provádět výzkum nebo stavět vylepšení.
Většina aktivit není automaticky úspěšná, pokud hráč použije k její aktivaci pouze jeden ze svých dvou žetonů a nechce se jí tedy věnovat naplno. S pomocí druhého žetonu se ale soustředění zvýší a akce je automaticky úspěšná, není tedy třeba házet kostkou. Svoje šance mohou hráči vylepšovat u některých akcí s pomocí vozidel nebo později rozšířit počet dostupných rukou o figurky botů. Všechno jde automatizovat pouze do určité míry, takže často je třeba lidská ruka.
Důsledkem akcí tak dříve nebo později je také objevování mapy a okolí základny. Ty mohou obsahovat různé body zájmu, ale na trasách mohou na hráče čekat také různá nebezpečí. Během kola mohou hráči jako překvapení narazit také na dobrodružství, které může spustit řada efektů v průběhu.
Každé kolo a den na Marsu končí vyhodnocením poruch pro jednotlivé řádky zařízení. Hráči pro ně hází kostkami a musí patřičně upravit ukazatel stavu části základny. Když na stupnici vystoupá kostička na pozici číslo pět, musí hráči odhalit kartu poruchy a zařídit se podle jejích pokynů. V důsledku některých efektů mohou astronauti také utržit zranění a jak získává šrámy, přidají se k tomu náhodné žetony neduhů.
Celá partie pokračuje změnou začínajícího hráče dalším kolem. Hráči slaví vítězství jen v případě, že se jim podaří splnit určené cíle. Při jejich snažení jim ale může vypršet čas. Prohru znamená také smrt jednoho z astronautů.
První marťané jsou výbornou hrou, ale ani tak to nebudou mít jednoduché. Letos se nám roztrhl pytel s vynikajícími kooperativními hrami. Na českém trhu už se objevila hra This War of Mine, dorazil také Unlock a Citadela času. A to nemluvíme o světě, kde ještě výrazně překvapila hra Spirit Island. A to se na nás v lokalizaci chystá ještě jedinečná Plyšová hlídka (Stuffed Fables). Hráči tedy rozhodování nemají jednoduché. Velkou zbraní Prvních marťanů je sci-fi téma.
A přesto právě tato nová hra mezi nimi vyčnívá. Proč? Protože nabízí překvapivou hloubku z hlediska taktických možností. Napětí je přítomné od začátku do konce, protože čas od času prostě hráči musí riskovat, zkusit provést více akcí a riskovat jejich nezdar.
A boduje fantastickou variabilitou. Kromě obyčejných jednorázových misí je možné ale hrát také kampaň se svým speciálním příběhem. To je také důvod, proč jsme se v popisu pravidel zaměřili spíš na ten druhý způsob, který vás bude zajímat až z dlouhodobého hlediska. Prsty v tom má také doprovodná aplikace. S tím vším se pojí také podivné obálky, které na začátku hry najdete v krabici, ale neměli byste je otevírat. Hra totiž v rámci kampaně nabízí také takzvaný legacy efekt, kterým si svoji hru pozměníte k obrazu svému. Ale nebojte, zdaleka ne v rozsahu Pandemicu: Legacy nebo podobných her.
Do partie vstupuje samozřejmě řada dalších prvků, které jsme vůbec nezohlednili v krátkém popisu pravidel, abychom vás zbytečně nemátli. Pro představu o průběhu hry stačí určitě omezené informace, ale do partie zasáhne třeba stres (ponorková nemoc, když jsou hrdinové déle spolu na základně), řadu efektů pozměňuje balíček směru (určí, odkud přijde nebezpečí), některé lokality stanice jsou neustále ve vývinu (například farma) a mění se.
S komplikovaností celé hry se samozřejmě pojí reálné nedostatky. První z nich je velký počet různých ikonek, které si budete muset dřív nebo později zapamatovat. Jsou totiž všudypřítomné. Naštěstí je najdete přehledně popsané na zadní straně pravidel. Celkově je ale hra docela výzva na naučení. Velkou výhodu budou mít ti, kteří už hráli Robinsona Crusoe, protože používá některé podobné myšlenky. Poměrně dlouhá příprava také nepotěší. Bohužel ani samotná kampaň není dobře napsaná z hlediska příběhu. Ten se nám líbil u Robinsona víc. Naštěstí příručka s pravidly je o dost lepší, než ta původní, takže se opravdu můžete hru podle jejího textu naučit.
Naštěstí herní doba vše vynahrazuje a nevyžaduje extrémní časovou investici. Jednotlivé souboje se pohybují kolem devadesáti minut. V rámci kampaně je samozřejmě důležitá možnost ukládat stav mezi partiemi. Hru je možné si užít v jednom a právě nižší počty (včetně solitéru) jsou nejlepší. Hráči mají nejvíce svobody a kontroly, která se ztrácí, pokud u plánu sedí více než dva účastníci.
A co zpracování? Nám osobně se hodně líbí. Je sice dost jednoduché, ale udržuje si dobrý sci-fi dopad. Snad jedinou výjimkou jsou fotografie hrdinů, které se dle našeho názoru k ostatním komponentám nehodí.
První marťané jsou z hlediska náplně a zážitku rozhodně velmi kvalitní. Přesto hra sbírá dost nejisté reakce od spousty hráčů. Proč? Protože je hodně komplikovaná, což spoustu z nich odradí. Většinu ostatních výtek se podařilo postupem času vychytat, ať už šlo o digitální aplikaci nebo nepodařená pravidla v první edici. První marťané nás osobně stále baví (i po deseti partiích) a na Mars se rádi vracíme. To by mohlo být nakonec i návodem pro vás, jak se k této krabici postavit, protože kooperativních sci-fi je na trhu jako šafránu!
Více o hře.
+ obtížnost
+ kampaň a mise znamenají vysokou variabilitu
+ aplikace přidává náhodné prvky
+ pěkná sci-fi grafika
+ napínavý zážitek
+ vynikající v nižších počtech hráčů
+ konstantní boj o přežití v nehostinném světě
- dlouhá příprava
- nesnadné učení
- těžko přístupné novým hráčům
- horší zážitek ve více hráčích
- aplikace se nezdá být nezbytná