Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pyramidky Treehouse na tenkém ledě

Co jsou pyramidky Treehouse, jak vypadají a k čemu slouží, jsme si ukázali už minule v prvním díle miniseriálu o této pětihranné netradiční zábavě. Základní fakta jsou jednoduchá – jejich autorem je Andrew Looney, stejně jako vymyslel i titulní hru Treehouse. V té je náhoda zastupována hodem kostkou a vy jej musíte strategickými rozhodnutími zúročit nejlépe tak, abyste vyhráli. Ovšem o hře Treehouse jsme si už povídali.

Pro dnešní článek jsme si tak zvolili jako téma druhou velmi jednoduchou hru. Tentokrát však autorem jejích pravidel je jeden z fanoušků pyramidkových her Jacob Davenport. Hra se jmenuje Na tenkém ledě a je druhou z šestice her, která si našla cestu do příručky firmy MWE, českého distributora pyramidek.

V českých pravidlech sice není zmíněna jako druhá, ale my jsme si ji vybrali jako druhé téma právě díky její jednoduchosti. Autor naznačuje, že Na tenkém ledě se dá hrát v jakémkoliv počtu hráčů, stačí pouze mít dostatečný počet sad pyramidek.

Na tenkém ledě jezdí nejen trucky na zamrzlý pól, ale dá se na něm také stavět pyramidy. Tedy alespoň ty plastové. V této hře totiž nepůjde o nic složitějšího, než z neposedných jehlanů sestavit nějaké stabilní architektonické dílo, tak trochu podobně jako v Závodu stavitelů. Vyhrává totiž poslední stojící věž.

Samozřejmě každá hra musí mít svá pravidla, takže nelze jen bezhlavě vzít tubu s pyramidami a začít stavět. Soupeři budou stavět současně, ale přesto se dá hra rozdělit na jednotlivé tahy. Uprostřed stolu leží nabídka pyramid pro všechny hráče.

Na začátku každého kola začínající hráč určí, které dvě pyramidky (mají celkem tři velikosti) musí všichni v tomto tahu použít. Na barvě pyramid samozřejmě v této hře z funkčního hlediska nezáleží, ale můžete být puntičkáři a vybírat si je podle estetického účelu.

Každý z účastníků si musí zvolené dvě pyramidky vzít do ruky a pokusit se je zařadit do svojí pyramidkové stavby, což se samozřejmě nemusí vždy povést. Právě proto si může v ruce nechat vždy maximálně dvě pyramidy, ale nesmíte zapomenout, že v příštím kole si znovu musíte dvě dobrat.

Zároveň nesmíte využívat té nejstabilnější pozice, kterou se dají dvě pyramidy spojit – nesmíte je zasunout jednu do druhé tak daleko, aby se navzájem dotýkaly svými špičkami. Poslední a pro stavění asi nejdůležitější pravidlo je, že výtvor musí za všech situací být v kontaktu se stolem pouze prostřednictvím tří pyramid.

Tato tři pravidla jsou jediná omezení, která musíte dodržovat, a mají jednoduché označení 4-3-2. Jakmile se vám podaří libovolné z těchto pravidel porušit, byť na zlomek vteřiny, jste mimo hru a už můžete pouze sledovat soupeře, jak na sebe vrší další jehlany. Ale nebojte, zvláště v prvních hrách to nebude nijak dlouho trvat, než se jejich stavba sesype taky.

Zmíněné tři zákony jsou důležitá i pro manipulaci s celou stavbou, kterou autor dovoluje kdykoliv v průběhu hry libovolně přerovnávat. Musíte však za všech situací zachovat v platnosti 4-3-2 pravidlo, takže jsou vaše možnosti velice omezené.

Bodování je založené v základní verzi pouze na základě pořadí, ale samozřejmě se můžete rozhodnout také počítat pyramidky, které stihli hráči položit, než se jim celá stavba zřítila k zemi vlivem gravitace.

Velmi rychle zjistíte, že pyramidky jsou kluzké a neposedné mršky, které v sobě vůbec nechtějí držet, pořád neposlušně ujíždí a musíte je klást opravdu s rozmyslem a na milimetr správně. Jen tak se můžete přiblížit k zmíněnému rekordu věže z šedesáti pyramid.

Nevýhodou je také nedostatek interakce mezi hráči. Samozřejmě, že už samotné stavění věží u jednoho stolu nabízí napětí a soupeření, ale pokazit to ostatním můžete jen správně zvolenou dvojicí pyramidek k následujícímu tahu. Jinak si každý hraje na svém vlastním písečku. Samotáři si tak mohou klidně stavět bláznivé tvary, i když nemají zrovna s kým hrát.

Z počátku nepostavíte moc vysoké věže, nebude se vám dařit, pyramidky budou neustále klouzat a padat. Ale právě tohle je ta největší výzva – možnost s každou hrou se zlepšovat a vytvářet neuvěřitelné tvary a šílené fantasmagorie. To, že se zde fantazii meze nekladou, je ta největší přednost Na tenkém ledě.

Omezení pak znovu tvoří počet tub pyramid, které vlastníte. V případě, že vás Na tenkém ledě začne bavit a budete jej hrát ve více lidech, určitě si nevystačíte se dvěma tubami, ale budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Už pořizovací cena za dvě tuby se s největší pravděpodobností přehoupne přes pět set korun, což je stále poměrně hodně.

Až se vám konečně povede vytvořit něco na pohled pěkného, pochopíte dvojsmysl, který si nese hra ve svém názvu. Led v názvu totiž zároveň odkazuje na tvar, který pyramidky většinou mají – připomínají krásné ledové krystaly, které umí jinak vytvořit jen příroda. Pokud máte pyramidky Treehouse doma, pak určitě stojí tato dovednostní hra za vyzkoušení, ale určitě není (podobně jako předchozí hra Treehouse) důvodem, proč si pyramidky pořídit. Na tu zatím v našich recenzích stále čekáme.

Přehled hodnocení Pyramidkových her na DeskoveHry.com:
1) Treehouse ……… 65 %
2) Na tenkém ledě …. 68 %
3) Ledové věže …. 66 %
4) Hackeři ….. 71 %

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Dice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Roll / Spin and Move
Rozšíření3House
RodinaComponents: Looney Pyramid Games, Containers: Zippered Pouch
Alternativní názvyPink Treehouse, Treehouse: Rainbow Colors, Treehouse: Rainbow Treehouse, Treehouse: Xeno Colors, Treehouse: Xeno Treehouse

Více o hře.

Recenze: Pyramidky Treehouse na tenkém ledě
Klady:

+ možnost více her s pyramidkami
+ napínavá hra
+ postupem času se zlepšíte
+ můžete snadno trénovat v jednom
+ dobře nastavená pravidla
Zápory:

- cena pyramidek
- stavěcí hry už tu byly
- málo interakce protivníků
- nemusí stačit ani dvě tuby
- zpočátku obtížné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Spiegel Spukschloss – duchové na hradě