Slyšíte to rachocení? Ten zvuk války, který se nese vzduchem? Zdá se nám to, nebo se opravdu blíží a hrozí, že nás pohltí? Nejsou to žádné představy, tohle je skutečnost. V zemi Quay se schyluje k závěrečné bitvě. Draci, duchové i goblini. Jsou tu všichni a není teď vůbec důležité, kdo je na které straně. Nikdo už dávno neví, kdo je v právu a kdo byl tím, který si zasloužil potrestat. Poslední krveprolití odpoví na všechny otázky, ale budeme si z něj pamatovat jen tu historii, kterou napíšou vítězové..
Quarriros! je hra, o které je pořád slyšet. Rachotí a nepřestává hráče překvapovat. Jejími autory jsou opravdu velká jména: Mike Elliott (Lost Legends – recenze, Thunderstone: Advance – recenze) a Eric Lang (Trains and Stations – recenze, Star Wars LCG, A Game of Thrones LCG). Tahle hra vyšla v produkci vydavatelství Wizkids už v roce 2011 s ilustracemi J. Lonneeho a Chrise Raimo.
Větší krabice na vás útočí svojí zvláštní fialovou ilustrací a spoustou vybuchujících nápisů. Tak je raději opustíme a podíváme se dovnitř. Tam nás uvítá příručka s detailně a postupně popsanými pravidly, ale také malá bodovací destička z tvrdého papíru.
Všechno ostatní přikrývá plastové víko. Jsou zde malé čtyři dřevěné kostičky pro sledování zisku slávy a čtyři látkové pytlíky. Ale hlavně tu je celkem 130 šestistěnných kostek a také 53 karet. Kostky jsou všechny embosované a vydrží vás tedy bavit hodně dlouho bez ztráty čitelnosti jednotlivých symbolů. To je důležité, protože právě tyto znaky jsou na každé skupince kostek jiné.
Největší hromádky představují základní kostky bílé esence (quiddity) a hnědých asistentů, které vám pomohou na začátku. Právě symboly ve tvaru slzy představují herní měnu – magickou energii, za kterou můžete nakupovat nové posily do svých řad. Ale ty nejsou na stranách kostky samy, protože uvnitř symbolu najdete číslici jedna nebo dvě, která naznačuje, kolik esence daným hodem získáváte.
Zbytek kostek seskupíte snadno do skupinek po pěti podle barev. A na nich najdete spoustu dalších symbolů a to nejen těch velkých uprostřed s možnostmi přehazovat kostky nebo specifické ikony pro některá stvoření. Ve všech čtyřech rozích kostek se ale nachází další informace – ať už jsou to čísla ukazující úroveň příšery, její útok a obranu, nebo hvězdička představující výbuch.
Ke každé skupince kostek najdete v krabici také několik karet. Ty se vždy shodují s barvou kostky (tedy alespoň v rámci možností), mají vždy stejnou ilustraci, ale ve vytištěném textu se mohou lišit. Vždy si ale můžete být jistí, že na nich najdete cenu v levém horním rohu, hodnotu slávy za jejich ubránění, ale především box s popisem schopností (některé budou vyžadovat k aktivaci právě symboly výbuchu – hvězdičky). Poslední řádek na kartě je vždy věnovaný šesti stranám, které se přesně shodují s těmi na pětici kostek.
Podle zadní strany rozeznáte na kartách tři druhy – basic, spell (kouzla) a creature (příšery). Při přípravě budete nejdříve potřebovat ty základní tři, které jsou součástí každé partie. Vezmete je a vyložíte na stranu stolu. K nim nyní přidáte náhodně vylosované další karty a to tak, aby od každé barvy byla zastoupena vždy pouze jedna karta. Navíc byste měli udržet poměr sedmi příšer a k nim trojice kouzel. Ke každé kartě přiřadíte celou pětici odpovídajících kostek, které zde budou čekat na svoje nové majitele.
Každý z hráčů si vezme pytlík a do začátku jej naplní osm kostek esence a čtveřici asistentů. Ty všechny nasype do sáčku. Vybere si barvu jedné kostičky a položí ji vedle počítadla slávy. Na neexistujícím políčku pro číslo nula bude čekat, dokud si nepřipíšete první úspěch v bitvě.
Každá plocha hráče se skládá z několika míst. Můžete si je stanovit sami nebo si můžete okopírovat zadní stranu pravidel, kde jsou dvě takové desky natištěné jako předloha. Svoje zahrané kostky budete nejdříve pokládat do aktivní oblasti. Odsud mohou cestovat buď do bojové zóny, nebo mezi použité kostky. Všechny se pak na konci vašeho tahu přesunout na odhazovací hromádku.
Samotná hra je opravdu deckbuilding přepracovaný do kostkové podoby. Tah hráče se tak sestává z vylosování šesti kostek z pytlíku. Není na co čekat, takže jimi hned hodí a podle symbolů, které padly, se může zařídit. Některé kostky poskytují okamžitou schopnost, mezi něž patří přehození některé kostky, zvýšení esence nebo vylosování další kostky ze sáčku. Takové kostky po aktivaci okamžitě putují na použitou hromádku.
Mnohem důležitější jsou ale kostky kouzel a příšer, které nelze využít ihned. Můžete je přesunout do bojové zóny. Zatímco kouzla jsou v tuto chvíli přesunovaná zdarma, za každou připravenou příšeru musíte zaplatit esenci (odpovídající úrovni obludy). Tu je třeba mít dostupnou na kostkách, kterými jste hodili v tomto tahu. To znamená, že k úspěšnému tahu potřebujete mít správnou kombinaci esence a ostatních kostek.
S celou svojí připravenou armádou teď zaútočíte postupně na všechny protivníky. Každý z nich musí do cesty vašich jednotek postavit všechny bojovníky, které má v tuto chvíli před sebou (ze svého minulého kola). Obránce může sám vybrat pořadí příšer, ve kterém se budou stavět nájezdu do cesty. Útočný součet se postupně snižuje o životy příšer, které obětují svůj život za váš. Každá bránící se kostka, jejíž počet životů útok přesáhne, je přesunuta z bojové zóny na odhazovací hromádku. Pokud zahynou všichni obránci a útočníkovi stále zůstává nějaká síla, tak propadá.
Po boji si mohou všichni odpočinout a je na hráči, aby trochu posílil svoji armádu. Jenže k tomu znovu potřebuje esenci a to takovou, kterou nespotřeboval na vysílání svých jednotek na bojiště. Za tyto body může rekrutovat jakoukoliv kostku z nabídky za pořizovací hodnotu uvedenou v levém horním rohu karty.
Útočníkovy jednotky zůstávají v bojové zóně a jsou připraveny se bránit proti nájezdům soupeřových jednotek. Body slávy dostanete až za takové příšery, které přežijí celé kolo a všechny tahy protivníků. Na začátku svého příštího kola může hráč skórovat každou kostku, která na jeho bojišti zůstala. Odměna se liší a je uvedená v pravém horním rohu doprovodné karty.
Když vám dojdou kostky v pytlíku, vložíte do něj všechny kostky ze své odhazovací hromádky a pokračujete dál tak dlouho, dokud některý z hráčů nezíská cílový počet bodů slávy. Hodnota se odlišuje podle počtu soupeřů v partii a může se pohybovat mezi dvanácti a dvaceti. Hráč, který této hodnoty dosáhne jako první, se stává vítězem.
Quarriors! je velice nápaditá variace na všechny karetní deckbuildingy. Ve svojí podstatě je stejná, jen místo balíčku vylepšujete svoji hromádku kostek. Postupně pro svoji armádu získáváte nové posily, silnější kostky a příšery, které stavíte do čela armády. Teprve jejich správná kombinace a vyvážení vám poskytne dobré zázemí pro boj.
Současně se hra nebojí po vás vyžadovat útočení na protivníky. Bez něj neexistuje cesty k vítězství. Svoje jednotky musí vysílat do bojové zóny. Ničí tak soupeřovy příšery a také šanci na zisk vítězných bodů. Musíte ve svém tahu být schopní zahrát dostatek silných příšer, aby vydržely do vašeho příštího kola. Teprve tak za ně můžete získat body a přiblížit se k vítězství. Ale i samotné útočení a konflikt tu už byly, stačí vzpomenout třeba na karetní hru Nightfall (recenze) plnou upírů a krve nebo na Puzzle Strike (recenze).
Jenže je tu jedna věc, kterou se Quarriors! odlišuje od všech. A může za to pochopitelně jeho kostková podstata. Ani když máte ty nejlepší kostky, nemůžete vědět s jistotou, že se vám zrovna v daném kole podaří hodit správné symboly.
Náhoda v podobě losování kostek z pytlíku je tak doplněná o druhou úroveň štěstí. Hod kostkami nemůžete (na rozdíl od správného rozložení kostek v balíčku) nijak ovlivnit. A právě tento nedostatek kontroly je vodou na mlýn všech odpůrců této hry. Naštěstí jsme se setkali jen s několika málo takto radikálními názory.
I přes svoji neoddiskutovatelnou náhodnost má totiž tato hra překvapivý náboj. Neustále vám dává naději a celá partie je krásně vyrovnaná. Kostky mají prostě kouzelnou sílu všechno otočit třeba i v posledním okamžiku.
Velkou silou hry zůstává také variabilita. Autor neponechal nic náhodě a ke každé skupině kostek (kterých je navíc víc, než použijete v jedné partii – tři kouzla z pěti, sedm příšer z deseti) přiřadil hned několik karet. A protože každá má svoji verzi speciálních schopností (a někdy dokonce odlišnou cenu), budou se od sebe vaše souboje výrazně odlišovat.
Vedle jednoduchosti a otevřeným kartám se schopnostmi (hra je tak přístupná i pro neangličtináře) je největší zbraní Quarriors jejich rychlost. V tahu není příliš šancí, jak jej zpomalit a zbytečně nad ním přemýšlet. Díky tomu se hra nijak neprotahuje a celý souboj končí během třiceti minut, po kterých budete chtít okamžitě odvetu.
Ohledně zpracování je velká škoda, že v krabici nenajdete rovnou herní plány pro všechny hráče. Usnadnilo by to všem účastníkům organizaci jejich kostek a zlepšilo přehled o situaci, ve které se nachází vaši protivníci. A když už jsme u provedení, musíme ještě zmínit nevyrovnanost barev, které se často odstínem neshodují s barvou příslušné karty. Pořadače na kostky jsou skvělé, ale nevejdou se do nich všechny kostky, které v krabici dostanete. Ovšem všechny tyto drobnosti rádi zaplatíme za tu ohromnou záplavu barevných kostek, která na nás uvnitř čeká.
Quarriors! je výbornou kostkovou hrou, která dělá z deckbuildingu sice trochu náhodnější, ale především napínavější a akčnější zábavu. Nabízí nenáročná pravidla přístupná i začátečníkům a hratelnost, která odmění i pokročilé fanoušky deskových her (obzvlášť s přihlédnutím k dostupným rozšířením). Tohle je ten pravý deckbuilding pro všechny milovníky kostek. A věřte nám, že my mezi ně patříme!
Více o hře.
+ perfektní kostkový deckbuilding
+ krásné provedení
+ variabilita, více karet pro každou skupinu kostek
+ nutí hráče ke konfliktům
+ kostky přidávají nejistotu
+ akční
+ rychlá herní doba
- chybí hráčské plány
- náhoda může ovlivnit vývoj partie