Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Raben Stapeln – vrána na vránu sedá

raben-stapeln-16

Možná znáte to klasické pořekadlo vrána k vráně sedá. Ono se vlastně zdá, že i docela platí, když se nad tím zamyslíte. Jenže ve skutečnosti tento výraz měl znít vrána na vránu sedá. Od dávných dob ale vrány sedají jedna druhé na záda a společně s různými předměty vytváří obrazce, ze kterých jde přihlížejícím hlava kolem.

Je to taková vraní olympiáda a my máme tu čest se jí tentokrát zúčastnit. Ve hře Raben Stapeln mit Schabelgrün od firmy Drei Hasen in der Abendsonne jsou právě tito černí opeřenci v hlavní roli. Do té si je zvolil autor Paul Kappler, který hru v Německu vytvořil a o ilustrace poprosil Johanna Rüttingera. Celé jejich dílo vyšlo v roce 2014.

A na světle modrém víku už vidíme samotné havrany, kteří se naskládali do jakési pyramidy. Vidíme i jednoho, který na všechno dohlíží a kontroluje. Tím čarodějem s hůlkou budeme my, ale místo magie a kouzelné tyčinky si budeme muset vystačit s vlastníma rukama. Alespoň tak nás to naučí pravidla, která k hráčům dorazí hned ve čtyřech jazycích. Pod nimi už ale není nic jiného, než pořádný balík dřevěných součástek. Nejsou to pouze figurky havranů s červenými čepečky, ale také hvězdy s různým počtem cípů a kolečka. Všechny tyto tvary pak září nejrůznějšími barvami.

raben-stapeln-02

Na začátku partie si hráči rozloží všechny dřevěné dílky na stůl tak, aby byly snadno na dosah. Jeden z nich (podle pravidel ten nejmladší) vylosuje náhodně se zavřenýma očima čtyři kameny, ze kterých pak hráči postaví vodorovnou základnu, která poskytne oporu celé jejich stavbě.

Poté už může začít samotné magické havraní číslo. Začínající hráč (vybraný libovolnou metodou) si vezme kostku s barevnými puntíky, kterou jsme ve výčtu komponent nezmínili, a hodí. Z nabídky na stole si nyní může vybrat libovolný dílek, který svou barvou odpovídá tečce na kostce. Tento kámen pak položí co nejlépe na stávající pyramidu tak, aby se nezbořila. Může při tom používat obě ruce a přidržovat si celou stavbu.

Kromě samotných kamenů mohou hráči použít i figurky havranů. Ti se ale do stavění nechají přemluvit jen ve chvíli, kdy hráči na kostce padne jedna z jejich barev, tedy žlutá, červená nebo zelená.

raben-stapeln-07

Postupně se tak hráči střídají a přidávají další a další dílky do stavby a snaží se dosáhnout co nejvyšší nebo nejbláznivější konstrukce. Pokud některý z účastníků zaviní, že se stavby zřítí, okamžitě vypadává jako poražený. Ostatní mohou pokračovat s tím, co ještě zůstalo stát. A kdo tedy vlastně vyhraje? Všichni, pokud vydrží až do konce, kdy byly použity veškeré dílky.

Magic Ravens, jak se hra jmenuje v anglické verzi pravidel, je parádní zábavou pro ty nejmenší. Děti mohou snadno hrát a stavět s pomocí svých rodičů, protože i oni mohou stejně snadno shodit postavenou konstrukci. Stačí být jen příliš chamtivý nebo nedostatečně přesný. Možností, jak prohrát, je vždy v partii dostatek.

Je fajn, že v téhle krabici není vůbec žádný prostor pro soupeření. Hráči budou jednoduše spolupracovat a společně se snažit svoje dílo dotáhnout do finiše. Ale při tom stále platí, že pokud někdo udělá chybu a špatné rozhodnutí, stojí jej to vítězství a může pouze sledovat ostatní, jak se snaží dotáhnout svoji stavbu do finiše.

raben-stapeln-09

V pravidlech jsme popsali tu nejvyšší verzi pravidel, která je ideální pro čtyřleté a starší děti. Snadno si samozřejmě mohou i v této variantě hrát sami a to buď ve stavění do výšky (poté si svůj výtvor mohou změřit a zapsat si případný rekord) nebo na efekt. Z figurek je možné postavit neuvěřitelné sestavy, mnoho z nich najdou hráči jako inspiraci na konci pravidel (a vy několik z nich i na okolních fotografiích).

Jenže to není všechno. Menší děti mohou vyzkoušet i jednodušší verze, ve kterých už většinou vůbec nejsou použity figurky havranů. Děti jednoduše staví pyramidy podle barev, ať už podle daného pořadí nebo v závislosti na hodu kostky. Hra tak i u těch nejmenších cvičí motoriku, barvy a trpělivost. Tři různé verze obtížnosti (čtyři s tou nejvyšší) pak zaručují, že si každé dítě najde tu správnou verzi pro svoje schopnosti. A to už od tří let, jak jsou doporučeny ty dvě nejjednodušší hry.

Hra má krásné zpracování. Dřevo je ideálním materiálem pro takto malé děti. Navíc všechny varianty se hrají velice rychle a není problém je dokončit během deseti minut. U té nejtěžší záleží pouze na rychlosti a náročnosti úkolu, který si společně tým stavitelů zvolí.

raben-stapeln-12

Raben Stapeln je sice hra, ale ve skutečnosti je to především stavebnice. Hráči vždy budují nějakou tu pyramidu, ať už společně nebo osamotě. Někdy s kostkou, jindy jen tak. Ale především jsou jednotlivé dílky tak chytře navrženy, že na sobě drží a umožňují vytvářet až neuvěřitelné stavby. Raben Stapeln se bude líbit především malým stavitelům.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPaul Kappler
IlustraceJohann Rüttinger
VydavatelDrei Hasen in der Abendsonne
Rok vydání2014
Počet hráčů1 - 4
Herní doba20
Minimální věk3 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
RodinaAdmin: Better Description Needed!
Alternativní názvyLes corbeaux dans les étoiles, Magic Ravens, Tutti in pila!

Více o hře.

Recenze: Raben Stapeln – vrána na vránu sedá
Raben Stapeln je parádní hrou pro ty nejmenší. Pouze s využitím hromádky dřevěných dílků si budou moci postavit pyramidu. Může jít o jednodušší, která bude držet a nebude se hned kymácet. Takovou lze stavět už od tří let. Ale starší děti už jsou ambicióznější a chtějí zkoušet svoje limity. Proto budou potřebovat mnohem větší šikovnost, schopnost spolupracovat a také trpělivost. Stavba využívá kostku, a když to někdo zkazí, musí z kola ven. Jinak ale hráči vyhrávají společně. Hra Raben Stapeln tak nabízí parádní zábavu, kde se budou nakonec všichni cítit jako vítězové.
Klady:

+ čtyři varianty
+ už od tří let
+ všichni hráči spolupracují
+ přesto je možné prohrát
+ trénuje schopnosti dětí
+ lze hrát i osamotě
+ neuvěřitelné množství zajímavých staveb
Zápory:

- pro malé děti vůbec nic!
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Queendomino – královna chce své vlastní území