Možná si ještě pamatujete na svoje pirátské začátky. Byli jste jen malý vystrašený klouček, kterému bušilo srdce pokaždé, když stoupala na stožár vlajka se zkříženými hnáty. Lekli jste se každého šplouchnutí na moři a všichni si z vás utahovali.
Snili jste o tom, že si vybojujete svoje místo na kapitánském stupínku. Dostanete svoji vlastní pásku přes oko, bambitku a na nějakém osamělém ostrově od domorodců také papouška. Jenže jste jen umývali podlahu a pomáhali v kuchyni..
Ale těm chvilkám už je konec. Teď už jste zkušeným pirátem, velitelem celého regimentu hrdlořezů a v tom vás dokonale utvrdí i nové, samostatně hratelné, rozšíření hry Raiding Parties (recenze). Jeho autor Nick Pace nazval krabičku tentokrát Brethren of the Coast, což v překladu znamená Krajani z pobřeží. Ilustracemi nás znovu nezklame vynikající autor Don Maitz, který se na pirátskou tematiku specializuje.
U Brethren of the Coast vás potěší hned na úvod protáhlá černá krabice. To je příjemná změna oproti původním malým klasickým krabičkám. Na obalu najdete stejnou klasickou pirátskou lebku, se zkříženými mušketami a papouškem na klobouku. To je možná trochu škoda, protože hned po zvednutí víka nás uvítá rovnou pěkný obrázek na brožuře s pravidly, kterému by slušela určitě pozice venku na krabici.
Ano, slyšeli jste dobře, řekli jsme brožura s pravidly. Ta obsahují řadu příkladů a textu, ale také velice povedenou ilustraci uprostřed. Z poslední stránky si můžete, pokud chcete, vystříhat malé kulaté žetony zranění, které pak lze rozdělovat postavám, abyste nemuseli používat tužku a papír. My ale do věcí neradi stříháme, proto jsme si poradili z vlastních zásob dřevěného materiálu.
Uvnitř krabice zabírá většinu místa plastová vložka a pouze ve středu je otvor pro padesátku karet, které jsou obsahem tohoto rozšíření. Pokud odstraníte insert, bez problémů tady uskladníte i svoje původní krabičky Raiding Parties, což je výtečná zpráva.
Raiding Parties je hra, která v sobě snoubí tvrdý pirátský boj a eleganci karetní hry. O tom jsme se přesvědčili už v základním balení. Ale Brethren of the Coast jsou rozšířením. Sice samostatně hratelným, ale pořád vás bude zajímat především jejich spojení s původní hrou.
Nejdřív si ale připomeneme, jak vlastně taková partie pirátského duelu vypadá. Na začátku si vytvoříte svůj balíček, do kterého si vyberete karty ze společné zásoby. Nakoupíte za zlato do maximální povolené hodnoty, která závisí na plánované délce partie. Dvacet zlaťáků na rychlou partii zcela bez silných lodí a pevností, třicet znamená střední dobu a jednu pevnost nebo loď na vaší straně. Při čtyřiceti už vás nikdo neomezuje, ale připravte se na delší partii trvající přibližně hodinku.
Takže máte sestavený svůj balíček, stejně jako váš soupeř. Z něj si doberete startovní tři karty. Nyní je čas povolat do boje ještě jednu hromádku, která v Brethren of the Coast není obsažená, ačkoliv v původních Raiding Parties byla. Jedná se o balíček klasických karet se všemi esy, krály, piky i kárami. Ten zamíchaný položíte do středu stolu, protože bude hrát v partii kromě vás tu nejdůležitější roli. V případě, že nemáte původní verzi hry, můžete použít libovolný balíček s 52 kartami.
Partie se skládá z tahů obou soupeřů. Každý nejdřív musí dobrat jednu kartu ze svého balíčku a přidat si ji do ruky. Pořadí akcí ve zbytku vašeho tahu je jen a pouze na vás a na tom, jak se hra právě vyvíjí a jaké máte karty. Máte pouze jednu povinnost: kdykoliv v jeho průběhu musíte vyložit jednu novou kartu.
Už vyložené karty můžete používat k aktivaci jejich schopností. Každá postava má kromě svojí ceny pro sestavování balíčku vpravo dole také počet životů – zásahů, které vydrží, než se odebere do pirátského nebe.
Aktivovat můžete libovolný počet karet, ale ještě není jisté, že se vám úmysl podaří. Na výsledek svého snažení se musíte zeptat společného balíčku uprostřed tak, že otočíte horní kartu. Každá akce na kartách má u sebe napsané barvy nebo hodnoty karet, které vyžaduje ke svému úspěchu. Pokud se odkrytá karta shoduje alespoň v jednom parametru, tak jste to zvládli.
Otáčení karty z balíčku se nejvíc týká útoku, úspěšnosti střelby, ale i boje nablízko. Některé postavy se ale zásluhou svých speciálních dovedností mohou třeba opevňovat, nebo uhýbat vašim střelám a pokusům o zabití.
Jenže pirátské bitky jsou vždy na život a na smrt. Kdykoliv máte na stole postavu, která umí bojovat nablízko a nemá pouze střelné zbraně, musíte útočit. V opačném případě si útok můžete vybrat jako možnost.
Pro svého piráta vyberete vhodný terč, ale předtím, než se šavle do sebe zaseknou, má obránce šanci jedenkrát vystřelit. Zásah se samozřejmě počítá a může dokonce znamenat konec boje dřív, než vůbec začal. Pokud oba protivníci stále stojí, pokračuje boj nablízko tak dlouho, dokud jeden z pirátů nepadne mrtev k zemi.
Karta putuje na odhazovací hromádku, kde vám už nebude nijak platná. Souboje pokračují dál tak dlouho, dokud někdo z hráčů nepřijde i o poslední svoji postavu. Pokud už mu nezbývá ani žádná karta pro dobrání, je konec partie. Vítěz může slavit, tancovat a pít rum, jak jen piráti dovedou.
Brethren of the Coast nepřidávají z hlediska hratelnosti vůbec nic. Jsou stále tou stejnou hrou, kterou jsme hráli před rokem. Ale to je možná dobře, protože právě jejich přímočará hratelnost je zárukou úspěchu.
Takže k čemu vlastně rozšíření je? Samozřejmě přidává nové karty. Jsou zde staří známí pirateeři, privateeři a swashbuckleři. Dokonce i bratříčci byli v původní hromádce, jen ne v takovém počtu. Ale jsou tu třeba nájezdníci (raiders) se dvěma útoky, skipper přivolávající loď do vaší ruky nebo Quicksilver, který přivolá posily rovnou do hry.
Velkou oblibu si ale získal také kapitán Redd posilující fanfaróny (swashbuckler), nové lodě umožňující posily a soubojové území, na kterém můžete po soupeři střílet. Současně se tato karta počítá také jako vaše země, kterou není tak snadné dobýt. Každé takové opevněné pozice se samy od sebe umí bránit, ale Duelling Grounds umí i útočit.
Kromě herních najdete v krabičce ještě další tři kousky. Na jednom z nich jsou vypsaní všichni hráči, kteří podpořili Brethren na serveru Kickstarter na správné úrovni, aby se do tohoto seznamu dostali. Na zbylé trojici jsou připravené tři balíčky sestavené do hranice 30 zlatých. Na všech čtyřech kartách najdete také pěknou a detailní pirátskou ilustraci na zadní straně.
Všechny tři varianty doporučujeme vyzkoušet, než se vrhnete na přípravu vlastních balíčků. Každá sestava se zaměřuje na konkrétní prvky rozšíření. První balíček se točí kolem titulních bratříčků, které rychle zaplní vaši partu a vyřítí se na nepřítele se svými házecími zbraněmi nebo sekerou. Právě kolem nich a převálcování soupeře tato sestava je.
Je trochu škoda, že nová krabice neobsahuje balíček střeleckých karet. Proto není vhodná pro začátečníky, kterým bychom chtěli doporučit pořídit nejdřív původní verzi hry The Golden Age of Piracy, která se sice ukrývá jen v papírové krabičce, ale přinese s sebou stejnou zábavu.
To všechno s doporučením by byla pravda, kdyby nebylo jedné věci. V původní verzi hry najdete pravidla hry vysvětlená jen na kartách, velmi zkratkovitě, heslovitě a hra se podle nich učí velice obtížně. Právě to je důvodem, proč začít naopak s touto hromádkou, která je na tom cenově podobně a velký balíček Golden Age of Piracy pořídit až později.
Pravidla jsou tentokrát opravdu podrobná, plná hromady příkladů, které vás nenechají na pochybách, že se autor ze svojí chyby poučil. Dozvíte se zde úplně všechno, co byste mohli potřebovat a na co byste se mohli ptát.
Hromádka karet obsažená v krabici bez problémů stačí pro partii dvou hráčů, z toho nemusíte mít určitě strach. Pokud vlastníte i původní Raiding Parties, můžete se těšit na bohatší výběr na začátku partie, kdy sestavujete balíček. Později už ale poznáte rozdíl pouze v odlišných kartách.
Raiding Parties: Brethren of the Coast zůstává stále výbornou hrou. Piráti jsou jako voda. Neúnavní ve své snaze porazit svoje nepřátele. Hrozí šavlemi, střílí mušketami, a i když se kulky odrazí, rozeběhnou se bezhlavě vpřed. Tentokrát se můžete zachovat podobně i vy a pořídit si jednu krabičku Raiding Parties..
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Nick Pace |
Ilustrace | Don Maitz |
Vydavatel | Nick Pace Entertainment |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Kategorie | Card Game, Pirates |
Mechanismy | Hand Management |
Rozšíření | Raiding Parties: Golden Age of Piracy |
Více o hře.
+ pěkná nová krabička
+ vejde se do ní i původní hra
+ nové karty
+ výborně zpracovaná pravidla
+ možnost budování vlastních balíčků
+ tři připravené balíčky
- chybí balíček Hit the Deck
Milovníkům karetních pirátů bych doporučil zkusit i českou Malaccu pro 2 až 8 hráčů:
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/1306/recenze-malacca-pirati-musi-vedet-kdy-zautocit