Všichni si myslí, že základním stavebním prvkem světa jsou atomy a molekuly. To možná platilo před stovkami a tisíci lety, ale v poslední dekádě se všechno mění. Stále víc se do hry dostávají jedničky a nuly. A právě proto je určitě nejvyšší čas do těchto nových základních kamenů zasvěcovat ty nejmenší obyvatele naší planety.
Kdo nás čte pravidelně a pozorně, možná si vzpomene, že hračku s podobným principem jsme tu již recenzovali. Jmenuje se Mini Rami a jedná se o menší verzi této novinky. V čem se tedy budou lišit? Sami jsme byli napnutí, protože Rami Code vypadá opravdu majestátně. Už na víku vidíme, co nás čeká, ale teprve po otevření obrovské kartonové krabice můžeme opravdu ocenit velikost plastového stroje. Za vznikem této hračky stojí společnost Quercetti a na český trh ji přináší firma Pygmalino.
Uvnitř se přesýpá hromada plastových kuliček, ale na malé kódery čeká také červená zástěna. Celé to je zamýšlené jako výukový nástroj, který by měl dětem pomoci v rozvoji analytického myšlení a zdokonalit dělení složitějších úloh na ty jednodušší, řešitelné krok za krokem.
Součástí krabice jsou také pravidla, která prezentují hned několik variant rozdělných podle věku. Bohužel český návod zde budete ale hledat marně. Nechybí tu ale angličtina, němčina nebo polština, takže každý by si měl najít ten svůj jazyk. Navíc samotné použití hračky je docela zřejmé. V prvních krůčcích ale tvůrci děti ponoukají jen zkoumat a hádat, kam která kulička dorazí, pokud se přepnou některé přepínače z jedničky na nulu nebo zpět. Tím si začnou vštěpovat binární pojetí.
V horní části jsou kuličky, které zde jsou v zajetí, dokud jim hráč pád nepovolí. Je zde totiž jedno táhlo, kterým cestu dolů uvolní. To je navržené opravdu chytře a vpustí do labyrintu vždy pouze jednu kuličku, zatímco další si připraví do zásobníku. A pak už všechno záleží pouze na rozbočkách, kterých je dohromady čtyrnáct tak, aby výsledkem mohlo být všech šestnáct hodnot od nuly až do patnáctky.
Při obsluze všechno funguje krásně a hladce. Jednotlivá táhla vůbec nedrhnou a nekladou odpor, je tedy radost měnit jednotlivé jedničky na nuly. Kuličky navíc na konci své cesty zůstávají ve sběrném koši tak, aby si je hráč mohl kdykoliv prohlédnout. Až na pokyn a zatažení za poslední páčku s nápisem reset spadnou dolů a je možné je znovu zahnat zpět do horního zásobníku.
Výborným nápadem je barevné provedení kuliček i jejich chlívečků. Díky tomu mohou děti mezi sebou soupeřit v tom, komu se podaří naskládat kuličky co nejsprávněji. Za každý omyl (tedy kulička v chlívečku jiné barvy) dostane jeden trestný bod. Při tom samozřejmě je třeba mít na každou kuličku časový limit, aby hra netrvala příliš dlouho.
Už pro starší děti je úkol umisťovat kuličky pěkně chlíveček po chlívečku a to tak, že se měří celkový čas potřebný k naplnění celé série šestnácti polí. Až od osmi let pak využijí zástěnu, díky které si nemohou nastavení přepínačů zkontrolovat. Musí tedy dopředu vědět, kudy kulička pojede a kde skončí.
Z hlediska fungování se tedy malé a velké Rami mezi sebou vůbec neliší. Obě mají stejný smysl. Ale celkový dojem je výrazně lepší u této nové a masivnější hračky, protože všechno funguje mnohem lépe. A navíc je všechno krásně přehledné, nic není zbytečně malé.
V pravidlech naštěstí nechybí ani věcné a jasné vysvětlení binární soustavy a toho, jak se mezi ní a naší klasickou desítkovou soustavou převádí tam i zpět. Bohužel i tento popis zůstává v cizích jazycích.
Rami Code je kvalitní hračka, která má neoddiskutovatelný naučný prvek. A to v oboru, který je stále důležitější. Programování a chápání toho, jak počítače fungují, se stává téměř nezbytným. Rami Code ale naštěstí současně myslí i na způsoby, jak by mohly děti své schopnosti porovnávat.
+ učí binární soustavu
+ v pravidlech i popis převodů
+ různé úrovně obtížnosti pro jinak staré děti
+ velké a přehledné
- z hlediska fungování stejné jako menší verze
- chybí čeština