Moje loď je malé království, kde já jsem všemocným panovníkem. V každém přístavu rekrutujeme nové posily, protože potřebujeme nahradit námořníky, kteří padli. Velká veslice se totiž nebojí vjet i do těch nejnebezpečnějších úseků známého oceánu a postavit se strašlivým příšerám z hlubin i těm na pevnině opuštěných ostrovů. Přináší to s sebou riziko, ale také slávu. A právě proto nejsem sám, kdo takto vody brázdí. Chci ale být ten nejslavnější.
Reavers of Midgard je hra, která nás vrací znovu do světa Midgardu, který jsme už se svými dělníky dobyli. Tentokrát se ale většina snažení upírá k zpěněnému moři plnému nástrah. Právě takové prostředí pro nás připravil J. B. Howell pod hlavičkou společnosti Grey Fox Games. Hru si pod svá evropská křídla vzala do distribuce společnost Esdevium Games.
Na víku čtvercové krabice najdeme loď s napnutými plachtami. Uvnitř pak na hráče čeká velký rozkládací plán, který nabízí moře propojující hned několik pevnin. Mapu zaplní hromádky nejrůznějších karet, ať užj de o cesty, boje nebo předpovědi. Každá lokace na ostrovech dostane startovní sadu karet (rekruty, pevnosti). V pravém horním rohu je místo pro destičky teritorií a na mapě mají své pozice také kostky posádky a vylepšení lodí.
Jednotliví hráči každý dostanou herní plán s obrázkem své lodi, odpovídající jednu dřevěnou figurku, zásobu jídla a bodovací kámen. Jeho startovní pozice je na políčku nula na stupnici slávy. Každý potřebuje také startovní posádku v podobě dvou titulních reaverů, tedy lupičů (plenitelů). Námořníci s sebou přinesou kostky posádky pro kapitána, natištěné v levém horním rohu karty. Stejně jako v průběhu partie, i nyní má každý možnost se v rámci rekrutování svobodně rozhodnout, jestli daného člena posádky nechá specializovat (na konkrétní dobyvatelskou akci), povýší jej do velitelské role (a získá bonus) nebo jej pošle do boje, odhodí kartu, ale získá další kostky posádky.
Účastníci se v průběhu partie budou plavit svými veslicemi po vodách herního plánu, a to vše napříč šesti koly. Začínající hráč zvolí jednu z mnoha možných lokací na mapě a položí sem svoji figurku lodě. Následně může on i soupeři aktivovat karty lupičů, které mají specializované na danou akci (může se tedy jednat o vesnice, pevnosti nebo souboje na moři).
Poté si jednotliví rivalové mohou každý za sebe zvolit, jestli se akce zúčastní (a zaplatí odpovídající vstupní poplatek v podobě jídla či kostek) nebo raději zvolí odpočinek. Díky možnosti oddechu kapitán získá do svého držení jednu kostku posádky nebo dva žetony jídla.
Většinou se ale hráči budou chtít účastnit bojů a získat z nich pro sebe co největší kořist. Ať už jde o dobývání měst, pevností nebo boj na moři, vždy je třeba nejdříve spotřebovat jídlo a kostky posádky. Lokace tak nabízí efekt, který se liší podle pořadí hráčů ve směru hodinových ručiček. Tou nejjednodušší je možnost obchodu, za kterou si postupně hráči mohou vybírat volnou možnost z nabídky.
Podle zvolené pozice na plánu mohou hráči v první řadě získávat nové členy posádky, které si opět vyberou z nabídky nebo si naslepo vytáhnou dvě karty z balíčku. Nově příchozí pak lze zařadit nejen jako kostky mužstva na loď, ale také je opět specializovat na některou z akcí. Kdykoliv je pak odpovídající činnost znovu aktivovaná, spustí se také schopnost této postavy.
Ale to je pouze začátek, protože s touto posádkou hráči vyrazí na moře a budou bojovat. Odevzdají do začátku čtyři žetony jídla, ale dostanou za to příležitost postavit se nepříteli. Ještě předtím ale musí hráč odrazit událost cesty. Boj samotný je možné vyhrát i bez házení kostkou, jen odhozením potřebného počtu kostek námořníků. Pokud si je ale chce hráč pošetřit, může místo toho bojovat a pokusit se hodit dostatečný počet zásahů.
Z nájezdů na vesnice a pevnosti získají hráči poklady, artefakty či vylepšení lodí. Většina těchto předmětů svým vlastníkům přinese odměnu v podobě bodů slávy. Cennou kořistí jsou ale také teritoria, která je možné si za jinou akci zkusit podmanit. Hráč tak získá šestistranný žeton.
Celých šest kol takto hráči bojují a střídají se v roli aktivního hráče. Pak všichni získají, ale také ztratí (teror) body slávy a ten, kdo jich má nejvíce, se stává tím nejmocnějším nájezdníkem celé historie Midgardu.
Reavers of Midgard je hrou plnou dobrodružství, ale také akcí, ze kterých prosperují i ostatní. Díky tomu se hra posunuje dějově vpřed v každém tahu, a ne pouze ve chvíli, kdy jste opravdu na řadě s volbou.
Novinka je vlastně takovým volným pokračováním hry Champions of Midgard a to vlastně i mechanicky. Hlavním rozdílem worker-placementového schématu tu je fakt, že vaši akci mohou provést i ostatní. V pořadí kolem stolu se stále se snižující účinností. To je také docela originální přístup, protože většinou jsme zvyklí na variantu, ve které pouze aktivní hráč provede silnou akci a všichni ostatní mají k dispozici stejnou. Tady je doplněno ještě další rozlišení.
Hra je ale opět výrazně zaměřená na dobrodružství, a navíc opět přidává do zdánlivě klidné euro partie kostky. Variabilita je velká a za všechny akce dostanete nakonec nějakou odměnu, kterou můžete využít ve svůj prospěch. Nejsou tu žádné akce jen tak pro zpomalení postupu, hra postupuje vpřed jako rozjetý vlak.
Rozhodování je ale v rámci partie více než jen výběr místa, které se bude jako akce vyhodnocovat tentokrát. Hráč sice musí zvažovat, kterou lokaci chce využít nejvíc. Ale zajímavým prvkem jsou také titulní reaveři. Každá karta má hned tři různé využití, a to výrazně odlišné. Rozhodnete se pro bonusy pro další kola nebo raději okamžitý prospěch?
Jediným puntíkem na kráse celé hry je tak závěrečné vyhodnocení. Bodování je docela časově náročné, protože těch získaných artefaktů, trofejí a jiného majetku je prostě příliš. A není jednoduché jej spočítat a proměnit v body slávy.
To se podepíše i na celkové herní době, která spolehlivě přesahuje jednu hodinu a někdy se může (s nejvyšším počtem hráčů) přiblížit i dvěma hodinám. Obecně se ale hráči nenudí, protože v každém tahu zasahují do partie. Aby vyniknul základní mechanismus hry, je naprosto zásadní, aby ve hře bylo více účastníků, ideálně pak čtyři.
Díky těm možnostem jsou Reavers of Midgard opravdu výtečnou a zábavnou hrou, která kromě taktických možností nabízí také drobné nepředvídatelné prvky. Právě tahle kombinace z ní dělá ten opravdu zajímavý bodový festival, který nakonec vyhraje ten nejšikovnější. Reavers of Midgard nadchnou milovníky původní hry, ale i všechny, kdo hledají dobrodružnou, ale taktickou, zábavu.
Více o hře.
+ variabilita akcí a možností
+ dobrodružný pocit
+ téma a zpracování
+ různé úrovně akce podle pořadí
+ reaveři
- čtyři hráči jsou prakticky nezbytností
- delší sčítání bodů