Že já blázen toho starce poslechl! Vyprávěl mi tu příhodu každou noc u ohně, až jsem podlehl jejímu volání. Jenže všechno, co jsem zatím objevil, je bahno a kamení. Ale ani stopa po relikviích. Možná hledám na špatných místech. Snad potřebuji jen trochu času a štěstí. A nebo pomocnou ruku. Rozhodl jsem se proto obrátit na místní obyvatele s prosbou o pomoc.
Možná vám to ani tak nepřipadá, ale právě vy jste jedním z těch původních obyvatel. Průvodců, kteří dobrodruhovi pomohou na jeho cestě za poklady. Tak všechno vymyslel Randy Hoyt, autor hry Relic Expedition v roce 2013 a vydal pod hlavičkou společnosti Foxtrot Games. Zcela nečekaně se pak tito dobrodruhové dostali také na náš stůl, který pořádně prozkoumali a našli na jeho nepravitelném povrchu spoustu relikvií.
My ale náš stůl známe dobře, takže jej radši překryjeme pěknou krabicí z tvrdého kartonu. Na jejím víku jsou různá zvířata, která čekají na nepřipravené turisty v džungli. My se jich ale nezalekneme a necháme se naší dobrodružnou touhou vtáhnout dovnitř. V krabici nenajdete žádný velký herní plán, ale místo něj hned dvě brožurky s pravidly. Jednu velkou sloužící pro rychlý začátek a druhou, podrobnou a malou. Takovou knížečku, kterou by každý Indiana Jones mohl nosit v kapse od košile.
A pod nimi jsou archy s řadou kartonových dílků. Těch je uvnitř krabice opravdová záplava. Většina z nich představuje prostředí džungle od větší desky tábora, vinoucí se řeky a skály až po jednotlivá malá políčka. Všechny mají šestiúhelníkový tvar, různé povrchy, ale obvykle cestičku lemovanou z některých stran džunglí. Ale to není zdaleka všechno, protože vycvakávání pokračuje kolečky výbavy a především samotných relikvií, o kterých je tato hra v první řadě. Zbudou vám drobňoučké trojúhelníky, které rozhodně nevyhazujte! Poslouží v partii jako značky.
Ale utečeme od kartonů pryč a raději se vrhneme na dřevěné figurky. Těch je tu dostatek. Kromě samotných hrdinů s kloboukem a batohem na zádech na vás čekají uvnitř především zvířátka (had, panter, opice a divoké prase). Jsou tu také tři kostky a především čtyři masivní dřevěné zásobníky. Jsou to protáhlé hranaté destičky, jejichž středem vede škvíra. A to celé představuje batoh, do kterého se vejde přesně osm předmětů.
Právě tyto batohy a barevné figurky ve zvoleném odstínu si hráči vezmou na začátku k sobě. Do středu stolu pak položí největší dílek s obrázkem tábora a vyberou si jednu ze čtyř možných startovních pozic pro svoji figurku. Ta je označena písmenkem H a každý si na své zvolené pole postaví figurku. Nyní je důležité, aby všechna volná pole, se kterými sousedí, byla zaplněna náhodnými dílky džungle. Každého dobrodruha tak obklopí tři nové žetony prostředí.
Zbývající dílky džungle položí hráči stranou do zásoby, odkud je budou dobírat. Na větší desky pak podle návodu rozloží několik relikvií. Zásoby pak rozdělí na ty, které lze nalézt na zemi a další, k jejichž získání je třeba mít trochu štěstí. Právě ty druhé jmenované vloží hráči všechny do plátěného pytlíku a ten položí stranou spolu se zbytkem žetonů, kostkami a figurkami zvířat.
V každém svém tahu hráč hodí dvojicí hnědých šestistěnných kostek. Zatímco jedna na sobě má obrázky zvířátek, druhá s číslicemi rovnou ukáže, kolik akčních bodů může hráč v aktuálním kole utratit. Na výběr toho nemá moc. Základ tvoří pohyb, jako vždy u podobných her. Jednoduše hrdina sleduje cestu a za každý bod se může posunout na sousední políčko. Pokud chce některý z hrdinů vybočit z vymezené stezky, může si prosekat cestu liánami, ale místo jednoho bodu zaplatí za cestu na sousední políčko body dva.
S tím vším je úzce propojené objevování, které nestojí nic. Kdykoliv se průzkumník dostane na dílek, který má kolem sebe prázdné místo, je třeba jej okamžitě zaplnit náhodnou novou částí džungle. Takové nové části s sebou ale často přinesou také nějaké nečekané prvky, ať už se jedná o zvířata, náhodně vylosované relikvie nebo přírodní úkazy. Například k pramenu řeky položíte celou velkou desku řeky, k úpatí hory zase kompletní dílek skaliska. V obou případech i s relikviemi, které jsou na nich.
Poslední velkou činností je vyhledání zásob. I to hráče stojí jeden akční bod. Za něj si může vylosovat žeton z pytlíku a vložit jej do svého batohu. Musí tam však mít místo nebo je třeba zahodit některou ze stávajících věcí a prostor si udělat. Takový odhozený žeton ale nejde pryč, místo toho zůstane ležet na místě, kde tuto činnost hrdina prováděl. To zvednutí předmětu ze země na aktuální pozici hrdiny nestojí nic.
Předměty v batohu mohou usnadnit pohyb (mačeta) nebo jsou předpokladem pro dosažení některých míst – raft na řeku nebo světlo do jeskyně. Liány v batohu umožní hráči překonat tekutý písek, který jinak musí složitě obcházet. Další předměty slouží jako obrana proti zvířatům, na které mohou hráči v džungli narazit. Takový dílek obětují při napadení. Pokud nejsou na útok připravení, mohou ztratit i celý obsah batohu.
Ale předtím, než se vůbec hráč dostane ke svým aktivitám, musí se věnovat symbolu na druhé kostce. Ta ukazuje, který druh zvířat se bude v tomto tahu přesunovat a to o jedno nebo dvě pole libovolným směrem. Zatímco první postavičkou dle svojí volby zahraje hráč na tahu, dalšími stejného druhu mohou hrát i ostatní hráči a tím se zapojí do cizího tahu. Tato zvířátka pak mohou napadnout dobrodruhy.
Partie se chýlí ke konci v okamžiku, kdy se někomu z hráčů podaří sesbírat celou sadu relikvií s jedním znakem nebo podbarvením. Tento hrdina ale ještě nemá vyhráno, protože se musí v pořádku dostat zpět do tábora a z políčka H (= helikoptéra) si zavolat za tři akční body odvoz. Teprve v takovou chvíli hra končí jeho vítězstvím.
Relic Expedition je hra, která si ve svém srdci hýčká atmosféru. Je to hra o objevování a přesně jako takovou ji budete vnímat. Téma tu není jen pro srandu králíkům, ale všechno funguje. Nic zde není přehnaně složitého, takže si můžete v klidu užívat samotné dobrodružství.
Hra zajímavým způsobem kombinuje průzkum se snahou získat sadu relikvií. Špatné rozhodnutí a volba barvy žetonu vás může stát trochu času. Ale k některým relikviím není vůbec jednoduché se dostat, protože se nachází v nepřístupných prostředích, například na stěně hory, kam musíte vyšplhat. Pravidla navíc zajišťují, že nemůžete získat všechny, ale kletba vám dovolí vzít pouze jeden žeton z každého políčka. Tím hra zůstává vyvážená, ačkoliv právě toto jediné pravidlo nepůsobí tak intuitivně.
Zbytek hry je ale krásně jednoduchý a všechno funguje podle očekávání. Na hladkém průběhu má velký podíl také perfektní zpracování, které vás ohromně potěší. A nejde pouze o dřevěné batohy, ale také figurky a embosované kostky. Snad jen ty ilustrace jsou o trochu tmavší, než by bylo třeba. Pravidla jsou napsaná detailně a poctivě, takže vám jejich přečtení zabere překvapivě dlouho. Přitom jejich délku má na svědomí především velké množství příkladů.
Relic Expedition totiž v jádru zůstává hrou, která se skvěle hodí především pro rodinné partie. Zatímco někteří pokročilí hráči si mohou stěžovat na kostku, jednoduchost nebo fakt, že nepřináší nic nového. Jenže ona přitom krásně spojuje hráče všech schopností. Tomu odpovídá i herní doba. Protože je hra jednoduchá, není důvod používat zjednodušená pravidla, která pravidla obsahují. I méně zkušení hráči se bez problémů naučí plnou verzi.
Je tu opravdu hodně náhody, na kterou si většinou v recenzích stěžujeme. Jenže tentokrát je všechno jinak, protože štěstí úzce souvisí s tématem hry. Lovci pokladů potřebují ke svojí práci právě toto štěstí. Nakonec nám tedy nevadí ani fakt, že kostka určuje dokonce i počet akčních bodů, které máte ve svém tahu k dispozici.
Velkou důležitost pro partii má také pohyb zvířaty. V první řadě vám umožní uvolnit si cestu pro další průzkum. Mnohem zásadnější ale je možnost uškodit protivníkům. Tuhle možnost oceníte především na konci partie, kdy některý z hrdinů prchá k vrtulníku. V tu chvíli se na něj sesypou snad všechna zvířata džungle a snaží se jej v jeho úprku zastavit. Je dobře, že každý z hráčů má možnost se účastnit tahu soupeře, protože o pohyb zvířaty se všichni soupeři dělí. Tady je také hlavní rozdíl v počtu hráčů, protože hra se pak odlišuje v úrovni kontroly nad zvířaty v džungli.
Díky náhodnému rozložení dílků je herní plocha pokaždé jiná. Odkrývá se před vámi postupně, jak se hrdinové rozeběhnou do stran z tábora. Opravdu tak máte pocit, že objevujete neznámou džungli a snažíte se najít tajemné relikvie. Ty ale samotné nemají žádnou velkou cenu, protože potřebujete sehnat sadu. Teprve ta vám poskytne pořádný úlovek a třeba i nějaké mýtické magické schopnosti.
Nečekali jsme od Relic Expedition rozhodně to, co jsme dostali. Hra na první pohled vypadá hodně jednoduše, ale ve výsledku nabízí parádní dobrodružný zážitek. Snoubí se v něm velká náhoda s částečnou kontrolou hráčů, ale především s možností házet klacky pod nohy ostatním soupeřům. Teprve schopnost nastavit nohu kolegovi dělá z dobrodruha opravdového hrdinu, kterého si budou pamatovat dějiny! A to nás baví!
Videorecenze od Deskofobie
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Randy Hoyt |
Ilustrace | Nolan Lorch, Tyler Segel |
Vydavatel | Foxtrot Games |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Adventure, Exploration |
Mechanismy | Action Points, Hand Management, Modular Board, Set Collection, Take That |
Rozšíření | Relic Expedition: Adventurers Expansion, Relic Expedition: Missions Expansion, Relic Expedition: The Wild Die, Relic Expedition: Villages and Markets Expansion |
Rodina | Components: Meeples, Components: Dice with Icons, Components: Meeples (Animal) / Animeeples, Crowdfunding: Kickstarter |
Více o hře.
+ děti si hru zamilují
+ hráči se střídají v kontrole zvířat
+ pocit objevování
+ výborné zpracování
+ ohromná variabilita s každou partií
+ možnost překazit snahu ostatním hráčům
+ náhoda sem dokonale patří
- pokročilým hráčům může připadat příliš jednoduchá
Zdravim, lze nekde za rozumnou cenu hra jeste koupit? Nikde ji nemuzu najit.
Ahoj, bohužel jen ze zahraničí.
0